Chust

O oblasti ukrajinských Karpat. Zakarpatí, Zakarpatská Ukrajina, Zakarpatia oblast, Podkarpatská Rus, Podkarpatí, Přikarpatí, Karpatská Ukrajina, Maramureš. S turistikou související geografie, historie, architektura, památky, hotely, ubytování, dobrodružství, zážitky.

Chust

Příspěvekod spery » 12 led 2012, 14:39

Dobrý den,

chystám se do Chustu. Rád bych co nejvíce info nasosal, než vyrazíme.

Vím, že se tam pořádá trh-bazar, ale určitě jen nějaké dny. Nevíte prosím jaké...?
Taky jsem myslel, že bychom si užili místní dopravy, např. vlakem Chust-Užhorod, ale někdo to tady na fóru rozmlouval...opravdu je to tak špatné a jen na pár stanic? :-)
Ubytování? Vím, že je tam na kopci nějaká turbáza, nemáte někdo bližší info...? Případně zkušenosti s jiným ubytováním? Cena..? Podmínky..? :-)
Ceny taxy...jídla v restauraci...kvalita? :-)
Nějaká zajímavá místa, která za to stojí vidět...?
Peníze měnit na hranicích, v bance...u veksláků...?

Děkuji všem za info! ;-)

Ukázat kódy odkazů na tento text

spery

Reklama

Re: Chust

Příspěvekod Petr » 20 led 2012, 13:41

Dobrý den,

hlavní tržiště v Chustu funguje každý den, kromě velkých náboženských svátků. Pak je v Chustu ještě dobytčí trh a autoburza - obě akce bývají v soboty.

Vlakem z Užhorodu dopravu do Chustu důrazně nedoporučuji, pokud nejste fanoušci železnic a nechcete se projet širokokolejkou nebo se nejmenujete Arazím. Minibusem to z Užhorodu trvá +/- 2,5 hodiny. Vlakem jsem jel jednou z Čopu a do Chustu to jelo celou noc. Vždy když jsem na té trati nastoupil do vlaku, tak jsem litoval.

Kousek za městem je turbáza Narcis (ta na kopci), zkušenost nemám. Ve městě je hodně hotelů. Známým co se chtěli ubytovat levněji jsem vždy doporučoval hotel Chust, je levný, vybaveni je sice starší, ale solidní, hotel je v samém centru a má nonstop recepci. Cenu přesně nevím, ale za 2 lůžkový pokoj s sprchou a WC to je okolo 80 hriven za noc a pokoj. Sehnat jde i ubytování v soukromí.

Ceny jídla v restauracích jsou dobré, kvalita různá. Někdy je dobrá kvalita i v velmi levných pajzlech - třeba na bazaru. Orientujte se podle počtu hostů. Restaurací a kaváren je v Chustu opravdu hodně, doporučit něco je těžké, když neznám preference. Ne všechny restaurace znám jménem. Nejvíc jsem slyšel hovořit o Natali, prezentuje se jako rybí restaurace, ale je to univerzálka, ceny vyšší, s kvalitou obsluhy i jídel jsem byl velmi spokojen, jen večer tam bývá hlučněji, pokud si chcete v Chustu pronajmout lepší prostitutku, tak právě tam.

Zajímavá místa: hrad, hřbitov na hradním kopci, český kvartál, reformátorský kostel, katolický kostel, řeckokatolický kostel, synagoga, bazar, stará ulička k bazaru, uličky od bazaru směrem k Tise, Tisa a její slepé ramena (možní soutok s Ričkou), skála (jméno neznám) co stojí kousek za nádražím - zajímavá minulost, staré sklepení , Dolina narcisů (jen na jaře).

Chust přestože je městem malým, tak je jeho historie bohatá na zajímavé momenty. Byl třeba hlavním městem nezávislého státu Karpatská Ukrajina. V Chustu najdete dost míst, která sice zajímavě nevypadají, ale svědčí o pestré minulosti a citlivým lidem můžou zprostředkovat Genius loci. Některá z těch míst jsou označena pamětními deskami, jiná bez doptání se nepoznáte. Pokud vás zajímá, kde českoslovenští četníci v době hospodářské krize stříleli do demonstrantů, kde sídlila Karpatská Sič, kde bydlel český ministr (doprava, finance, vnitro) karpatské vlády Lev Prchala nebo kde se uskutečnila největší bitva o Karpatskou Ukrajinu, pak si v Chustu užijete.

Zajímavá místa jsou i v okolí Chustu, pro inspiraci chustský rajón

Výměna peněz: vybrat s platební karty, vymenit v bance, já mám vysloveně dobré zkušenosti s vekláky na bazaru - poznáte je lehce, mávají svazkem bankovek a křičí "menjajeme".

Pokud máte další dotazy sem s nimi. Chust znám dobře a pokud budu umět poradit, poradím rád.
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)

Petr
Site Admin

Příspěvekod Špery » 14 bře 2012, 07:45

Velké díky za rozsáhlou odpověď! ;)

Špery

Příspěvekod spery » 13 úno 2013, 08:45

Nevíte prosím někdo, jaké jsou podmínky rybaření?
Chtěli bychom strávit den u Tisy či u jiné menší řeky, ale neznáme podmínky k rybaření.
Jsou tam ryby...? ;) ..za jakých podmínek lze lovit jako cizinec...??
Nemáte někdo nějaké zkušenosti?

Zdravím všechny a díky za jakékoliv info!

spery

Příspěvekod Petr » 14 úno 2013, 13:23

U Tisy je nutné dávat pozor v místech kde je tato řekou pohraniční (což zrovna v Chustu není). V takových úsecích je přinejmenším vhodné mít patřičné povolení.

Někde mám uložený rybářský řád apod., ale tyhle věci se moc nedodržují. Sám jsem zatím povolenku nikdy nepotřeboval

Nejspíš ideální je doprovod místního rybáře, který zná zdejší revíry, co, kde a jak se dá chytit.

Pokud si chcete zachytat zcela bez starostí, vyberte si nějaký soukromý revír (jen rybníky), kde vám poradí ve všem.
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)

Petr
Site Admin

Příspěvekod Návštěvník » 11 úno 2018, 22:35

Děkuji Petře!
Chystáme se s kamarády znovu do Chustu a chtěli bychom si udělat výlet někam dále, směrem na Koločavu.
Nevíte prosím jakým způsobem se tam z Chustu dopravit? Je nás ale 12 :-) Máme využít taxi...nebo tam jezdí nějaký bus..? Jsou např. taxikáři ochotni si udělat celodenní výlet a počkat? Případně za jakou cenu..?
Můžete nám případně doporučit nějaká podobná zajímavá místa v této lokalitě? Je zajímavý Šajan...Solotvino..?
Jste místní Všeználek a děkuji Vám, či komukoliv za jakékoliv informace! ;-)
Spery

Návštěvník

Příspěvekod spery » 11 úno 2018, 22:50

..čtu tady na fóru i o možnosti přespání na Koločavě? (12 lidí) Četnická stanice..? ..nebo jinde? ..kvalita...cena..?
Děkuji! ;-)

spery

Reklama

Zpět na Karpaty, Zakarpatí