Cestování a ubytování po okresu Velký Berezný

O oblasti ukrajinských Karpat. Zakarpatí, Zakarpatská Ukrajina, Zakarpatia oblast, Podkarpatská Rus, Podkarpatí, Přikarpatí, Karpatská Ukrajina, Maramureš. S turistikou související geografie, historie, architektura, památky, hotely, ubytování, dobrodružství, zážitky.

Cestování a ubytování po okresu Velký Berezný

Příspěvekod Návštěvník » 16 srp 2009, 12:52

Dobrý den,
mohl byste mi prosím poradit ohledně cestování a ubytování po okresu Velký Berezný? Hledám na internetu a nemohu najít dostatečné informace.

Chceme jet s otcem do míst, kde žil jako malý chlapec. Chceme navštívit Kostrinu, Velký Berezný, Malý Berezný, Užok, případně Ljutu. Spoléháme na vlak. Zpět chceme jet v září. Jsme 4, otec, dcera a 2 vnučky. Stačí nám skromné ubytování, raději v nějaké turistické ubytovně. Na internetu jsem našla "Dubový háj" a "Dubinu" a jednu levnější ubytovnu ve Višce. Prosíme o zjištění, jaké jsou možnosti ubytování nejraději v Kostrině nebo v blízkém okolí nebo jakým způsobem tam mám zatelefonovat, zda se domluvím rusky, uvítala bych i možnost, kdybyste nám noclehy v Kostrině zamluvil.

Mám i další dotazy:

  - nemohu najít vlakové jízdní řády Užhorod - Užok se zastávkami a časy
  - Zastávka Užok - lze vystoupit z vlaku a pohybovat se v okolí, není tam omezený pohyb ?
  - turistický průvodce píše, že ve Velkém Berezném je banka,je to aktuální informace?
  - jezdí autobus ve směru Kostrina - Ljuta?
  - je Užanský národní park přístupný i bez průvodce? Kde je možno v této oblasti domluvit případný výjezd na poloninu?
  - je někde v této oblasti možnost půjčit kolo nebo koloběžku pro dospělé? Otec by si rád vzal kolo,(neujde dlouhé kilometry)ale s kolem by bylo cestování náročnější.

Nemáme ještě doladěný příjezd vlakem, tak nevím, kdy navštívíme Užhorod, možná až na zpáteční cestě. Nad mapou to prozatím plánujeme takto: 1.den odjezd z Ostravy, nocleh buď v Užhorodu, Velkém Berezném nebo v Kostrině. 2. den výlet do V. a M. Berezného, zpět do Kostriny, 3.den z Kostriny výlet vlakem na Užok, zpět do Kostriny vlakem, 4. den buď pobyt v Kostrině nebo výlet na Ljutu. 5. den v sobotu odjezd z Kostriny zpět, možná ještě zvládneme prohlídku Užhorodu. Prosím o sdělení, zda je tento plán reálný vzhledem k vlakovému spojení. Jestli nám něco poradíte, nebo někam doprovodíte, uvítáme to, i když zatím nevím, kde bychom se potkali. V Kostrině ale chceme pobývat určitě. Moc Vám předem děkuji za odpověď.

Ukázat kódy odkazů na tento text

Návštěvník
 

Reklama
 

Re: Cestování a ubytování okres Velký Berezný

Příspěvekod Petr » 26 led 2010, 15:10

Dobrý den, děkuji za Váš zájem a důvěru. Pokusím se zodpovědět na co nejvíc Vašich otázek, přestože okres Velikyj Bereznyj patří mezi ty místa Zakarpatí, které znám velmi málo.

Ubytování v oblasti pro Vás zajistit mohu.

Můžete si jej ovšem také zarezervovat sama online na adrese http://udu.cz/ubytovaniukrajina2009 – web je v češtině a v okrese Velykyj Bereznyj nabízí 4 možnosti, v září z nich nabízí levnější ubytování (155Kč/noc/osoba) hotel Vyška. Pokud si budete ubytování objednávat na uvedeném webu, pak Vás poprosím o využití výše vloženého odkazu, s provozovatelem mám smlouvu o spolupráci a Vy tak můžete ocenit, čas, který zdarma věnuji vyřízení Vašeho dotazu.

Pokud ovládáte ruštinu, pak by většinou neměl být problém i s objednávkou po telefonu.

V Kostrini vím o následujících možnostech ubytování:

  Turistický komplex CLUB VISSON cena za 2 lůžkový pokoj se snídaní za 340 hr
  Zmíněný Dubový háj a hotel Vrchovinský Dvůr.

Ve Vyšce vím o následujících možnostech ubytování:

  Turbaza Perla Krasiji cena 250 za 2 lůžkový pokoj
  Chalupa Vyška cena půjde domluvit pod 130 hr na osobu
  Usedlost U Jury v zimě 1000 (stará) a 1200 (nová) hr za 2 podlažní chalupu, v létě asi půjde dohodnout lepší cenu.
  Chalupa Krasija 800 hriven za celou chalupu v létě viz. U Jury
  Pavlo Pavlij pronajíma 2 čtyřmístné chatky
  Zlatý modřín, penzion Uročiščě, rekreační středisko Nová sezona a další

Ubytovací zařízení ve Vyšce jsou zaměřeny na lyžaře, to sice může znamenat v létě lepší ceny, ale taky se od tam bude hůře jezdit na poznávací výlety po okolí.

Kontaktní informace na uvedené ubytovatele případně jejich webové stránky Vám pošlu na požádání.

Já osobně být Vámi, tak bych si příjezd naplánoval před polednem a ubytování si zajistil přímo na místě. Často to bývá nejlevnější varianta, vidíte za co platíte a komu. Toto samozřejmě platí pouze v případě, že Vaše dcery jsou už větší.

Já bych vlakovou dopravu na Ukrajině z vlastních plánů zcela vypustil. Autobusy, maršrutky a taxíky jsou mnohem rychlejší a hlavně jezdí od rána do večera téměř neustále a proto nepotřebujete jízdní řády. Pokud na vlaku trváte tak jízdní řády najdete na railway.lviv.ua (přestože mají nový design, tak tu stránku nemám rád, špatně se tam orientuje, oddělené mají informace, které by měly být společně, web je v ukrajinštině, ale názvy měst se u meziměstských spojů musí zadávat v ruštině, chaos). Výsledek Vašeho hledání bude vypadat nějak takto http://udu.cz/jizdniradpriklad Nenechte se zmýlit tím, že podle rozpisu vlak v některé stanici nestojí, skutečnost bude pravděpodobně jiná.

O železniční stanici Užok nic nevím, nikdy jsem tam nebyl. O žádném omezení jsem neslyšel. Oblast se ale nachází v pohraničním pásmu a když jsem tam byl autem, tak mi při vjezdu i výjezdu kontrolovali doklady. Přesně místa kontrol, ale určit nemůžu.

Velkikyj Bereznyj je okresní centrum takže tam bank bude několik. Na Ukrajině je nějaká pobočka banky obvykle v každé i malé vesničce, tedy pokud je tam pošta. Ve větších městech kolikrát míváte pocit, že jste se ocitla v Lichtenštejnsku, protože banka/y jsou na každé trochu větší ulici. Vzhledem k probíhající hospodářské krizi je ale provoz mnoha bank omezen. Běžný turista ovšem banku nepotřebuje, peníze vyměníte výhodným kurzem prakticky kdekoliv a pokud budete požadovat jiné služby, tak je dobré si zjistit možnosti a nabídky s předstihem. Od bankovní pobočky ve Velkikem Bereznem, žádné speciální služby čekat nemůžete. Jestli Vás zajímá něco konkrétního, tak mi napište na e-mail nebo SZ (dostupné po registraci) a já Vám poradím.

Ve směru Kostrina – Ljuta jezdí autobusy zcela jistě (i když někdy může být název dopravního prostředku sporný). Automobilová doprava je na Zakarpatí co se týká frekvence a obslužnosti i velmi malých obcí na mnohem lepší úrovni než v ČR. Netřeba hledat jízdní řád (často stejně neplatí), protože přes den něco jede prakticky pořád. Problém bývá večer a v noci. Někdy se taky musíte zeptat odkud autobusy (mikrobusy) do té které vesnice jezdí. Často to není autobusové nádraží, často do každé vesnice jezdí busy z jiného místa a obvykle není takovéto místo nijak označeno.

Užanský národní park je veřejnosti normálně přístupný. Informace o něm najdete na stránkách parku, kontakty na správu parku najdete na: http://www.unpp.com.ua/kontakt.html
Vjezd na poloniny se často platí u závory na přístupové cestě. Takovýto postup, ale bývá nespolehlivý a riskantní. Každá polonina je trochu jiná. Přejezdy polonin také vyžadují určitou znalost terénu a hlavně speciální řidičské dovednosti. V této věci jednoznačně doporučuji obrátit se na specializovanou firmu. Takovýto zážitek Vám mohu zajisti např. na Svidovci, Mančulu, Krásné, Boržavě. Jde ovšem o dražší záležitost.

Bohužel žádnou půjčovnu kol nebo koloběžek v okrese Velkikyj Bereznyj neznám. Pokusím se nějakou objevit a pokud se mi to povede, tak to zde postnu. Jinak zapůjčení kol nabízím osobně, bohužel v Chustském, Tjačevském a Mižhirském rajonu. Teoreticky není problém kola dopravit a pak převzít kdekoliv v oblasti, ale v tom případě službu značně prodražuje právě přeprava, u které jsem závislý na externím dodavateli. Pokud by jste chtěla ty kola pro 4 lidi na celých 5 dnů pak bychom se o cenu za dopravu mohli podělit, ale to se Vám asi nevyplatí.

Váš časový plán se mi zdá reálný. Být Vámi tak z Ostravy vyjedu večer nebo v noci, abych byl na ukrajinském území někdy ráno. Prohlídku Užhorodu bych odložil až na závěr a nocoval bych ve Velkém Berezném, první (případně druhý – horší varianta) den bych si prohlídnul Malý a Velký Berezný, druhý den brzo ráno bych vyjel do Kostrině,  zajistit si ubytování a klidně bych se zkusil i zeptat místních na ubytování v soukromí. Osobně bych výlety vlakem nerealizoval, i když jedna cesta širokorozchodnou železnicí, pro někoho kdo to ještě neabsolvoval má taky něco do sebe. Pokud budete chtít výlety realizovat z jednoho místa (Kostrině) a do něj se na večer vracet, tak počítejte s možnými problémy s dopravou v pozdějších hodinách, obvykle se to dá vyřešit najmutím nějakého místního řidiče. Vyhněte se výletům na zapadlejší místa o nedělích a také 11.09. kdy je větší náboženský svátek, mohli by jste mít problémy s dopravou. (V září pak ještě pozor na 18.09. a 21.09.) Na výlety se snažte vyrážet brzo ráno. To platí i pro Váš odjezd, v Užhorodě pak budete mít do večerního odjezdu autobusu čas na prohlídku města a nákupy, v případě že Vás město zaujme, si pak můžete bez problémů zajistit nocleh a strávit zde další den.

Doprovod: Okres Velikyj Bereznyj je přesně ten případ, kdy jsem ochoten zájemcům dělat průvodce bez nároku na honorář, pouze za úhradu nákladů. Oblast mně totiž zajímá a mám v plánu jí poznat, ale moje znalosti nejsou takové abych si mohl účtovat obvyklou sazbu. Sejít se můžeme v Užhorodě nebo Velikém Bereznem.

Co se týká doprovodu a případně jiných služeb, pak další kontakt je přes e-mail, další obecné otázky vítám sem do fóra.

Budu vděčný, když po návratu z cesty zde publikujete Vaše zkušenosti a poznatky, případně fotografie.


Naposledy oživil Anonymous v 26 led 2010, 15:10
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)


Ukázat kódy odkazů na tento text

Petr
Site Admin
 
Příspěvky: 389
Registrován: 08 bře 2009, 15:17
Bydliště: Užhorod


Zpět na Karpaty, Zakarpatí

 


 • Podobná témata
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron