Jak se žije na Ukrajině

Vlákno pro praktické nepolitické, neturistické informace. Jak co funguje, případně nefunguje na Ukrajině. Fakta, ukrajinské reálie, podnikání, investice apod.

Jak se žije na Ukrajině

Příspěvekod JohnyCage » 29 zář 2014, 19:59

Ahoj, něco jsem si o Ukrajině přečetl. Myslím něco socie-ekonomických faktů a musím říci, že třeba v Kyjevě se zdá být hezky a vcelku moderně. Nejde mi ale do hlavy, JAK je to možné. Pokud vezmu do úvahy průměrný nebo reálný plat tamního občana ku realitě, že tamní ceny se neliší tolik od našich není mně jasné, JAK může běžný člověk, který není zrovna ředitelem nějaké firmy, žije z průměrného nebo spíše z podprůměrného platu zaplatit nájem a ještě z toho reálně vyžít. Jak tedy reálně žije na Ukrajině obyčejný člověk?

Prosím o reakci pouze od člověka, který zná dobře Ukrajinu, třeba tam někdy žil, pracoval nebo tam má rodinu. Nepiště prosím spekulace těch je na internetu moře.

Ukázat kódy odkazů na tento text

JohnyCage
 

Reklama
 

Re: Jak se žije na Ukrajině

Příspěvekod Petr » 02 říj 2014, 08:05

Dobrý den, Ukrajina je na evropské poměry velmi levná země (ikdyž teď se to možná změní). Ano na některé zboží jsou v obchodě podobné ceny jako u nás, na mnoho zboží jsou ceny dokonce vyžší. Spousty věcí je ale zásadně levnějších, často to jsou právě položky které jsou výraznou částí výdajů člověka, třeba energie, povinné odvody, služby. Pro mne samotného byly ceny jedním z hlavních důvodů proč jsem se odstěhoval na Ukrajinu. Občas pomáhám s přestěhováním dalším lidem z EU, například pro invalidní důchodce je Ukrajina v tomto ohledu velmi atraktivní. Tito lidé si najednou mohou dovolit věci, které pro ně byly v ČR nedostupné. Mohou začít běžně jezdit taxíkem, léto tráví u Černého moře, chodí do restaurací, baví se.

Další věc je to, že nejspíš máte nesprávnou představu o platech. V tomhle ohledu nemůžete vycházet z oficiálních čísel. Na Ukrajině je totiž velmi silná šedá a černá ekonomika. Lide část mzdy dostávají neoficiálně, mnoho z nich pracuje zcela na černo, mají druhá zaměstnání. Zásadní je u mnoha profesí "vedlejší" příjem.

V rámci Ukrajiny jsou taky různě bohaté oblasti. V Kyjevě jsou platy o vyrazně jiné - je to hlavni město, jiné platy také mají námořníci v Oděse apod. Třeba na Zakarpatí mají lidé příjmy z pašování a hlavně z výdělků v cizině. Už dávno neplatí to, že Ukrajinci dělají za nuzné platy. Šikovný řemeslník si je schopen v ČR vydělat 40, ale třeba i 60 a víc tisíc za měsíc. V Německu nebo v Moskvě ještě víc. Ty peníze pak jdou znát.

Na Ukrajině (alespoň v některých částech) je stále rozšířena drobná zemědělská výroba. Mnoho z našeho pohledu "nezaměstanných" tak získáva regulerní, ikdyž často nepěněžní, ale za to v zásadě zajímavý příjem. S výsledky takovéto práce lze na Ukrajině, narozdíl od ČR, svobodně obchodovat. Také takováto forma podpory od rodičů z "sela" je v rodinném rozpočtu citelně znát - což u nás už téměř vymizelo.

Když se koukáte na domy, auta, plné restaurace, tak si musíte uvědomit to, že na Ukrajině nefunguje "distribuce bohatstvi" v takové míře jako v ČR. Zatím co u nás stále žijeme jako by v "socialismu" kdy většina lidí má přibližně stejně, tak Ukrajina (podobně jako Rusko apod.) je už standardní kapitalistická země, kde existuje extrémě bohatí i extrémě chudí. Přičemž těch bohatých je víc než v ČR a jsou bohatší, stejně těch chudých je mnohem víc a jsou znatelě chudší. Ono i rozdíl mezi běžným dělníkem který pracuje na místě bez korupčního potenciálu za dejmě tomu 1400 hriven měsíčně a opravářem ledniček, který si zaúčtuje 150 hriven (do kapsy) za hodinu práce, je na jejich životní úrovni hodně vidět.
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)


Ukázat kódy odkazů na tento text

Petr
Site Admin
 
Příspěvky: 389
Registrován: 08 bře 2009, 15:17
Bydliště: Užhorod


Zpět na Praktické informace, fakta, podnikání

 


  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron