Vhodná doba pro cestu na Zakarpatí

O oblasti ukrajinských Karpat. Zakarpatí, Zakarpatská Ukrajina, Zakarpatia oblast, Podkarpatská Rus, Podkarpatí, Přikarpatí, Karpatská Ukrajina, Maramureš. S turistikou související geografie, historie, architektura, památky, hotely, ubytování, dobrodružství, zážitky.

Vhodná doba pro cestu na Zakarpatí

Příspěvekod hijack » 30 čer 2011, 09:04

Ahoj, měli jsme v plánu jet ve dvou lidech teď začátkem července autem poprvé na Ukrajinu, a to do Zakarpatí a na 6-7 dní. Postupně se ale dočítám věci jako že červen a červenec jsou tam nejdeštivějšími měsíci a aktuální předpověď počasí na 10 dní např. pro Koločavu není moc příznivá - déšť, přeháňky, 8-14 stupňů (http://pocasie.aktuality.sk/kolocava/1170045) po celých 10 dní.
Také jsem četl něco o povodních v prosinci 2010, které prý zasáhli i oblast Koločavy - prý v Koločavě to zatopilo školu atd., a že mnoho cest a mostů v oblasti je stržených. Víte někdo aktuální stav, jak to tam vypadá?
Chceme tam spíš chodit, než jezdit autem, takže nevím co tam dělat když bude celý týden pršet.
Máte někdo nějaké rady kdy je nevhodnější udělat výlet do Zakarpatí a jestli nemáme přehodnodit datum odjezdu?

Ukázat kódy odkazů na tento text

hijack

Reklama

Předpověď počasí, klima, povodně Zakarpatí

Příspěvekod Petr » 01 črc 2011, 10:48

Ahoj,

já si k životu vybral Zakarpatí mimo jiné právě pro přívětivé klima. Zimy jsou tady chladné a léta teplé. V létě je mnoho slunečních dnů a i deště bývají v celku příjemné.

Problémem jsou ale občasné "úlety" počasí. Velké srážky, krupobití, bouře. Za dobu co tady přebývám jsem zažil 2 velké povodně, v 2008 http://ukrajina.tv/2008/zaplavy/ a v roce 2010 http://twitter.com/#!/karpaty/status/13153177444556800. Koločava bývá povodňemi postižena hodně viz. odkaz na můj twitt. Meteorologické katastrofy odhadnout nejde, mi osobně nijak zvlášť nevadí, počítal jsem s tím - naopak silně mě znepokojují občasné zemětřesení, o kterých jsem dopředu neměl ani tušení.

O katastrofách a výjimečných situacích hodných zřetele informuji na http://twitter.com/karpaty, v případě nouze poskytuji na území Zakarpatí taky asistenční službu.

Počasí se do předu těžko předpovídá. Na dlouhodobější předpovědi (na víc než 1 - 2 dny) se spolehnout nejde. Karpaty a střet oceánského a kontinentálního podnebí způsobují nepředvidatelnost počasí.

V nitru Karpat je také zóna většího množství srážek (největší srážkovost na Ukrajině). O která místa se jedná poznáte snadno podle názvů obcí - Usť Čorná, Ruská Mokrá.

Subjektivně si myslím, že nejpříjemnější letní počasí na Zakarpatí je květen, červen, začátek července. Připadá mi, že léto tady začíná dřív. Později už může být v noci chladněji a při přechodech polonin je nutné dávat pozor na bouřky (blesky) a to hlavně nad Usť Čornou.
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)

Petr
Site Admin

Re: Vhodná doba pro cestu na Zakarpatí

Příspěvekod mmm » 01 dub 2012, 08:47

dobry den, chystam se zacatkem kvetna na zakarpatskou ukrajinu a hledam mapove podklady, ktere se v podstate nedaji v cr sehnat. dale moznosti ubytovani na teto trase. muzete mi poskytnout nejake infomace? konkretne pujdu ust chorna -> rakhiv -> pop ivan -> hoverla. diky

mmm

Příspěvekod Pisa » 01 dub 2012, 13:29

Pokud máte na mysli turistické mapy, dají se u nás koupit kupodivu snáze, než přímo na Zakarpatské Ukrajině. ;) Není problém je koupit třeba zde:
http://www.kralovstvimap.cz/php/
http://www.kiwick.cz/
Ubytování: Usť Čorná- penzion za mostem u býv.vlak.nádraží (se sprchou+jídlem), dále turbáza a další penzion přímo ve vsi
na polonině Svidovec turbáza Drahobrat (+ další hotely)
Rachiv - turbáza Tisa + penziony
Obecně nahoře na poloninách žádné ubytování neexistuje (kromě toho Drahobratu), při delším přechodu je tedy nutno stanovat. Dole v údolích lze sehnat ubytování buď v turistických základnách - "turbázách", nebo poslední dobou přibývá i možností ubytování v soukromí - penziony, popř. v domácnostech. Je třeba se ptát lidí - možnosti se stále rozšiřují.
Dost dobrý je tento průvodce:
http://www.karpaty.net/archiv/ukrajinske-karpaty.htm

Pisa

Příspěvekod Iron » 01 dub 2012, 16:03

Ahoj,díky za dobré stránky,měl bych pár dotazů:1)Na velikonoce asi není dobré na zakarpatí jezdit,že ne?Kdy se tam situace okolo velikonoc "uklidní"?

2)Kolik by stála placená služba-poslání jednoho(více) lístků na ukr vlak do čr?

3)je na ukrajině normální že se neznámí lidé dávají jen tak do řeči?Jak moc se lidé chovají odlišně od introvertních čechů?

4)Jak se místní dívají na čechy?Vždyt zejména Koločava musí být už echt komerce,češi sezrovna tam určitě nechovají moc dobře-jak si nás tam považujou?

Iron

Příspěvekod Petr » 03 dub 2012, 07:54

to Iron:

1. Velikonoce je zajímavá doba, která může nabídnout nevšední zážitky. Je nutné ale počítat s určitými specifiky. Velikonoce se tady slaví 2x, protože hodně lidí je římsko katolického vyznání. Mumraj trvá asi tak týden po 2. Velikonocích. Pak ale lidé vyjíždějí za prací, takže na hranicích, volných jízdenkách atd, je to ještě chvíli znát.

2. Záleží na tom co vše budete chtít. Někdy chtějí lidé vyhledat spoje, často jim předávám lístky na nádraží v Užhorodu, někdy je zakoupení jízdenky součástí většího balíku služeb. Nestyďte se mi napsat soukromou zprávu s tím co přesně chcete a já vám udělám kalkulaci. Základní cena je 200 Kč bez ohledu na počet jízdenek a bez poštovného do ČR.

3. Ano je to normální. Někdy až obtěžující. Lidé si tady rádi povídají, k ČR mají vazby, a chtějí se pochlubit s znalostí češtiny. Na vesnicích jsou otevřenější než v městech.

4. Obvykle hodně kladně. I když už jsem se setkal i s chladnou reakcí u lidí, kteří měli špatnou zkušenost z ČR. V absolutní většině případů, ale místní hovadské chování naší cizinecké policie, státní policie a některých úřadů nevztahují na nás obyčejné lidi. A zase ve městech to může být jinak, je tam jiná skladba obyvatel, hodně přistěhovalců z celé Eurasie, méně lidí jezdících za prací do ČR.

Koločava - upřímně, já tam moc rád nejezdím, připadám si tam trochu trapně. Ale asi to stojí za to vidět.
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)

Petr
Site Admin

Příspěvekod mmm » 07 dub 2012, 19:39

dobry den,

diky za odpoved. co me jeste zajima, je doba platnosti pasu. volal jsem na ambasadu v praze, kde mi bylo receno, ze neni potreba mit pas platny urcitou dobu, ale je potreba vjet a vyjet na uzemi ukrajiny s platnym pasem. dale jak se dostanu z mesta tyachiv do ust-chorna o vikendu? dekuji

mmm

Příspěvekod Petr » 09 dub 2012, 20:18

Pas by měl mít minimální dobu platnosti 1 měsíc, jestli se to sleduje nevím.

Obecně platí, že doprava je nejvíc komplikovaná ve svátky. Tzn. v sobotu obvykle problémy nejsou, ale neděle případně jiné náboženské svátky můžou být hodně problematické. Konkrétně trasu Tjačev - Usť Čorná jsem jel jen mimo svátek. Vždycky jsem si domlouval mikrobus až na místě a nikdy problém nebyl. Minulý rok se dala cena usmlouvat na 60 hriven.

Petr
Site Admin

Reklama

Zpět na Karpaty, Zakarpatí

• Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek