Ubytování Vujbarovo

O oblasti ukrajinských Karpat. Zakarpatí, Zakarpatská Ukrajina, Zakarpatia oblast, Podkarpatská Rus, Podkarpatí, Přikarpatí, Karpatská Ukrajina, Maramureš. S turistikou související geografie, historie, architektura, památky, hotely, ubytování, dobrodružství, zážitky.

Ubytování Vujbarovo

Příspěvekod Monk001 » 17 bře 2010, 16:17

Dobrý den,
díval jsem se na www stránku http://karpaty.travel/ubytovani-vujbarovo.html , celkem se mi to líbílo , ale mám drobný problém. Snažil jsem se najít obec Vujbarovo a nikde jsem nepochodil . Smím se,prosím zeptat kde se ten rodinný domek nachází ? Myslím tím v které obci .

Můj druhý dotaz je , pokud bych se náhodou rozhodl jet na Zakarpatskou oblast na dovolenou , jaký turistický průvodce by jste mi doporučil, popřípadě jakou mapu pokud možno s Českou( nebo Anglickou ) mutací. Azbuku bohužel neovládám.

Můj třetí dotaz je: V Zakarpatské Rusi jsou, prosím, v jakém stavu silnice?

Můj čtvrtý dotaz je: Slyšel jsem mnoho o krásné přírodě Zakarpatska, chci se zeptat , v jakém stavu jsou turistické trasy. (Nechci totiž opakovat zážitek ze Slovenska kde to skončilo fiaskem a do hotelu jsme se vrátili pozdě v noci)

Děkuji mnohokráte za odpovědi

S přáním hezkého dne

MONK001

Ukázat kódy odkazů na tento text

Monk001

Reklama

Názvosloví, průvodce, mapy, stav silnic.

Příspěvekod Petr » 17 bře 2010, 19:37

Dobry den.

Na Zakarpatí bývá často problém s názvoslovím. Např. město Vinohradovo, je také Vynohradiv, Vinogradov. Což ještě jde. Jenže hodně používaný je taky název Nagyszőlős, či řídce Seleuşu Mare. V starších českých zdrojích najdete název Velká Sevljuš. Problémy bývají samozřejmě taky s transkripcí.
Krásným příkladem může být třeba obec, která se na mapách jmenuje Olexandrovka, ale de facto je používaný název Šandrovo. No a stejné je to s tím Vujbarovem :-), jde o obec v Tjačevském rajonu, podrobnosti, souřadnice, když tak přes SZ nebo email.

Pro Ukrajinu doporučuji regionální průvodce od Baltija Druk. Pro Zakarpatí jsem ještě nic lepšího neviděl. Plánky, mapky, nákresy, fotky, historie, všechny možné užitečné informace, kontakty, detailní popisy jednotlivých destinací, kvalitní zpracování. Bohužel tito průvodci prozatím nejsou v češtině, ale existují ruské, ukrajinské, polské, německé, francouzské, španělské, italské a asi i další jazykové verze. Ta anglická se jmenuje "A trip through Transcarpathia", ruská "Прогулка по Закарпатью". Tyto Guide Books jsou sice o něco dražší než konkurenční ukrajinská produkce, ale stojí za to si je koupit. Myslím, že cena je někde na úrovni českých v podstatě "amatérských" průvodců. Při výběru průvodce, ale samozřejmě musíte vzít v úvahu cíl cesty. Pro náročnější horskou turistiku bych asi volil něco jiného.

Mapy jsou trochu problém, existuje sice slušný výběr, ale problém je konkrétní mapy na místě sehnat. Já mám rád mapy od Kartografija 1:75000 a nebo dražší maďarské 1:50000 (kromě maďarských popisků mají také názvy v ukrajinštině a v anglické transkripci). Tak jako u průvodců ale platí, že rozhoduje účel cesty. Staré vojenské mapy jdou stáhnout zdarma na internetu. Plánky měst není problém koupit na na místě nebo na lepších čerpacích stanicích.

Ještě dodám, že dobrá mapa by měla mít místní názvy i v ukrajinštině. Lidé vám pak mohou lépe pomoci a taky můžete porovnat jméno z mapy s místním značením (v latince jsou značeny pouze hlavní tahy a oblasti s rumunským nebo maďarským osídlením).

Silnice jsou v hroznem stavu. Užhorod - Mukačevo - Lvov je dobrá silnice. Mukačevo - Chust - Tjačev - Rachov - Jasyňa celkem ujde, ale chtělo by to větší kapacitu. Na místní komunikace a zkratky je nutné dávat velký pozor. Některé vesnice mají často i hlavni cestu sjízdnou pouze rychlostí svižnější chůze.

Podle označení (sestupná kvalita): E (evropské), M (mezinárodní), H (N) (národní), P (R) regionální, T (teritoriální) - u T je už nutná velká obezřetnost, může jít o průjezdnou silnici s asfaltovým povrchem, ale taky o cestu zdolatelnou pouze terénním autem (a za někdy za spatného počasí ani to ne).

Otázce k stavu turistických tras nerozumím. Co přesně vás zajímá? Značení? Schůdnost? Zmapovanost? Plánování?

Chcete-li se vydat do hor, doporučuji místního průvodce. Poznáte toho mnohem víc. Dotyk s realitou bude intenzivnější. Bude to mnohem bezpečnější a v podstatě díky místním znalostem vás to vyjde i levněji než s cesta "na vlastní pěst". V případě zájmu mi napište a já vám někoho podle vašich potřeb zajistím. Důrazně nedoporučuji běžné české cestovky, které jsou schopny to předraženého turnusu nacpat i více než 20 lidí a s nimi poslat člověka, který nejenže neovládá jazyk, nezná hory, ale dokonce ani neumí poskytnout první pomoc (jmenovat raději nebudu).
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)

Petr
Site Admin

Re: Ubytování Vujbarovo

Příspěvekod Monk001 » 17 bře 2010, 20:05

Zdravím Vás,
turistickou trasou jsem myslel jak zmapování tak i stavy.Na Slovensku se mi totiž stalo , že jsem šel po louce a značení zmizelo, potom jsem se dostal do vesnice a tam mi řekl i že byl rpoveden polom tak to ještě kluby nedali do pořádku.
Za stavy silnic děkuji. Budeme dávat pozor ;) .
Pokud možno, prosím ty souřadnice na můj mail: honzik.musil@volny.cz
Prosím Vás, u toho rodinného domu Vašeho partnera je napsáno že je tam internet. S tím internetem je to tak že si musím vzít svůj notebook nebo tam je PC.
Na internetu jsem ještě četl cosi o tom že bych si měl pořídit ukrajinskou simkartu. Myslím s nějakým operátorem KijivStar . Má prý dobré pokrytí i v horách. Jaký názor máte k tomuto Vy(myslím k tomu abych si koupil tu simkartu)?

A snad ještě poslední bod tohoto příspěvku . Když jsem si prohlížel fotky toho ubytování , nenašel jsem tam pohled na celý dům. Pokud taková fotka existuje, byl by jste té ochoty a zaslal mi ji na e-mail.

Děkuji a přeji hezký zbytek večera MONK001

Monk001

Turistické značení, stav turistických tras

Příspěvekod Petr » 28 bře 2010, 20:28

V Karpatech je několik krátkých perfektně průchozích, značených a službami zabezpečených vycházkových tras (např. k vodopádu Šipot, k Siněvirskému jezeru apod.), jde ale spíš o výjímky.

Hlavní dálkové turistické trasy bývají relativně dobře zmapované, existují myslím i kvalitní GPS podklady. Použitelné turistické značení tak jak jej známe z ČR, ale v podstatě neexistuje. Občas jde najít nějakou předválečnou turistickou značku. Některé oblasti jsou osázeny polskými značkaři, ale co jsem zaregistroval, tak toto značení není kvalitní, značky malovali tam, kde to bylo pro ně pohodlné a jednoduché, na hodně místech je značení zničené nebo v horším případě ukazuje zcela jiný směr než by mělo. Existují i další značkařské aktivity (něco dělají i dobrovolníci z ČR), které zatím pokrývají velmi málo tras, a to podle některých názorů dost špatně (je označen např. nástup na trasu a na poloninách značky chybí), problémová je také provázanost jednotlivých projektů a návaznost například na propagační materiály, průvodce, mapy. Pokud sejdete z trasy, tak na jinou značenou trasu už určitě nenarazíte. Spolehlivé rozcestníky na hřebenech nejsou.

Stav tras je různý. Z výjimkou v první větě zmíněných několika vycházkových cest se o turistické chodníky nikdo nestará. Jde o přirozené stezky nebo o cesty udržované za jiným účelem než pro potěchu turistů. Vybrat jde nenáročné i extrémně zátěžové trasy.

Osobně ukrajinskou SIMku důrazně doporučuji. Je to levná záležitost (můžu poslat i do ČR i s přednastavením Internetu), pokrytí je v Karpatech vynikající (a to i pro Internet EDGE, 3G), hovor do ČR vás vyjde levněji než hovor mezi českými mobilními operátory a hlavně telefon je spolehlivá možnost jak si zajistit pomoc. Je dobré si uvědomit, že spousta věcí tady funguje jinak, některé místa jsou opravdu odlehlé a v případě problémů je telefon jediná možnost jak vyřešit jinak neřešitelnou situaci. Pomocí telefonu je také možné vás najít, pokud nemáte GPS tak si můžete přibližně zjistit vaši polohu. Nejlepší pokrytí má KyivStar a samozřejmě jeho virtuální operátoři.

Ubytování: dům a jeho zasazení do krajiny je na titulní fotce (neomítnutý šedý dům s čelním skosením šikmé střechy nejvíce napravo z řady novostaveb, nacházejících se v levé dolní části snímku). Pohled na dům z blízka tam není záměrně, jde o novostavbu, která může být omítnuta na jaře, na podzim nebo klidně až příští rok. Zahrada už je upravena. Pokud nějakou fotku najdu tak vám jí pošlu na e-mail s upřesněním polohy. V domě je dostupny je EDGE internet několika telefonních operátorů, 3G od MTS (myslím), CMDA (intertelekom), Wifi síť z Bushtina. K dispozici je PC (horších parametrů) s připojením k netu, přes jakého operátora a jakou technologii bude připojen v létě nevím a nemůžu garantovat.

Na jakékoliv Vaše dotazy rád odpovím. Jen Vás poprosím aby jste obecné otázky směřoval do fóra a věci týkající se mých komerčních aktivit na e-mail nebo posílal jako Soukromomu zprávu (SZ - dostupné v tomto fóru po zaregistrování.

Naposledy oživil Anonymous v 28 bře 2010, 20:28
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)

Petr
Site Admin

Zpět na Karpaty, Zakarpatí

• Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek