Tipy na výšlapy

O oblasti ukrajinských Karpat. Zakarpatí, Zakarpatská Ukrajina, Zakarpatia oblast, Podkarpatská Rus, Podkarpatí, Přikarpatí, Karpatská Ukrajina, Maramureš. S turistikou související geografie, historie, architektura, památky, hotely, ubytování, dobrodružství, zážitky.

Tipy na výšlapy

Příspěvekod Michal L. » 08 dub 2013, 23:39

Zdravím!

Chtěl bych se zeptat, zdali by mi tu nebyl někdo schopen poradit nějaké vhodné pěší trasy v ukrajinských horách. Ukrajinské reálie znám velmi dobře. Žil jsem totiž pět měsíců v Kyjevě, takže umím ukrajinsky a mám už pěkný kus Ukrajiny procestovaný. Nicméně v Karpatech jsem byl v podstatě jenom na Boržavě a to ještě jenom na jednodenní výšlap z Volovce do Pylypce, takže tady mi znalosti dost chybí. Potřeboval bych vědět hlavně jak zhruba dlouho některé konkrétní trasy trvají, nedokážu to odhadnout.

Viděl bych to na nějakých cca 6 - 7 dní přímo v horách a myslel jsem o těchto trasách: Jasiňa - Svidovec - Krásná - Koločava. Případně Koločava - přes Gorgany do Osmolody. Předpokládám, že obojí se asi nedá zvládnout. Navíc je potřeba počítat s tím, že dostávat se zpátky na Zakarpataskou oblast z Osmolody je dost problematické a to by sežralo další kupu času (muselo by se asi přes Ivano-Frankivsk). Nedalo by se to nějak nakombinovat třeba s Boržavou (tam asi opravdu stačí ten jeden den) nebo Čornohorou a výstupem na Hoverlu?

Díky za odpověď
Michal L.

Ukázat kódy odkazů na tento text

Michal L.

Reklama

Re: Tipy na výšlapy

Příspěvekod Petr » 23 dub 2013, 07:36

Dobrý den,

přejít Boržavu za jeden den je výkon pro sportovce. Co jsem tam s lidmi chodil, tak jeden den je tak akorát na to vyjít z Volovce na Velký Vrch a pak dolů do Pilipce. Zdatnější zvládnou ještě odbočku na Stoj.

Čas se u karpatských treků, špatně odhaduje. Třeba u popsané trati se jde z Volovce pod nástup svézt třeba s těžaři. Z Pilipce, může do Volovce jet mikrobus, nebo Vás někdo sveze. To jsou ale okolnosti na které nemůžete spoléhat. Zejména jednodenní výlety jsou náročné na nástup a návrat. Problém částečně opadá když na horách nocujete. Slabším turistům třeba ve Volovci nabídnu raději výšlap na druhou stranu kouknout se na salaše a mega plynojem.

Dejte si pozor na časové informace (zejména v českých průvodcích). Netvrdím, že časy tam uvedené nejde dosáhnout, ale nevzpomínám si, že pokud jsem nějaké lidi doprovázel, že bychom měli stejné časy, jaké jsou nastřelené v cz knižních průvodcích.

Třeba často chodím Svidovec z Krásné do Kvasů. Ta polonina jde zvládnout za 1 den. Běžný čas je 2 dny. Už jsem to ale šel s turisty 3 dny. Pokud ale sejdete nedopatřením nebo úmyslně do špatného údolí, tak si pochod notně prodloužíte.

Kalkulovat je nutné také z nevyzpytatelnou dopravou, která v náboženské svátky a odpoledne nemusí z některých míst fungovat vůbec.

Být vámi, tak si udělám jen přibližný plán, s několika variantami ukončení. Dal bych si dostatečnou časovou rezervu, tak aby jste se mohl na místě, které vás zaujme třeba zastavit na delší dobu (klidně i den, dva) a užít si ho. Ukrajinské Karpaty si mnohem víc vychutnáte, když zdejší pobyt nepojmete jako dálkový pochod, ale spíš jako pobytovou dovolenou, okořeněnou touláním se krajem.

Horhany a vůbec Haličskou část Karpat moc neznám. Takže neporadím. Můžete si ale udělat klasiku z Mežhirja, přes poloniny na Černou horu a pokud pokud vyšetříte čas, pak jej strávit na Huculštině nebo odpočinkový závěr udělat úplně v dolině, třeba v Berehově.

Hodně poslední dobou doporučuji toulky v trojúhelníku Užhorod, Užok, Volovec, kde jezdí méně našich turistů a například Užocký národní park je ekologicky nejcennější částí ukrajinských Karpat.
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)

Petr
Site Admin

Re: Tipy na výšlapy

Příspěvekod Michal L. » 23 dub 2013, 20:16

Díky za odpověď.

Tou jednodenní Brožavou jsem měl na mysli přesně tuhle trasu: Volovec - Velykyj Verch, sám to mám vyzkoušené.

Po zvažování jednotlivých variant jsem uznal za asi nejrealističtější přejet za Rachiv (autobusy by měly nejdále jezdit do vsi Luhy), odkud by se přes Pip Ivan a Hoverlu došlo do Jasini. Odtud pak přes Svidovec a Krásnou do Koločavy. Přinejhorším by se dalo odněkud z Usť-Čorné odjet autobusem. Co si o takovémto plánu myslíte?
Gorgany jsou trochu hloupé v tom, že je k nim ze severu od Ivano-Frankivské oblasti špatný dostup místní dopravou.

Vím, že v horách se nedá příliš spoléhat na přesné termíny, ale stačil by mi velmi orientační čas. Za kolik dní se dá realisticky přejít z Jasini do Koločavy? Řekněme ve skupině průměrně zdatných lidí. Lze to zvládnout třeba za čtyři dny nebo je potřeba počítat výrazně více?

Díky
Michal L.

Michal L.

Zpět na Karpaty, Zakarpatí