Cesta autem do Koločavy

O oblasti ukrajinských Karpat. Zakarpatí, Zakarpatská Ukrajina, Zakarpatia oblast, Podkarpatská Rus, Podkarpatí, Přikarpatí, Karpatská Ukrajina, Maramureš. S turistikou související geografie, historie, architektura, památky, hotely, ubytování, dobrodružství, zážitky.

Cesta autem do Koločavy

Příspěvekod Kuba » 11 úno 2017, 11:44

Ahoj všem.Chtěli bychom s kamarádem jet autem tento rok někdy kolem června nejspíš do Koločavy a prochodit planiny. Nejspíš teda přes Slovensko do Užhorodu a pak směr Koločava. Má někdo zkušenost s touto cestou,jestli se vyplatí jet autem, a tak jestli je nějaký problém při přejezdu z SK na UA? A může někdo doporučit nějaké pěkné místa v okolí Koločavy kam se vydat při vícedenním touláním? Díky za rady :)

Ukázat kódy odkazů na tento text

Kuba

Reklama

Re: Cesta autem do Koločavy

Příspěvekod Petr » 12 úno 2017, 09:18

Ahoj. Ty otázky jsou velmi obecně formulované a těžce na ně odpovědět.

1. Cesta autem se někomu vyplatí a někomu ne. Záleží na programu.

2. Zásadní problém je v tom, že je to hranice jiná než na jaké jsme zvyklí u nás v "šengenu". Další problémy jsou otázko míry trpění. Pro někoho je problém, že musí mít cestovní pas, pro jiného, že musí dlouho čekat. Pokud bych napsat pár obecných bodů, které mi nebo lidem obecně vadí a na jaké problémy se naraží, pak je to takto:

Můžou vám všude vlézt, vše prohledat a slovenští celníci to i rádi dělají.

Dnes už jsou velmi krátké čekací doby, obvykle projedete do 1 -2 hodin. Nicméně, je potřeba se koukat do kalendář, pokud je nějaký církevní svátek, může čekací doba dosáhnout až 8 hodin.

Kontrola na ukrajinské vyžaduje vaši aktivitu, jednotlivé její části si musíte sami zajistit. Občas se stane, že lidé třeba projdou jen pasovou kontrolou a opomenou celní a z toho vznikají problémy, u jedněch klientů to skončilo zadržením celníky v civilu ve vnitrozemí.

Nejčastější komplikací na ukrajinské straně je absence plné moci na auto a poškozené cestovní doklady.

Občas, se můžete setkat s vymáháním úplatku, to se některých přechodů týká více, jiných méně.

Pěkných míst je tady strašně moc, bez bližší specifikace vašich zájmů bych se upsal. Nicméně doporučím vám zapomenout na Koločavu, která je podle mne tím snad nejhorším výběrem, a jet někde jinde - možností je spousty.
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)

Petr
Site Admin

Příspěvekod Kuba » 12 úno 2017, 16:12

Díky za odpověď :) Program by byl takový, že bychom dojeli do Koločavy,to by byl náš výchozí bod k výšlapům na poloniny s tím,že bychom někde v lee nocovali buďto ve stanu nebo v hamaku,každý zvzlášť,samožřejmě :D Problém s pasy by nebyl,to už jsme vyřizovali v 2012 kvůli cestě tam,nakonec to nevyšlo. S tím,že by mě prolezli celé auto bych byl smířený,žádný alkohol apod bych stejně nevezl,a jestli je zajímá jaké mám náhradní trenky,tak prosím :D S tou plnou mocí by taky nebyl problém,auto je psané na mě,všechny potřebné dokumenty bych měl u sebe. Děkuju ale za info ohledně toho zajištění věcí na hranici,to jsem nevěděl. S těma úplatkama jsem se už setkal, vyprávěla mi i má známá,že je nechtěli pustit bez "dýška" , tak jsem přemýšlel o kartonu marlborek,jestli by pomohly :) Ještě by mě zajímalo, proč nedoporučujete Koločavu, je to už profláknuté nebo něco takového ? :) Díky za Váš čas a ochotu :)

Kuba

Příspěvekod Kuba » 12 úno 2017, 16:17

Pak je ještě možnost dojet ke známé autem,nechat auto tam,jet vlakem do Mukačeva a z toho jet do Volovce a odtama busem,ale to se mi moc nechce riskovat,že nestihnem bus apod.. :)

Kuba

Příspěvekod Petr » 20 úno 2017, 08:58

Dobry den,

cigaretami bych na hranici neuplácel. Pokud jedete poprvé a nemáte nějaký problém, neuplácel bych vůbec.

Koločavu nedoporučuji proto, že na Zakarpartí je mnoho výrazně pěknějších míst než tahle nevzhledná vesnice s obyvateli zkaženými cestovním ruchem. Dnešní Koločava má hodně daleko do autentické zakarpatské vesničky.

Jasně Nikola Šuhaj od Olbrachta je fajn kniha, ale kazit si proto dovolenou Koločavou za to nestojí. Jestli o ní máte opravdu velký zájem, zastavte se tam na půl dne, navštivte skanzen, napijte se minerální vody a jeďte někam, kde si užijete mnohem víc.
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)

Petr
Site Admin

Příspěvekod Pavel V. » 11 čer 2017, 22:56

Sinevirske jezero je pekne a neni od Kolocavy daleko.Byl jsem tam vloni a nejhorsi usek primo k jezeru je krasne nove vyasfaltovany.Mimo hlavni tah na Lvov z Mukaceva je to ale o tlumice,pres Volovec je to krasne,ale je treba pocitat s delsim casem,nez s jakym bychom pocitali na cestach v CR.
Letos Ukrajina bude opet,na delsi dobu s kratsim vyjezdem do Rumunska :-)

Pavel V.

Zpět na Karpaty, Zakarpatí

• Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek