Z Oděsy do Podněstří

Tady patří vše o ostatních ukrajinských turistických destinacích. O městech Lvov, Oděsa, Charkov, Luhansk, Dněpropetrovsk, Doněck, Vinice, Marinopol, Černivce, Žitomyr, Krivohrad atd. O oblastech Halič, Bukovina, Volyň, Budžak a dalších. O křesťanských centrech Počajecská lavra a dalších. O řekách Dněpr, Dunaj, Prut apod. O mořích Azovské moře, Černé moře.

Z Oděsy do Podněstří

Příspěvekod K.H. » 14 črc 2012, 17:16

Uvažuji, že bych se při letošní návštěvě Oděsy zajel podívat na několik hodin do Podněstří, alias do neuznané Podněsterské republiky - jen do hlavního města Tiraspolu.

Nemáte prosím někdo aktuální informace, nejlépe z vlastní zkušenosti ??

Slyšel jsem, že z Oděsy jezdí několik pravidelných maršrůtek (minibusů) do Tiraspolu, ale prý ne každá bere cizince ? A od kaď jezdí - od železničního nádraží ? Uvítám i nějaká doporučení ohledně chování se na podněsterském hraničním přechodu a i o pohybování se v Tiraspolu. Lze tam platit ruskými rubly, případně ukrajinskou měnou ?

Předem děkuju za přátelské rady ;-)

K.H.

Ukázat kódy odkazů na tento text

K.H.

Reklama

Re: Z Oděsy do Podněstří

Příspěvekod Petr » 14 črc 2012, 22:49

Dobrý den, já jsem teď u moře kousek od Oděsy v středisku Zátoka. Nad Tiraspolem taky docela uvažuji. Vzhledem k tomu, že zrovna tady jezdí odpočívat hodně lidí z Podněstří tak maršutek jezdí na Tiraslol hodně. Je tady dost reklam a na ulici stojí auta s nápisy "prodej jízdenek do Tiraspolu".

Co vím tak pro Ukrajince není tamní hranice žádný problém, pasy nepotřebují. Vlastně jedna z dvou cest z Oděsy na Budžak vede několik kilometru po území Podněstří. Přejezdy jsou bez problémů, to ale platí opět pro Ukrajince.

Občany ČR tam podle dostupných zpráv pouštějí bez víza. Na netu jsem ale četl o téměř nutných úplatcích.

Ale zpět k tématu. Pokud mi vyjde čas, tak zeptám na podmínky přepravy a zda vůbec cizince berou. Výsledek zde napíšu. Stejně tak pokud se do Tiraspolu vydám, tak se podělím o zážitky.
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)

Petr
Site Admin

Příspěvekod K.H. » 15 črc 2012, 09:47

Děkuju !!

Těším se na další informace a pozdravuju do Oděsy ;-)

K.H.

K.H.

Příspěvekod Milan Štefanec » 18 črc 2012, 16:17

Cizince berou maršrůtky mezi Ukrajinou a Podněstřím bez problémů, na podněsterské části hranice jen musíte vyplnit registrační kartu. Úplatky po Vás mohou chtít, ale není to zvykem a hlavně není vůbec žádný důvod je platit, cizince pouští do země bez problémů i bez nich. Co je ale důležité, že v registrační kartě na hranicích musíte vyplnit místo pobytu v Podněstří (adresu bytu, hotelu či tak něco). Trochu problém nastane až při pobytu v Podněstří, kdy se musíte do 24 h registrovat na jejich obdobě "cizinecké policie". Pravidla pro registrace se velmi často mění, každý region Podněstří si je navíc vykláda po svém. Každopádně i registrace by měla být zadarmo - pokud bydlíte v hotelu stačí přinést potvrzení o ubytování v hotelu, někdy tu registraci udělají i bez něj, pokud bydlíte u někoho doma, měli byste přijít s majitelem domu či bytu či aspoň s jeho pasem a registraci udělat takto. Pokud registraci nemáte (což se pozná tak, že vám na druhé strany registrační karty chybí registrační razítko), budete mít problémy na hranicích při výjezdu z Podněstří. Pokud Podněstřím jen projíždíte, musíte si zatrhnout na registrační kartě kolonku TRANZIT a pak musíte Podněstří opustit tuším do 10 h od vjezdu a nemusítě žádnou registraci řešit. Podněstří určitě stojí za návštěvu, máte-li víc času doporučuji si domluvit návštěvu s degustací místní koňakárny KVINT http://eng.kvint.biz, jejich koňaky jsou excelentní (víno je ale lepší pít a kupovat v Moldavsku), lze se jít podívat na pevnost v městě Benderi, v Tiraspolu určitě nevynechejte místní restauraci se spoustou vybraných lahůdek lokální kuchyně 7pjatnic, Podněstří má i svůj národní park Jagorlik, dá se vykoupat v Dněstru apod.

Milan Štefanec

Příspěvekod Petr » 18 črc 2012, 20:41

Tak jsem byl poptat se. Informace jsou platné pro odjezd z Zátoky. Maršutek jezdí denně několik. Cesta trvá +/- 2,5 hodiny. Cena cesty v busíku s klimatizací je 10 USD. V Podněstří mají vlastní měnu - podněsterské ruble. Za 1 USD jich dostanete 12. Řidič mikrobusu byl ale ochotný přijmout hrivny, dolary, eura, ruske rubly a myslím, že v samotném Podněstří to bude podobné.

Cizinci nemají vstup do Podněstří tak jednoduchý jako Ukrajinci, s platným zahraničním pasem by ale neměl být problém. Řidiči takový pasažér nevadí.

Můj problém je v tom, že jsem si zahraniční evropský pas nevzal. Mám jen ukrajinský průkaz pro cizince. Jestli mohu cestovat s ním řidič nevěděl. Slíbil mi ale, že se na hranici zeptá a zítra mi řekne výsledek. Pokud mě tam pustí - jedu.
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)

Petr
Site Admin

Příspěvekod Petr » 19 črc 2012, 09:14

Řidič se na hranici ptal a na ukrajinsky cizinecky průkaz do Podněstří nevycestuji. Tím to pro mě minimálně do podzimu padá. Ten neobyčejný státeček mě však stále enormně zajímá. Táhne mě tam prostá lidská zvědavost, zprávy o tom, jak příjemný je odpočinek na tamních písečných plážích řeky Dněstr a taky je to opravdu "za rohem".

Budu vděčný za jakékoliv informace o Podněstří. Sám jsem už v roce 2009 zaregistroval doménu Podnestri.cz, na které jsem chtěl tuto zemi představit. Doména však stále leží ladem a čeká až budu mít osobní zkušenosti, které bych mohl návštěvníkům nabídnout. Pokud někdo máte fotografie, napsaný cestopis, poznámky k zemi - klidně i v neučesané formě - a poskytnete mi je k publikaci na uvedené adrese, pak na oplatku nabízím vložení vaší reklamy, odkazů nebo jiné protihodnoty.

Petr
Site Admin

Příspěvekod K.H. » 23 črc 2012, 11:02

Děkuju VŠEM za informace !!

Tož to tedy zkusím a po 20. srpnu se podělím o vlastní postřehy ;-)

K.H.

K.H.

Příspěvekod K.H. » 18 zář 2012, 21:48

…tak jsem se tam koncem srpna vypravil, a v pořádku vrátil ;-)

Pokud chce člověk zajet do Podněstří, resp. do jeho „hlavního města“ Tiraspolu jen na otočku a ještě se ten den vrátit (tím se vyhnete registračním povinnostem na místní policii a v případě jejich nesplnění problémům při zpětném přechodu hranice…), tak přímo z Oděsy je časově nejvýhodnější jet autobusem v cca 9:10 (směr na moldavský Kišiněv) z hlavního autobusáku (jízdenky je potřeba zakoupit alespoň s 2-3 denním předstihem, zpáteční tam koupit nelze - takže to je úkol č. 1 po výstupu v Tiraspolu). Poslední bus z Tiraspolu do Oděsy jede v cca 19:20.

Tiraspol je vzdálen od Oděsy podle tamních ukazatelů 102 km. Cesta trvá cca 2,5 hod. Na hranicích na Podněsterské straně je cizinec vítaným úlovkem… Hned si mě vytáhli z autobusu a na svém pro veřejnost nepřístupném pracovišti si po několika zvídavých dotazech a přátelském rozhovoru - proč a kam jedu a za kým, zda jsem špión nebo novinář, jaké mám povolání a kde pracuji, a jestli se chci s nimi přátelit - řekli o suvenýr, později ho zkonkretizovali na 20-ti dolarovku. Zásadně nedoporučuji nabízet „suvenýr“ dřív, než si o něj řeknou… Žádný oficiální poplatek nebo pojištění nechtěli.

Asi po 30. min. jízdy autobus zastavil před železničním nádražím v Tiraspolu, které slouží i jako autobusová stanice (zde lze zakoupit zpáteční lístek do Oděsy). Ihned na nádraží je možné ve dvou směnárnách vyměnit dolary, eura či ukrajinské hřivny apod. za místní měnu - „podněsterský rubl.“ Jinou, než tuto místní měnu v obchodech neberou. V centru je velké množství směnáren.

Nádraží je vzdáleno asi 25 min. chůze od centra. Cestu do centra ochotně poradí rusky hovořící domorodci.
Centrum je v podstatě tvořeno jen hlavní třídou „ul. 25. října“ (25 октября). Zde jsou rozmístěny všechny hlavní „státní instituce“ - sídlo prezidenta s velkou sochou Lenina, místní sovět (parlament), kulturní dům - palác republiky, národní banka, univerzita, památníky, podnikové prodejny místního vyhlášeného výrobce koňaku Kvint a různé obchody a dvě muzea. Obě muzea stojí za návštěvu - první je věnováno ruskému vojevůdci a zakladateli města - generálu Suvorovovi a druhé, stojící naproti prezidentskému paláci, je o podněsterském konfliktu 1990 - 1992 (působivá expozice o válce v ulicích…). U tohoto muzea byl pod širým nebem vybudován velký památník obětem konfliktu.

Celou dobu pobytu je dobré mít namysli, že nápadné a časté fotografování „státních“ budov, ozbrojených strážců pořádku a např. nepředpisové přecházení ulic mimo přechody pro chodce, může mít za následek kontakt s místní viditelnou policií a s dalšími zástupci ozbrojených bezpečnostních složek. Věřím, že by byli ochotni pomoci, obzvláště cizinci, za nějaký „suvenýr“ z nepříjemné úřední situace… Návštěvník by měl být určitě ostražitý i vůči velkému počtu pomalu se pohybujících automobilů západních značek s temnými skly, co stále něco pozorují…

Na zpáteční cestě podněsterští pohraničníci vybrali pasy a některé pasažéry pozvali k úřednímu pohovoru a udělali u nich prohlídku zavazadel. Nakonec po 30. min. všem pasy vrátili, po cizinci už nic nechtěli.

K.H.

K.H.

Příspěvekod Miki Erdinger » 04 říj 2018, 09:20

Dobrý den,
přidám jednu aktuální zkušenost z cesty do Podněstří. Kamarádi z ČR (kluk a dvě holky), kteří nás v srpnu navštívili se rozhodli pokračovat do Kišiněva. Jeli po hlavní trase Kirovograd - Kišiněv. Jeden z nich měl ruku v sádře a měl sebou léky na bolest. Na hranicích z Podněsterskou republikou je dvě hodiny dusili. Léky na bolest označili za nelegální drogy a chtěli je zatknout. Prý nezavolají policii, když jim dají 200 EUR. Po asi hodině nepříjemného vyjednávání jim dali 150 EUR a 400 UAH a pohraničníci je pustili. Pak již je kromě silnic, které jsou místy horší než na Ukrajině, nepotkalo nic špatného. Ale tato zkušenost nás odradila od návštěvy této neuznané republiky.

Miki Erdinger

Reklama

Zpět na Ostatní destinace

• Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek