Povinná výbava vozidel v zahraničí a Vídeňská úmluva

Vlákno pro praktické nepolitické, neturistické informace. Jak co funguje, případně nefunguje na Ukrajině. Fakta, ukrajinské reálie, podnikání, investice apod.

Povinná výbava vozidel v zahraničí a Vídeňská úmluva

Příspěvekod Petr » 19 kvě 2010, 16:34

Od roku 1968 platná vídeňská Úmluva o silničním provozu říká, že povinnou výbavu vozu určuje země, kde je automobil registrován. Při jízdě do země, která úmluvu podepsala (vč. ČR, Rakouska a Německa), by policie neměla výbavu auta posuzovat podle vnitrostátních vyhlášek.

V praxi tomu tak však není. Zvláště v Rakousku se kontroly zaměřují na povinnou výbavu stanovenou rakouskými zákony – poměrně často bývá pokutována chybějící reflexní vesta, která musí být dle rakouských předpisů v dosahu řidiče, její umístění v kufru je tedy nedostatečné. Povinnost obléknout si reflexní vestu navíc platí při vystoupení z vozidla na dálnicích a silnicích při nehodě.

zdroj: mvcr.cz (Ministerstvo vnitra ČR)

Ukrajina podepsala tzv. vídeňské úmluvy (Úmluva o silničním provozu a Úmluva o silničních značkách a signálech) z roku 1968.

Podle této úmluvy (Úmluva o silničním provozu) by pro jednotlivé státy mělo být dostačující, pokud řidič vozidla má povinnou výbavu, která odpovídá zemi, jíž je občanem (osobní poznámka: s občanstvím to podle mě nemá nic společného). Z toho by plynul závěr, že postačí povinná výbava dle českých právních předpisů a zahraniční policisté by neměli být oprávněni jakkoli postihovat "nedostatky" v povinné výbavě, které neodpovídají místním předpisům.

Praxe nicméně ukazuje, že tomu tak v řadě zemí rozhodně není. Rakouskem, Slovinskem a Chorvatskem počínaje a Polskem konče. Ve vztahu k těmto zemím se objevují stížnosti řidičů na pokutování ze strany tamních úřadů z důvodu neplnění podmínek povinné výbavy podle tamních předpisů. A přitom všechny tyto země jsou signatáři výše uvedené úmluvy.

zdroj: autoweb.cz

U tématu "Při tranzitu Slovenskem bude nutná karta první pomoci" byl taky konflikt názorů, kdy podle českého ministerstva dopravy auta registrovaná v ČR díky Vídeňské úmluvy o silničním provozu kartou první pomoci být vybaveny nemusely, ale přitom mluvčí mluvčí slovenského policejního prezídia oznámila, že „zákon jsou povinni dodržovat i zahraniční řidiči" a slovenské velvyslanectví v Praze mělo tento názor: „Vyhláška se týká všech provozovatelů motorových vozidel bez rozdílu".

Já osobně jsem dosud nezaznamenal, že by nějaký řidič auta registrovaného v ČR měl problémy, kvůli hasicímu přístroji, pravdou ale je, že si je obvykle v autě vozí.

Policajt, kterého jsem se ptal mi řekl, že hasící přístroje jsou povinné pro všechny bez rozdílu. Což ale neznamená, že to tak opravdu je, jen to dokladuje právní názor jednoho člověka, který vás může na cestě zastavit. Mimochodem o "Vídeňské dohodě" nikdy nic neslyšel.

Já kdybych jel na pár dní na Ukrajinu a měl možnost si hasící přístroj třeba půjčit u souseda, tak bych to udělal. Speciálně bych si jej ale nekupoval a asi bych to risknul. V případě komplikací bych ale řeči o "Vídeňské úmluvě" vypustil. Při jednání s policií na celém světě platí, že výhodnější je udělat neználka ze sebe než z policajta.

Pokud jste se setkali s problémem s povinnou výbavou vozidla na Ukrajině tak budu rád, když se o vaši zkušenost s námi podělíte.

Povinná výbava a Vídeňská úmluva se tady už řešila v těchto vláknech Poviná výbava vozidla , Cestování autem po UA, protože se domnívám, že se tady problém "Vídeňské úmluvy" ještě objeví, tak jsem tomuto tématu vyhradil samostatné vlákno.
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)

Ukázat kódy odkazů na tento text

Petr
Site Admin

Reklama

Re: Povinná výbava vozidel v zahraničí a Vídeňská úmluva

Příspěvekod alesl » 20 kvě 2010, 09:26

Díky Petře za sqěle zpracované informace, s takhle propracovaným "servisem" jsem se ještě nesetkal, moje velká úcta a poděkování Vám.

Co se týká těch zkušeností, teprve je sbíráme, ale určitě se pak rádi podělíme. Letos budeme tranzitovat Slovensko, Maďarsko a Ukrajinu, tak uvidíme, co to přinese za zážitky :D.

alesl

Re: Povinná výbava vozidel v zahraničí a Vídeňská úmluva

Příspěvekod algar » 17 čer 2010, 11:03

Tak zrovna za ten diskutovaný hasičák jsme byli pokutováni v Mukačevu. Celé to probíhalo stylem, že policista zjevně viděl zahraniční dodávku s horskýma kolama na střeše a s šesti lidma uvnitř, a vyhodnotil, že by z toho něco mohlo kápnout, tak "usilovně hledal, zkoumal, čmuchal, až našel".

Nejdřív si řekl o oficiální pokutu, pak se to skoulelo na malou finanční pozornost v podobě úplatku 50 hřiven a byli jsme nakonec všichni spokojení - dvě hodiny předtím jsme totiř v Užgorodě platili celých 400, za přestupek, který na nás "nalíčili" (taky prý docela častá praxe, hlavně v Užgorodě)

Osobně si myslím, že diskutovat v terénu s místní policií o nějaké "vídeňské úmluvě" je zcela zbytečné a marné, zvlášť pokud neovládáte ukrajinštinu. Oni vás zastavili především proto, že by z vás mohl kápnout nějaký ten peníz do jejich kapes.

Pokud na vás vytáhne nějakou větší sumu, zkoušejte normálně smlouvat (že je to moc, nemáte už hřivny, protože jedete domů, apod.). Vycházejte z toho, že když zaplatíte, peníze skončí u něj, když sepíšete oficiální protokol, on z toho nebude mít nic, takže je i v jeho zájmu vás "ukecat" na aspoň nějakou pokutu přímo na místě:-)

Varianta "že si to vyříkáte s jeho šéfem na stanici" bude téměř najisto znamenat zdržení pár hodin (navíc také s nejistým výsledkem), tak si spočítejte, jestli vám to za těch 100 hřiven stojí.

Prostě při cestování Ukrajinou holt musíte přistoupit na jejich psané, ale i nepsané zákony a pravidla:-)

algar

Zpět na Praktické informace, fakta, podnikání