Cesta na Zakarpatí.

O oblasti ukrajinských Karpat. Zakarpatí, Zakarpatská Ukrajina, Zakarpatia oblast, Podkarpatská Rus, Podkarpatí, Přikarpatí, Karpatská Ukrajina, Maramureš. S turistikou související geografie, historie, architektura, památky, hotely, ubytování, dobrodružství, zážitky.

Cesta na Zakarpatí.

Příspěvekod Marek Fešar » 16 čer 2016, 21:38

Dobrý den, s přáteli plánuji výlet na zakarpatí, bohužel jsem tam nikdy nebyl, tak bych se rád chtěl zeptat na pár otázek. První den plánujeme strávit v Mukačevu, a poté chceme podniknout 2-3 denní tůru na nějakou poloninu. První verze je Vyjít z Kvasů/Rachova a následný výstup na horu Bližnica, poté na Stoh, poté nocleh za vrcholem Trojaska a další den přechod do Usť-Čorne. A poté pěšky do Koločavy.
Druhá varianta by měla být kratší, a vést z Volovce přes poloninu Boržava do vesnice Mižhirija a poté busem do Koločavy (fakultativně pěšky přes Siněvirský národní park.) Která tůra je podle Vás zajímavější a záživnější.? Slyšel jsem, že nejkrásnější poloninou zakarpatí je právě ta Brožavská, je to pravda? Dále bych se chtěl zeptat jestli stojí za to navštívit Siněvirské jezero, slyšel jsem, že jezero samo o sobě není příliš zajímavé, a krom toho tam jsou davy turistů, a auta s turisty jezdi až k němu. Krom toho se chceme ještě chceme podívat k slaným jezerům v Solotvině (někde jsem četl, že údajně vyschly!?) a do Užhorodu, máte ještě nějaký tip, který by jste mi mohli doporučit, případně co vynechat? A nakonec, vím že je tato otázka velice diskutabilní, ale kolik peněz bych si měl zhruba připravit, na běžný turistický pobyt se stanama na týden v zakarpatí.?

Za případnou odpověď mockrát děkuji!

Marek Fešar

Ukázat kódy odkazů na tento text

Marek Fešar

Reklama

Re: Cesta na Zakarpatí.

Příspěvekod honza1 » 28 črc 2016, 17:39

Dobrý den,
v oblasti jsem byl naposledy asi před třemi roky. Osobně bych doporučil začáít z Volovce, který leží na hlavní žel. trati. Chytnete-li pěkné počasí, Boržava se dá přejít za dva dny. Nevím, jak kvalitní je v současnosti značení (ˇvýrazně se v posledních letech zásluhou čs značkařů zlepšilo), ale po příkrém nástupu na hlavní hřeben ho stačí sledovat (červená), cesta je široká a pohodlná, s výhledy. Nutno mít zásobu pitné vody na celý den, pramenů po cestě bude minimálně. Do MIžhorje je sestup bezproblémový. Jak to aktuálně je s dopravou, nevím, autobusů asi stále moc nejezdí, lepší je dohodnout si někoho, kdo vás z MIžhorje do Koločavy doveze. Další možností je pokračovat přes MIžhorje po červené dál až na Kamianku (pokud ji nenajdete, lze směr trefit podle oka, nedá se zabloudit, i druhá neznačená cesta z MIžhorje s ní nahoře spojí), pořád do kopce a po hřebeni. Za nejvyšším bodem (nutno odhadnout) je třeba trefit neznačenou odbočku vlevo k silnici z MIžhorje do Sineviru, Koločavy atd. a turistické chatě Kamianka (v sedle). Přejde-li se odbočka, lze dál spadnout do Sineviru (vesnice) a pak se po silnici vrátit zpět do sedla Kamianky, nebo jít po silnici do Sineviru, Sinevirské polany (vesnice) a k jezeru Sinevir, což je vysoce otravné a nezajímavé.
Za chatou Kamianka lze dojít k sjezdovce, po ní vyjít na hřeben až ke Kamiance (hora). Na mapách Seznamu se zdá, že zde chodník končí, ale pokračuje-li se neznačenou stezkou, místy obtížně sledovatelnou, po hřebeni od Kamianky kosodřevinou dál, lze dojít až na Sinevirskou polanu (louka nad jezerem Sinevir). Pěšina po cca 6-10km vyústí do horní části Sinevirské polany (horská louka, na ní ojediněle chalupy), nezaměňovat s vesnicí Siněvirská polana) , blízko hory Ozerna, přes ni stezka taky vede, jezero je o cca 300-400 výškových metrů níž. Cestou jsou krásné výhledy přes údolí. Je nezbytná minimální schopnost orientace v terénu a z hřebene předčasně neslézat (po úbočí celého hřebenu mezi Sinevirem (vesnice) a Sinevirskou polanou (vesnice) vede "zhruba po vrstevnici" další, před 8 lety ještě neznačená cesta, místy jsem na ní nacházel zbytky značení z 1. republiky (zelená), (ovšem všude se tam teď usilovně těží dřevo) ústící do Siněvirské polany (louka). Jezero Siněvir je skutečně nezajímavé, nepadal bych dolů. Na louce lze stanovat, je tu voda a asi by šlo zakoupit v některé z chalup mléko ap. Z horní části Sinevirské polany, od chalup lze pokračovat dál lesem směrem k vesnici Svoboda (zde je minimálně jeden obchod, a dá se odtud dostat zpět do Siněviru a Koločavy, nebo pokračovat dál do bývalé polské části Karpat (přes horu Moloda), např. do vesnice Osmoloda, odkud jezdí min. ráno autobusy zpět , např. do Užhorodu (nutno přesedat, řidič ochotně poradí).
K orientaci lze užít map Gorgan(y), ovšem ty, co jsem měl v ruce, nebyly dokonalé, ale jít podle nich šlo . V oblasti Moloda je nové, Poláky vytvořené, tur. značení.

Osobně bych Koločavu vynechal, není tam kromě souvislostí s Nikolou Šuhajem nic vyjímečného, podobných vesnic po cestě uvidíte víc.
Výstup z Rachova na Maguru neznám, šli jsme na opačnou stranu - hraniční hřeben s nástupem z vesničky Bohdan (Rachov-Bohdan cca 20-25 km) směrem k Hoverle, opět doporučeníhodné. Hraniční hřeben UA- RO je určitě hezčí (2-3 dny k Hoverle a do Jasiny).

Finanční náročnost: stanovat na hřebeni a v terénu budete zadarmo, potraviny ap. jsou pro nás celkem laciné , jídlo v hospodě se dá pořídit max. za stejný obnos, jako u nás. Budete-li u někoho bydlet v soukromí, budou se možná hostitelé zdráhat přijmout peníze, je třeba jim je vnutit, i když to neřeknout, nakonec si je rádi vezmou. Doporučuji mít např. drobné eurové bankovky, vzhledem k pádicí inflaci na UA jim budou prospěšnější.
Mnoho tamních pracuje u nás, na Slovensku, nebo jinde v Evropě, zbytek byl velmi chudý.

Ukázat kódy odkazů na tento text

honza1

Zpět na Karpaty, Zakarpatí

• Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek