Jak moc je teď v zakarpatí bezpečno?

O oblasti ukrajinských Karpat. Zakarpatí, Zakarpatská Ukrajina, Zakarpatia oblast, Podkarpatská Rus, Podkarpatí, Přikarpatí, Karpatská Ukrajina, Maramureš. S turistikou související geografie, historie, architektura, památky, hotely, ubytování, dobrodružství, zážitky.

Jak moc je teď v zakarpatí bezpečno?

Příspěvekod hop.out » 22 črc 2015, 09:13

Zdravím, rádi bychom se vypravili na pár dní do hor na Zakarpatské Ukrajině, nicméně nedávno došlo k přestřelkám i v Mukačevu, tak si říkám jak moc je to dobrý nápad a jaká jsou případná rizika. Díky moc! Honza

Ukázat kódy odkazů na tento text

hop.out
 

Reklama
 

Re: Jak moc je teď v zakarpatí bezpečno?

Příspěvekod Petr » 07 srp 2015, 13:04

Dobrý den, nedávno jsem na toto téma vložil příspěvek na FB.

( https://www.facebook.com/zakarpati/post ... 3110358444 )

A zase je to tady. Spousty dotazů na bezpečnostní situaci v souvislostí s "událostmi v Mukačevu".
Lidé si plánují dovolenou na září a při tom mají snahu zohledňovat případ z července :-) Na Zakarpatí je dost reálných bezpečnostních rizik, na které je vhodné brát zřetel. Na prvním místě jsou autonehody, úrazy způsobené pod vlivem alkoholu, zbloudění v horách, úrazy na horách, zvěř napadená vzteklinou, pastevečtí psi, údery bleskem. To vše jsou reálné hrozby, které mají skutečné oběti.

Incident v Mukačevu byla událost, která se turistů netýká. Lidé mi tam projížděli (informoval jsem je telefonicky, o průjezdu se rozhodli sami) v době střelby, bez problémů. Já osobně byl 3 x v Užanském národním parku v době "lovu" na bandity, opět bez problémů. Banditizmus na Zakarpatí existuje, poslední rok ve zvýšené míře. Existoval ale i dříve, viz třeba koločavské události, kvůli který to v Koločavě dnes bohužel vypadá trochu jako na Václaváku. Tyhle věci ale jdou mimo turisty. Týkají se extrémně bohatých lidí, konkurenčního boje, bezpečnostních složek. I kdyby se turista k něčemu takovému přichomýtl, nic se nestane. Ani zločinci nestřílejí bezhlavě kolem sebe po všem co se hýbe.
Jen tento týden jsem zaregistroval 2 havarie aut, které vyvážely lidi na poloniny. U svaljavské havárie je 19 raněných a 1 mrtvý! Téměř každý rok zahynou v ukrajinských Karpatech turisté z ČR, Slovenska, většinou jako důsledek přecenění vlastních sil. Tohle je třeba zohledňovat při plánování dovolené, na to je potřeba se připravit.

Je mi jasné, že problém je z velké části na straně médií, které informují zkresleně. Nicméně je na lidech jak si signály z médií vyhodnotí.

I kdyby byly podobné "mukačevské" hrozby nebezpečné, uvědomte si prosím, jak moc se míjíte časem. Včera mi psali turisté, které budu doprovázet na dovolené. Po Užhorodu jsme se měli přesunout přes Mukačevo do Ugolského národního parku. Cesta se má uskutečnit poslední týden v srpnu. Skupina prosí změnit trasu, protože v Mukačevu se střílelo ! Trasu klidně změním, ale důvod je iracionální. Pravděpodobnost, že se tam bude střílet za měsíc je stejná, jako že se bude střílet jinde, třeba ve Svaljavě.

Samozřejmě bezpečnostní problémy nejdou vyloučit. Já pozorně sleduji všechny možné problémy, trasy operativně měním. Jednou je to z důvodu rekonstrukce hraničního přechodu, jindy je někde uzavírka kvůli nehody, časté jsou i blokády silnic z politických důvodů. Když problém vyvstane, řeším jej. Předpovědět kde bude co uzavřeno měsíce dopředu ale nejde.

Stále platí, že rád našim turistům bezplatně poradím a to i s bezpečnostními otázkami. Jen vás prosím, zkuste také sami přemýšlet, zprávy z medii neberte doslovně. Také stále platí, že na význámná reálná rizika a možné problémy upozorňuji v sociálních sítích:

http://twitter.com/karpaty
http://facebook.com/zakarpati
http://facebook.com/uzhorod
http://facebook.com/ukrinfo
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)


Ukázat kódy odkazů na tento text

Petr
Site Admin
 
Příspěvky: 389
Registrován: 08 bře 2009, 15:17
Bydliště: Užhorod

Re: Jak moc je teď v zakarpatí bezpečno?

Příspěvekod ATOL » 10 srp 2015, 23:32

my odjíždíme do Jasinji v pátek 14.8.....pojedeme tradiční trasu na Vilok...akorát jedno auto s vlekem pojede přes Čop a bude v Užhorodu nakládat jednoho kolegu....

Ukázat kódy odkazů na tento text

ATOL
 
Příspěvky: 3
Registrován: 15 led 2013, 22:31


Zpět na Karpaty, Zakarpatí

 


  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron