Vlakem do Užgorodu

O oblasti ukrajinských Karpat. Zakarpatí, Zakarpatská Ukrajina, Zakarpatia oblast, Podkarpatská Rus, Podkarpatí, Přikarpatí, Karpatská Ukrajina, Maramureš. S turistikou související geografie, historie, architektura, památky, hotely, ubytování, dobrodružství, zážitky.

Vlakem do Užgorodu

Příspěvekod veronikaam » 13 čer 2011, 16:08

Dobry den,
mohl byste mi prosim nekdo poradit zda je mozne se do Uzgorodu dostat vlakem ze Slovenska? Marne jsem se to snazila najit a ani v CD mi neporadili vhledem k tomu, ze maji k dispozici stejne jizdni rady jako jsou na internetu..
Je cestovani vlakem bezpecne? A je mozna preprava psa?

Diky

Ukázat kódy odkazů na tento text

veronikaam

Reklama

Re: Vlakem do Užgorodu

Příspěvekod Návštěvník » 13 čer 2011, 16:22

Ahoj,
do Užgorodu se dostaneš vlakem z Košic - Čierna nad Tisou - Čop - Užgorod.

Návštěvník

Vlakem ze Slovenska do Užhorodu / bezpečnost vlaků

Příspěvekod Petr » 14 čer 2011, 19:59

Z Velkých Kapušan vedou koleje přímo do Užhorodu, tato trať (co vím tak minimálně pro osobní dopravu) není v provozu. (Pokud máte někdo bližší info prosím doplňte)

Jak píše Návštěvník nade mnou, tak lze jet Čierná nad Tisou - Čop - Užhorod.

V praxi se však se jezdí:
    vlakem do Košic a odtud autobusem do Užhorodu nebo eventuálně
    vlakem do Čopu a odtud mikrobusem/autobusem do Užhorodu.

Tak ušetříte dost času. Výhodou přejezdu hranic vlakem je (většinou) pevná odbavovací doba.

<b>Cestování vlakem je bezpečné.</b>

Místní spoje jsou ale chápány jako doprava pro "spodinu" a tak to taky na trati podél jižní Ukrajinské hranice i vypadá, občas opilci, bezdomovci. Korolevo, Berehovo, Vinohradovo i hodně Cigánů. Jde ale spíš o psychologický problém než reálné nebezpečí.

Dálkové spoje jsou bezpečné - a to i na první pohled nedůvěru budící třída plackarta, mimo jiné i proto, že na každé kupé je jeden průvodčí. Nejvyšší třída je luxus.

Pozor: některé spoje jsou proslulé větší mírou rizika. Pamatujete na vlak Košičan? Tak podobně na tom je spoj Lvov-Solotvino. V Košičanu jsem sice zažil horší chvíle než v zmíněném vlaku, ale pověst těchto vlaků je podobná.

Jak je to se psy nevím.

cop-primestske-nadrazi.jpg
Čop příměstské nádraží

cop-mezinarodni-nadrazi.jpg
Čop mezinárodní nádraží

Obrázek
Nádraží v Užhorodě / Uzhorod.info
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)

Petr
Site Admin

Příspěvekod veronikaam » 16 čer 2011, 11:46

Diky moc!
Jeste se zeptam zda je mozne nekde na internetu nalezt spoje po Ukrajine v anglictine?
V Cechach mi bohuzel nikde tyto info poskytnout neumi a ja bych nerada nekde uvizla...
Diky

veronikaam

Jízdní řády

Příspěvekod Petr » 16 čer 2011, 16:19

Problém je, že na Ukrajině není organizace podobná Českým drahám s celostátní působností.
Žádný celostátní web jsem ještě neobjevil.

U nás v západní Ukrajině je obslužnou firmou Lvivská železnice, ale tam jsou jízdní řády jen pro jejich území působnosti a nejsou tam vlaky jiných firem, které tudy projíždějí.

Adresa jejich stránek v ukrajinštině je:
www.railway.lviv.ua, mají i relativně živé diskusní forum railway.lviv.ua/forum

Ukrajinštiny se nebojte, ten jazyk je češtině hodně podobný, jediný problém je, že mezi jejich a ruskou cyrilicí, kterou my většinou známe je několik rozdílů, ale přečíst o jde.

Jestli budete mít s vyhledáváním problém. Napište jaký spoj a na kdy hledáte a já vám jej najdu.

Budu Vám vděčný, když vaše zážitky z cesty, případně fotografie tady na fóru publikujete.
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)

Petr
Site Admin

Příspěvekod veronikaam » 16 čer 2011, 18:22

Jedna se hlavne o ten vlak z Čopu do Užgorodu, potom uz si snad nejak poradime:)
Potrebovali bychom nejaky spoj v patek tam, behem celeho dne a nejaky zpet v nedeli navecer, popripade v pondeli..
Dekuju moc za pomoc, opravdu si nevim rady..

Ja vim, ze nejjednodussi je to spojeni autobusem, ale bohuzel (jako kazdy rok) budeme cestovat se psy, coz autobusem nejde..
ve vlaku tedy doufam, ze by nemel byt problem..projezdily jsme velky kus evropy a zatim nic, tak snad..

veronikaam

Příspěvekod Petr » 12 srp 2011, 15:59

Já situaci v Čopu dobře znám. Autobusy/maršutky tam jezdí do Užhorodu opravdu velmi často. Stojí přímo před nádražím. Není problém se s řidičem za úplatu domluvit na čemkoliv, včetně změny trasy. Takže na psech se domluvíte. Není to sice běžná věc, ale pokud nejsou agresivní tak vám je vezmou.

Pokud jsem vás nepřesvědčil tak se Vám pokusím pomoci z hledáním:

Problém je, že nikde není seznam odjezdů z Čopu do Užhorodu.
Jsou jen jízdní řády jednotlivých spojů.
Jděte na stránku railway.lviv.ua/schedule/suburban/
tam si najděte Електропоїзди по Ужгородській дирекції (je to úplně dole a rozklikejte si jednotlivé nabídky kde uvidíte název Užhorod např. Мукачево - Ужгород. Tam najdete jízdní řády jednotlivých spojů. Nejsou zde ale mezinárodní a mezi oblastní vlaky.

A mimochodem taxi Čop - Užhorod je taky rozumná nedrahá záležitost.

Petr
Site Admin

Příspěvekod Robert » 12 říj 2011, 14:08

Příměstských spojů bych se rozhodně nebál. Já už procestoval takto všechny tratě na Zakarpatí a nikdy nebylo, čeho se bát. Jen jednou se na mě okřikl nějaký pán pod vlivem, že ho nemám fotit, ale téměř hned byla na místě milicia a celá situace se sklidnila. Cestování vlaky má jen tu nevýhodu, že jsou pomalé, ale jinak je to příjemné. A není žádný problém převážet kola nebo určitě i psy (místní často převáží různou zvěř).

Rychlík Lvov - Solotvina znám též na vlastní kůži a cesta mi přišla fajn. Jen vagóny jsou starší. A vždy je jistější připlatit si za kupejnyj než jet plackartou. Např. neumytí lidi v plackartě mohou cestu znepříjemnit. Ale na druhou stranu je plackarta dobrá možnost k popovídání si s místními lidmi.

Něco k tomuto tématu mám sepsáno na http://www.dusekarpat.cz/ukrajina/doprava-na-ukrajine/

Robert

Reklama

Zpět na Karpaty, Zakarpatí

• Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek