Židovské památky v Užhorodu

O oblasti ukrajinských Karpat. Zakarpatí, Zakarpatská Ukrajina, Zakarpatia oblast, Podkarpatská Rus, Podkarpatí, Přikarpatí, Karpatská Ukrajina, Maramureš. S turistikou související geografie, historie, architektura, památky, hotely, ubytování, dobrodružství, zážitky.

Židovské památky v Užhorodu

Příspěvekod Honz88 » 21 črc 2017, 00:51

Dobrý den,
tento dotaz bude směřován asi hlavně na Petra, ale možná ani pro něj nebude jednoduché na všechny dotazy odpovědět. Uvažuji v v brzké době na několik dní navštívit Užhorod. Bude to tentokrát výlet hlavně za architekturou. Kromě těch nejznámějších památek a českých stop ve městě bych chtěl poznat i všechny stavební památky po Židovské komunitě. Zatím vím o těchto:

- hřbitov v Radvance
- velký hřbitov ve čtvrti Šachta
- ortodoxní synagoga (dnes filharmonie) - vedle je bývalý rabinát a škola
- bývala chasidská synagoga na nábřeží - dnes úplně přestavěna, vedle bývalá mikve
- bývalá neologická synagoga na Županátním náměstí
- synagoga na Rusínské ulici - údajně jediná funkční - její umístění a vzhled neznám

Chtěl bych se zeptat, zda je to ze židovských památek vše a nebo je tu ještě něco, o čem nevím. Předpokládám, že nějaká synagoga byla/je i v Radvance, když je tam hřbitov.
Kde se přesně nachází synagoga v Rusínské ulici? Je budova zvenku něčím zajímavá?
Jak je to s přístupem na oba hřbitovy?

Pokud zbude čas, rád bych si zajel i na krátký výlet do okolí - nejspíše na hrad Něvické spolu s městem Perečyn. I tam vím o existující synagoze, ale nepodařilo se mi najít nic o židovském hřbitovu. Existuje? Případně kde bych ho našel.

Uvítám ale i jakékoliv další informace o židovských památkách v celém Zakarpatí. Ať už odkazy na internetové stránky či nějaké publikace.

Já jsem teď narazil na tuto knihu:
http://www.karpatia.cz/cs/uzhorod-putov ... -131p.html

Bohužel kdybych si ji teď objednal už by mi nestihla přijít do mého odjezdu. S tím souvisí můj poslední dotaz. Dá se tato kniha koupit v nějaké kamenné prodejně přímo v Užhorodu? A je vůbec ve městě nějaké knihkupectví nebo místo, kde se dá sehnat různá literatura (a mapy) o Užhorodu i celém Zakarpatí, a to i v češtině nebo angličtině.

Děkuji za odpovědi na náročné otázky.

Ukázat kódy odkazů na tento text

Honz88

Reklama

Re: Židovské památky v Užhorodu

Příspěvekod Petr » 08 srp 2017, 08:54

Dobrý den,

před Velkou válkou tvořili Židé 1/3 obyvatelstva Užhorodu.

Většina domů na Korzu, snad všechny na Mukačevské ulici patřily Židům.

Na většině budov už ale židovská minulost není vidět.

Nejvýznamnější židovskou památkou Užhorodu je podle mne hrob Šlomo Ganzfrieda na Šachtě.

Z toho co nezmiňujete, bych dodal budovu mikve na nábřeží, budovu židovského kulturního centra nad ortodoxní synagogou.

V synagoze na dnešní Mukačevské ulici jsem nebyl.

Hřbitov na Radvance je (naneštěstí) volně přístupný. Hřbitov na Šachtě otevřou na požádání.

Kdy byl (je) v Perečinu židovský hřbitov nevím.
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)

Ukázat kódy odkazů na tento text

Petr
Site Admin

Zpět na Karpaty, Zakarpatí

• Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek