Jak získat ukrajinské občanství beze ztráty českého

Vlákno pro praktické nepolitické, neturistické informace. Jak co funguje, případně nefunguje na Ukrajině. Fakta, ukrajinské reálie, podnikání, investice apod.

Jak získat ukrajinské občanství beze ztráty českého

Příspěvekod jan » 18 zář 2013, 11:24

Dobrý den
Potřeboval bych poradit s otázkou občanství. Já jsem Čech a manželku nám Ukrajinku. Od roku 2014 bude mít manželka možnost získat české občanství jako druhé bez toho že by přišla o ukrajinské.

Je nějaká možnost pro mne získat ukrajinské občanství beze stráty českého občanství. Na konzulátě v Praze nebyly schopni na moji otázku jednoznačně odpovědět. Kde je lepší žádat o občanství zde nebo na Ukrajině ?

Ukázat kódy odkazů na tento text

jan

Reklama

Nabytí občanství Ukrajiny

Příspěvekod Petr » 19 zář 2013, 10:59

Dobrý den,

Ukrajina nedovoluje svým občanům mít 2 občanství. V praxi to ale nemá možnost kontrolovat, takže Ukrajinci mívají běžně zároveň s ukrajinským i ruské, maďarské, rumunské, americké a další občanství.

Zákon upravující získání občanství České republiky vyžadoval po žadateli o občanství (až na pár výjimek) doklad o tom, že nabytím státního občanství České republiky pozbude své dosavadní státní občanství.

Toto se zákonem vstupujícím v platnost od 1. ledna 2014 mění a stát už zmíněný doklad vyžadovat nebude a cizincům se tak otevírá cesta k ponechání si původního občanství.

Stále ale zůstává v platnosti ukrajinský zákon, takže z pohledu ukrajinského práva bude mít Vaše žena České občanství protiprávně. V praxi jí však nyní hrozí jen malá pokuta (slyšel jsem něco o 150 hrinách).

Sám řeším podobnou věc jako Vy. Velmi rád bych získal ukrajinské občanství. To by pro mne dnes neměl být problém. Bohužel musel bych se zříct občanství ČR a tím vlastně přijít občanství EU (což je samozřejmě nepřijatelné). Nový zákon otevírá vlastně možnost takové rošády. Při získání ukrajinského občanství se vzdát občanství ČR a pak nabýt zjednodušeným způsobem formou prohlášení české státní občanství jako osoba, která pozbyla české nebo československé státní občanství. Tato krkolomná konstrukce by mohla fungovat, ale chce to důkladně nastudovat zákony a nejlépe počkat na to, jak to bude fungovat v praxi.

Budu vděčný za případné poznatky. Za pomoc s vyřešením problému s ukrajinským občanstvím jsem připravený zaplatit odpovídající honorář.
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)

Petr
Site Admin

Re: Jak získat ukrajinské občanství beze ztráty českého

Příspěvekod Dmytro » 06 pro 2015, 13:34

Ale je možně ziskat občanstvi dvojite když mate společne ditě mam kamaradi a oni to tak žijou už cca 10 let na Ukrajine.

Dmytro

Zpět na Praktické informace, fakta, podnikání

• Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek