Úzká Vinohradiv

O oblasti ukrajinských Karpat. Zakarpatí, Zakarpatská Ukrajina, Zakarpatia oblast, Podkarpatská Rus, Podkarpatí, Přikarpatí, Karpatská Ukrajina, Maramureš. S turistikou související geografie, historie, architektura, památky, hotely, ubytování, dobrodružství, zážitky.

Úzká Vinohradiv

Příspěvekod dzamel » 24 dub 2016, 14:51

V červenci mám v plánu týdenní kolečko po Zakarpatí a Haliči a chtěl bych do programu zařadit i úzkou dráhu, nikde však nemůžu najít platný jízdní řád, jde mi o spoj 8:20 , který podle oficiálního webu jede do Irsavy , ale zpět již nikoliv...

Ukázat kódy odkazů na tento text

dzamel

Reklama

Re: Úzká Vinohradiv

Příspěvekod Petr » 30 dub 2016, 07:22

Dobrý den, úzkokolejka do Iršavy nejezdí. Jestli máte zájem o pobyt a v prostředí se nevyznáte, což nejspíš, soudě podle Vašeho dotazu tak bude, napište mi na e-mail petr@uzhorod.cz

Bez problémů vám zajistím potřebné informace, program, zařídím co potřebujete, případně i doprovodím při jednotlivých akcích.

Informační servis mají ubytovaní zdarma, na ostatní mám oproti cestovkám velmi nízké ceny.
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)

Petr
Site Admin

Příspěvekod dzamel » 30 dub 2016, 14:16

Dobrý den, děkuji za nabídku, pokud bude třeba, rád služeb vyuziju... Plán jako takový již mám hotový , orientaci v prostředí zvládám, jen ta úzká byla věc, která nešla dohledat, za nejhoršího nebude... Plán jsem si udělal takto, sobota večer odjezd z Pardubic , neděle ráno Košice , proběhnout Staré město a v 10 hodin odjezd směr Čop , zde přestup na nedělní vlak z Koroljeva do Užhorodu, ubytování asi v Interiéru, je u nádraží a hned za použití taxi do skanzenu a večeře U Notare, pondělí dopoledne město a v 10:45 odjezd na Semmering a dále do Lvova s plánem utéct v Samboru na marsrutku, protože elektrickou cesta dlouhá, večer Lvov, nocleh ,úterý dopoledne město, po obědě odjezd Hyundai Intercity do Truskavce, pár hodin v Truskavci a Drohobiči, večer asi hodinka elektrickou do Sambiru a ze Samboru nočním do Solotvina zda kupé nebo plackart, to nevím, dle nálady, středa Solotvino a Sighetu, večer přesun do Vinohradivu, nocleh v hotelu na náměstí , čtvrtek, zjistit ráno, zda úzká jede alespoň do Chmilniku, pokud ano, projet se tam i zpátky, pokud ne, hned co nejrychleji směr Mukačevo, Užhorod, nocleh v jednom ze dvou měst , pátek , nějak rozumně dojet do Čopu a odpoledním vlakem směr domů...
Takhle zhruba to mám načrtlé, termín červenec nebo srpnen, dle práce... Nebojím se ničeho, zkušenosti s Ukrajinou mám, ale jen s Kyjevem a Odesou,kde jsem byl mnohokrát tudíž letos chci vyrazit na Zakarpatí... Rozpočet stanoven nemám, ale bude takový, abych nešetřil a zároveň, abych se nechoval jako buran. Peníze , prvotní výměna veksl Čop, dále ATM , Airbank chce za výběr 100 Kč, což mě přijde drobná daň za to, že u sebe nepovezu více jak 100€ v hotovosti...

dzamel

Příspěvekod dzamel » 30 dub 2016, 18:20

Jinak, tablet mi to upravil, myslel jsem hotel Inturist na ulici Ciryla a Metoděje u nádraží a s tou úzkou si nejsem jist, protože oficiální zdroj tvrdí Irsavu, druhý, který mě nikdy v okolí Kyjeva a Oděsy nezklamal tvrdí Chmilnik... http://railway.lviv.ua/fileadmin/trafaret/2016/d5/tro6603.txt a druhý http://railwayz.info/photolines/train/137675

dzamel

Příspěvekod Petr445 » 03 kvě 2016, 17:04

http://borzhava-railway.com/schedule/
https://www.facebook.com/BorzhavaRailway/

Cenově nejvýhodnější je teď cesta do Mukačeva s LeoExpres.

Petr445

Příspěvekod dzamel » 03 kvě 2016, 17:52

Petr445: tento jízdní řád jsem viděl, je minimálně dva roky starý...

dzamel

Příspěvekod Petr » 05 kvě 2016, 11:33

Pár poznámek k cestování železnicí. Plán o kterém tady Dzamel píše je vhodný pro opravdové fandy železnice. Jako takový není špatný. Pokud ale nepatříte mezi "šotouše" nekopírujte jej. Karpatský Semmering, jde doporučit bez výhrad, stejně tak jako Boržavskou úzkokolejku.

Naopak v současné době velmi nedoporučuji přijet na Zakarpatí po železnici z Černé nad Tisou do Čopu. Dále pak noční vlak Solotvino - Lvov (a nazpět) není moc dobrá volba, zejména nejnižší třída. Nevhodné (zbytečné) je také cestovat vlakem mezi Užhorodem - Čopem - Mukačevem - Chustem - Solotvinem.

Teď úzkokolejka jezdí do Chmelniku, ale to nemusí za měsíc platit. Ideální je tam jezdit v době kdy "přátelé Boržavské úzkokolejky" pořádají nějakou akci. Nemusíte tak jet hned nazpátek a zároveň se nebudete nudit na nádraží, kde nic není. Jízdní řád nejlépe ověřit na místě, před odjezdem - zjišťovat ho 3 měsíce před cestou je zbytečná práce.

LEO express je vhodný pro cesty z Zakarpatí. Naopak pro cesty tady je to vzhledem k nočnímu příjezdu velmi nepohodlné a vlastně i drahé (v jízdním řádu mají špatný čas). Jde je ale kombinovat s místní dopravou. Tedy přes noc do Košic vlakem, pak autobusy jiných firem.

Platební karta je v této době vhodná jen jako rezerva. Problém nejsou poplatky, ale velmi špatné a nepředvidatelné kurzy karetních společností. Také se stále (ikdyž už méně často ) stává, že bankomaty požadovanou hotovost nevydají (nabídnou třeba výběr 200 hriven jako strop).

Hotovost 100 EUR je opravdu velmi málo. Ono to může na útratu i stačit, ale je to slabé. V podstatě i nízkonákladovým cestovatelům doporučuji mít v hotovosti minimálně 100 EUR (v dvackách) jako neutratitelnou rezervu.

Ještě k té hotovosti. Vždy je lepé mít více bankovek nižších nominálů. Jediná stovka v kapse je dost riziko. Tady často neberou bankovky, které jsou třeba na Slovensku normálně v oběhu, které vám dají v bance nebo směnárně. Může být problém vyměnit natrženou bankovku nebo bankovku potřísněnou a to i běžným okem nerozeznatelně.

Pokud máte zkušenost s pobytem v Oděse a Kyjevě, pak pro vás bude Zakarpatí bezproblémové.
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)

Petr
Site Admin

Úzkokolejka z Vihohradova

Příspěvekod Petr » 05 kvě 2016, 11:39

Ještě dodatek. Chmelnik je oficiálně poslední stanicí, kde jezdí pravidelná doprava. Koleje jsou ale pokladené a sjízdné i dál. Já jel třeba až do Kamjanského. Loni se prý dálo jet až do Iršavy. Nicměně takové akce si už musíte domluvit individuálně.

Petr
Site Admin

Příspěvekod dzamel » 07 kvě 2016, 10:23

Nemyslím si, že by šlo krom Semmeringu a úzké o šotoušký nápad, protože Intercity Lviv - Truskavec není zas tak pomalé a úsek Sambor - Solotvino mám v plánu místo řešení noclehu a denního přesunu. Z Vinohradivu Určitě na Mukačevo marsrutka a Semmering jen do Samboru s přestupem v Sjankach , protože jet tudy až do Lvivu by byl masakr...
Děkuji za informace o kartě, protože, to by byl problém, plánoval jsem, že v Pardubicích vyměním 100 € a zbytek budu tahat z bankomatu, tudíž vidím, že tato metoda nepůjde... Plánoval jsem , že denně se budu pohybovat mezi 1000 a 1500 hřivnama, což by pokazilo plán, kdyby bankomat dál jen 200 hřiven... holt budu muset mít vše u sebe v hotovosti z čehož radost moc nemám...

dzamel

Příspěvekod Petersmen » 31 kvě 2016, 10:04

Dobrý den, ted jsem se vrátil ze Zakarpati, kdy jsem opakovaně vybíral z bankomatu částky 8000 hriven, poplatek banky Čes.spořitelny 125 kč a z účtu stržena částka 8189kč

Petersmen

Reklama

Zpět na Karpaty, Zakarpatí