Jaká je bezpečnostní situace na Zakarpatí, v Užhorodu?

O oblasti ukrajinských Karpat. Zakarpatí, Zakarpatská Ukrajina, Zakarpatia oblast, Podkarpatská Rus, Podkarpatí, Přikarpatí, Karpatská Ukrajina, Maramureš. S turistikou související geografie, historie, architektura, památky, hotely, ubytování, dobrodružství, zážitky.

Jaká je bezpečnostní situace na Zakarpatí, v Užhorodu?

Příspěvekod PavelH » 19 črc 2014, 21:13

Dobrý den, plánuji dovolenou na Zakarpatí. Budeme cestovat autem po celé oblasti Zakarpatské Ukrajiny, chceme pobýt v Užhorodě, Mukačevu a na Solotvinu a nejspíš vystoupáme i na někakou poloninu.

Jedu s manželkou a dětmi, takže mám trochu obavy z války, která na Ukrajině probíhá.

Je na Zakarpatí bezpečno nebo nebezpečno? Jaká je aktuální situace?

Budu vděčný za každou radu.

Ukázat kódy odkazů na tento text

PavelH

Reklama

Re: Jaká je bezpečnostní situace na Zakarpatí, v Užhorodu?

Příspěvekod Vladimír » 19 črc 2014, 23:08

Dobrý den,
v srpnu bych tam rád vyrazil taky, kamaráda se mnou jeho choť nechce ale kvůli válce na východě Ukrajiny pustit, takže vaše obavy zcela chápu. V novinách a televizi se samozřejmě řeší to, co se děje na východě, ale tyhle problémy se západní Ukrajiny opravdu netýkají.

Podle mých známých, kteří ze Zakarpatí pocházejí, či tam pracují, i toho, co vím z ukrajinských médií (viz např. http://zakarpattya.net.ua/), je tam naprosto stejná situace jako minulé léto, kdy jsem tam byl naposledy: tj. klidná, samozřejmě s řadou postsovětských specifik.

Pokud zavítáte na Zakarpatí s autem poprvé, dejte si pozor hlavně na stav silnic a chybějící víka od kanálů u krajnic užhorodských ulic, tankujte u stanic velkých značek, s tolik skloňovanou korupcí jsem se u dopravních policistů nikdy nesetkal, a to jsem autem projel jeho velkou část.

Jiná zásadní rizika mě opravdu nenapadají - užijte si dovolenou:)

P.S. Pokud byste si chtěl být opravdu jistý, kontaktujte pracovníky Generálního konzulátu ČR ve Lvově - http://www.mzv.cz/lvov, ti Vám zajisté poskytnou zcela spolehlivé informace.

Vladimír

Re: Jaká je bezpečnostní situace na Zakarpatí, v Užhorodu?

Příspěvekod Petr » 20 črc 2014, 17:11

Dobrý den, v této chvíli je Zakarpatí bezproblémovou, bezpečnou turistickou destinací.

Oproti předchozím létům je zde navíc výhoda mnohem lepšího měnového kurzu, takže pobyty výjdou levněji.

Ale zpět k bezpečnosti. Opravdu televize podávají situaci na Ukrajině v děsivých obrazech. Skutečnost je, podobně jako v jiných případech jiná. Svět je totiž zcela jiným místem než jak nám jej líčí média.

Já netvrdím, že na celé Ukrajině je bezpečno - není. Užhorod je však od Luhansku vzdálen 1600 km autem! Pro srovnání z Prahy do Sarajeva je to 1000 km. Pamatujete si, jak v roce 1992 následkem občanské války zahynulo v Sarajevu 12000 lidí? A pamatujete si, nakolik to zhoršilo bezpečnostní situaci v Praze? No, tak na Zakarpatí je to teď podobné, jen místa, kde se odehrává občanská válka jsou o polovinu dál.

Nemám křišťálovou kouli a vím, že situace se může zhoršit, pravděpodobnost, že se tak stane, je ale hodně podobná tomu, že bude ohroženo i Slovensko, Morava, Čechy.

V této chvíli není důvod rušit cestu na Zakarpatí z bezpečnostních důvodů. Zakarpatí je dnes na Ukrajině válkou nejméně ovlivněným regionem. Bezpečně však můžete cestovat po většině ukrajinského území. Sám jsem se před pár dny vrátil z Oděsy, byl jsem tam sice jen v centru, válel jsem se na plážích a do okrajových částí jsem se nedostal, žádné bezpečnostní rizika jsem ale nezaznamenal, tedy krom toho, že Oděsa je sama o sobě nechvalně známá vyšší kriminalitou (přes ten fakt mně osobně za mnoho pobytů tam nikdy neokradli).

Svým klientům, když jedou ke mně do Užhorodu nebo někam do Zakarpatských hor dávám v souvislosti s občanskou válkou na východě jediné bezpečnostní doporučení: "nepřete se o politiku v restauracích a s podnapilými lidmi". Emočně labilních jedinců je po celém světě dostatek a media jim teď tady brnkají na nervy a někteří alkoholici nemusí umět rozlišit realitu od mediálního světa. Nic jiného, kromě hádky s opilcem, ale ve věci "válečné události" nyní nehrozí. Seznam bezpečnostních doporučení, který klientům dávám je však mnohem větší - ostatní body jsou však stálice, které se týkaly i doby před rokem 2013.

Situace se může měnit - kde pro informace

Provozuji několik informačních kanálů týkajících se oblasti. Často tam zveřejňuji kraviny, nedůležité věci, pokud však nastane zásadní zkutečnost, která se týká pobytů turistů na Ukrajině vždy se tam ta informace objeví.

Najdete tam třeba údaje o uzavření hraničního přechodu, o změně zákonů týkajících se pobytu cizinců, o bezpečnostních hrozbách, o varováních horské služby a tak dále, a tak dále.

Informačních zdrojů je víc, protože nechci vším zatěžovat veškeré odběratelské publikum. Přece jen zájemce o Užhorod bude zajímat, že zdražila místní městská doprava, kdežto někoho, kdo jede do Kyjeva by taková informace jen obtěžovala.

Seznam informačních zdrojů:

facebook.com/ukrinfo - celá Ukrajina, docela hodně zde pouštím blbinky, ale jsou zde informace i pro podnikatele a občany České republiky žijící na Ukrajině

http://twitter.com/karpaty - turisté a Zakarpatí, tentokrát na twitter, tady bývají případná varování zveřejňována nejrychleji

Pokud jste někdo na Google Plus, pak tady - plus.google.com/u/0/b/103113465234820421175/103113465234820421175/ - přeposílám info z výše uvedených komunikačních kanálů.

Na aktuální situaci se můžete také zeptat mně osobně na e-mailu petr@uzhorod.cz
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)

Petr
Site Admin

Zpět na Karpaty, Zakarpatí

• Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek