Trip na Zakarpatskou Ukrajinu

O oblasti ukrajinských Karpat. Zakarpatí, Zakarpatská Ukrajina, Zakarpatia oblast, Podkarpatská Rus, Podkarpatí, Přikarpatí, Karpatská Ukrajina, Maramureš. S turistikou související geografie, historie, architektura, památky, hotely, ubytování, dobrodružství, zážitky.

Trip na Zakarpatskou Ukrajinu

Příspěvekod Majkl » 01 bře 2013, 18:02

Ahoj,

chystáme se s partou cca 8 lidi v létě na Zakarpatskou Ukrajinu. Chceme tam podniknout nějaký přechod, při té příležitosti samozřejmě zdolat i nejvyšší horu a tak bych se chtěl zeptat na pár otázek:

- je vhodnější z hlediska počasí jet na přelomu červenec/srpen, nebo spíše později? (dřívější termín není možný)
- máme v plánu jet vlakem/busem, jaká je cenově/časově nejvýhodnější varianta?
- bývají nějaké problémy při přechodu hranice SR/UA, je třeba vzít něco na úplatky? :-)
- jak je to v horách s dopravou? Popřípadě se stopováním i ve větší skupině?
- je v horách a vůbec v celé oblasti dostatek pitné vody?
- jak je to v horských oblastech s dravou zvěří, popřípadě s dravýmí Ukrajinci? :-)
- údajně neznají slovo "Kemp", my budeme vybaveni na pobyt ve volné přírodě, ale kdyby náhodou, jsou zde vůbec nějaké kempy? :-)
- po horském martýriu by se hodilo nějaké jezero,či termály, nachází se v těchto končinách něco takového, nebo máme po cestě zpět navštívit Maďarské, popřípadě Slovenské sousedy? :-)
- a konečně, co by stálo za vidění z kulturně-historického hlediska, určitě se dočteme spoustu věcí v průvodci,ale jestli máte nějake zaručené tipy :-)

Předem děkuji moc za odpovědi.

Ukázat kódy odkazů na tento text

Majkl
 

Reklama
 

Re: Trip na Zakarpatskou Ukrajinu

Příspěvekod Petr » 05 bře 2013, 20:36

Ahoj,

Majkl píše: - je vhodnější z hlediska počasí jet na přelomu červenec/srpen, nebo spíše později? (dřívější termín není možný)


Neumím jednoznačně odpovědět. Já bych raději zvolil září, kdy bude na horách méně lidí. Bude ovšem chladněji, ale naopak by už mohlo být po nebezpečných letních bouřkách. Jinak statistiky ohledně počasí samozřejmě existují, nicméně počasí v Karpatech je hodně nevyzpytatelné a v dlouhodobém výhledu toho stejně moc nenaplánujete.

Majkl píše: - máme v plánu jet vlakem/busem, jaká je cenově/časově nejvýhodnější varianta?)


V době kdy jsem často jezdil do ČR byla nejvýhodnější varianta busem se Student Agency do Košic, tam přestoupit na Eurobus do Užhorodu a odtama už místními mikrobusy. Neni od věci se také zamyslet nad cestou v lužkovém vagónu do Košic a od tama opět Eurobusem do Užhorodu. Nevím jak je to nyní, ale dříve bylo nejvýhodnější koupit si zpáteční otevřenou jízdenku do Slovenských drah.

Existují alternativy busem přes Michalovce apod. V žádném případě si v ČR nekupujte jizdenku na vlak na Ukr území, ČD jsou neuvěřitelní vydřiduši.

Majkl píše:- bývají nějaké problémy při přechodu hranice SR/UA, je třeba vzít něco na úplatky? :-)


Všude kde se vyskytuje úředník, lze předpokládat problémy. Úpladky pokud máte v pořádku dokumenty a nevezete nic nelegálního a v pasu nemáte desítky ukrajinských hraničních razítek v zásadě nedoporučuji.

Majkl píše:- jak je to v horách s dopravou? Popřípadě se stopováním i ve větší skupině?


"Veřejná" doprava je na Zakarpatí "hustější" než v ČR. S přepravením se kamkoliv nebývá problém. Do velmi zapadlých vesnic sice oficiálně moc busů jet nemusí, ale něco se vždy najde.

Se stopováním nebývá problém. Velkou výhodou je, že za spolujízdu se tady platí. Díky tomu řidiči docela ochotně zastavují, ikdyž pokud budete vypadat moc "česky" tak ochota zastavit může být menší, protože někteří "krajané" nám tad už stihli udělat dost ostudy, když prchli bez placení.

Snažte se zaplatit automaticky při vystupování, ikdyž si o to řidič sám neřekne. Jde o slušnost! Často se stane, že řidič nechá cenu za přepravu na vás. Obvyklá cena je tolik kolik stojí jízdné busem. Přibližné ceny je dobré vědět předem.

Pokud jedete s profesionálním taxikářem, vždy se domlouvejte cenu dopředu. Profesionála je někdy těžké poznat, nejlepším poznávacím znamením je to že stojí na nádražích, před hotely apod. a sami se aktivně nabízejí. Už se mi ale stalo, že mi takový člověk zastavil na zcela opuštěném místě.

Taxíkaře není nutné odmítat a to i ty označené nápisem taxi. Často když se vracejí z kšeftu, tak zastavují stopařům, a po trase je vezmou za běžné autobusové jízdné. Jen opakuji - domluvit se dopředu na ceně.

Obvykle v každé vesnici je někdo, kdo jezdí za peníze. Dobré je zeptat se v obchodě, v kafé. Často jsem uspěl tak, že jsem se jednoduše zeptal člověka co měl před domem auto.

Pozor: Autobusové ceny platí pouze po trase, kterou auto (bus, taxi), které stopnete jede. Řidiči jsou tady často hodně ochotní a klidně se stane, že i řidič linkového autobusu vás překvapivě na žádost poveze mimo trasu. Na to pozor, naučtuje si pak patřičnou cenu. Už jsem tahal lidi z problému, kdy je "ochotný" řidič vezl 30 kilometrů mimo svou trasu a pasažéři pak neměli na zaplacení. Naopak třeba zastavení mimo zastávku na přání, je běžné a bezplatné.

Majkl píše:- je v horách a vůbec v celé oblasti dostatek pitné vody?


U každé trasy si zjistěte kde lze doplnit zásoby pitné vody. Jsou poloniny, které jsou v tomto ohledu velmi problematické.

Majkl píše:- údajně neznají slovo "Kemp", my budeme vybaveni na pobyt ve volné přírodě, ale kdyby náhodou, jsou zde vůbec nějaké kempy? :-)


Jsou tady místa určené k táboření. V oblasti je i několik placených tábořišť, zda dosahují standardu kempů, to nevím.

Majkl píše:- po horském martýriu by se hodilo nějaké jezero,či termály, nachází se v těchto končinách něco takového, nebo máme po cestě zpět navštívit Maďarské, popřípadě Slovenské sousedy? :-))


V ČR jsou nejznámější slaná jezera v Solotvinu. Různých koupelí je zde ale víc - Lumšory, Berehovo, Černá voda, Šajan (předražené), Vejatino, Nižné Solotvino (u Užhorodu). Vlastně celé Zakarpatí je známé velkým množstvím minerálních pramenů, které často místní využívají napájení různých mini lázní, bazénů, saun apod. Známé termální lázně za hranicemi jsou v maďarském městě Nyíregyháza.

Majkl píše: - a konečně, co by stálo za vidění z kulturně-historického hlediska, určitě se dočteme spoustu věcí v průvodci,ale jestli máte nějake zaručené tipy :-)


Tipů je spousty a hodně záleží na konkrétních zájmech turistů. Někdy je problém horší dostupnost (nejde jen o to najít památku, ale i člověka, který má od ní klíče a pustí vás dovnitř). Z méně známých věcí bych mohl doporučit třeby zříceninu templářského hradu v Seredném, vinné sklepy tamtéž, některé pevnosti z opevnění linie Arpád, jeskynní ugolský komplex. Zajímavá je určitě dřevěná architektura a to nejen známé kostelíky, ale hodně doporučuji i celé některé zapadlé vesnice, třeba Svobodu. Od věci není navštívit i některé ze stop nedávné histori, nedostavěnou atomovou elektrárnu u Mukačeva, vilšanskou hydroelektrárnu (všetně výpusti do Riky), opuštěnou sovětskou raketovou základnu na polonině Runa nebo třeba monstrozní plynovou stanici nad Volovcem.

Rád vám odpovím i na případné další dotazy.
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)


Ukázat kódy odkazů na tento text

Petr
Site Admin
 
Příspěvky: 389
Registrován: 08 bře 2009, 15:17
Bydliště: Užhorod


Zpět na Karpaty, Zakarpatí

 


  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron