Svatba

Vlákno pro praktické nepolitické, neturistické informace. Jak co funguje, případně nefunguje na Ukrajině. Fakta, ukrajinské reálie, podnikání, investice apod.

Svatba

Příspěvekod I.F. » 23 úno 2013, 21:37

Zdravím,
chtěl bych se zeptat jaké doklady bude přítelkyně potřebovat a kde je má získat k uzavření sňatku v ČR.
Todle jsem našel na mvcr.cz:
Podle ustanovení § 35 zákona o matrikách snoubenec, který je cizincem, k předepsanému tiskopisu připojí
rodný list,
doklad o státním občanství,
doklad o právní způsobilosti k uzavření manželství, který nesmí být k datu uzavření manželství starší 6 měsíců,
potvrzení o osobním stavu a pobytu, je-li cizím státem vydáváno,
úmrtní list zemřelého manžela, jde-li o ovdovělého cizince; tento doklad není třeba předkládat, je-li tato skutečnost uvedena v dokladu o právní způsobilosti k uzavření manželství,
pravomocný rozsudek o rozvodu manželství, je-li cizinec, který chce uzavřít manželství, rozvedený,
potvrzení o tom, že bude manželství v domovském státě cizince uznáno
za platné, je-li uzavíráno zástupcem,
pravomocné rozhodnutí soudu o zrušení partnerství, anebo úmrtní list zemřelého partnera, jde-li o cizince, který žil v partnerství,
doklad, kterým je možné prokázat totožnost.

Hlavně by mě zajímalo, kde tyto doklady má získat, předem děkuji.

S pozdravem
Ivan Furď

Ukázat kódy odkazů na tento text

I.F.

Reklama

Re: Svatba

Příspěvekod I.F. » 06 bře 2013, 22:48

Takže jsem jsi si to zjistil sám..., kdyby to někoho zajímalo:
Doklad o trvalém bydlišti, doklad, že není vdaná, rodný list a samozřejmě zahraniční pas

I.F.

Příspěvekod Honza56665 » 11 bře 2013, 10:18

Pamatuji si, že jsme museli dávat ještě potvrzení z Ukrajiny o tom že Ukrajina nevydává "doklad o právní způsobilosti k uzavření manželství". Taky v době uzavírání sňatku muselo být platné vízum, to kontrolovali i u svědka.

Honza56665

Příspěvekod Petr » 23 dub 2013, 09:44

Na http://facebook.cz/ukrinfo proběhly následující informace týkající se svateb s občany Ukrajiny. Předkládám zde výpis části diskuse. Snad to někomu pomůže.

http://www.mvcr.cz/clanek/uzavreni-manz ... bliky.aspx

--------------------------------

Šedivá je teorie, zelený strom praxe. Ten odkaz obsahuje oficiální, ovšem ne zcela přesné nebo hodně obecné informace. Namátkou: Ukrajina nevydává "doklad o právní způsobilosti k uzavření manželství", takže se to řeší trochu oklikou. Apostila není nutná (mezinárodní smlouva). Jako základ je dobré si ten text přečíst, detaily ale opravdu hledat na odkazovaném fóru nebo u někoho, kdo podobnou "akci" nedávno absolvoval. Může pomoci i matrika, ale něco neřeknou. Třeba, že je dobré si pohlídat transliteraci jména v předkládaných dokladech.

------------------------------

No prave dle tohoto navodu jsem postupoval, zatim vsechno vice-mene funguje. Zacinat by se melo prave odtud. Ten doklad vydava ukr. konzulat v Praze nebo Brne, anebo jakykoliv notar na Ukrajine. O cl. 18 Smlouvy o pravni pomoci take se vi, kdyztak matrika by mela vedet, ze doklady s urednim razitkem jsou uznavany v obou statech. S tou transliteraci muze byt horsi, nektere doklady matrikarka si pise dle rodneho listu cizince a dle sveho vlastniho navodu - a ten je bohemizovany, nikoliv stavajiciho cestovniho pasu cizince, ve kterem se pouziva anglicky nebo francuzky vzor.

-----------------------------

Tak tady je nejspíš změna. Ještě nedávno zmiňovaný doklad nevydávali a místo něj dávali potvrzení, že ten doklad nevystavuji. Přidám to do fóra tak, že Vás budu citovat. Jde o docela důležitou informaci, kterou by lidé měli mít dohledatelnou a která na FaceBooku leda zapadne.

-----------------------------

pokud to vas to tak zajima, ten doklad je v podstate Cestne prohlaseni, ze zenich nebo nevesta nemaji v tento okamzik uzavreny snatek, a nemaji prekazky k uzavreni noveho snatku. Konzul samozrejme nic neoveruje, ale podpis u nej stoji 600 kc. Na Ukrajine kdysi vydaval ZAHS dovidku pro simejnyj stan, ted notarske lobbi si to vzalo sobe. Tohle cestne prohlaseni vystavi notar po predlozeni treba ukr. obcanskeho pasu, kde je nebo neni zaznam o rodinnem stavu. Stoji bezne Cestne prohlaseni u notare kolem 100-150 uah. Doklady jsou vydavany samozrejme v UJ, tj bude treba je nechat prelozit soudnim tlumocnikem. Pro ceske urady plati Cestne prohlaseni 180 dni.

------------------------------

Koukal jsem se na to. Castecne mate pravdu a castecne se mylite. Doklad o pravni zpusobilosti k uzavreni manzelstvi je neco jineho, nez si myslite a Ukrajina jej stale nevydava. Na druhou stranu podle dostupnych informaci, urednici na matrice nutnost predlozit zminene potvrzeni PROMIJEJI obcanum Ukrajiny, pokud predlozi jine dokumenty (napr. ty ktere uvadite Vy). Zaznam o prominuti se zapisuje do knihy manzelstvi v rubrice "Zaznamy a opravy".

Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)

Petr
Site Admin

Příspěvekod sladkyDablik » 13 led 2014, 16:29

dobrý den chci se zeptat na toto a tím získat nějaké info a svým způsobem pomoci mé babičce:
snad to pochopitelně napíši svůj problém.babičky nevlastní bratr čech se oženil na ukrajině s rodilou ukrajinkou,problém je ten,že on nemá kde být,nemá práci nic a moje dobrotivá babička s ním "žije" už pět,vždy ho k sobě vezme,živí ho a tak,ale to je jiná věc,nechápu na co má tedy manželku.myslím si že to byl z její strany(tzé ukrajinky) asi dobrý tah,připadá mi že ho tam u sebe nechce mít.vždy ten bratr jede na ukrajinu ale jen na nějaký čas a vrátí se-prý tam nemůže být a dál vysává moji babičku.napadlo mě jestli ta ukrajinka z něho nemá nějaké výhody nebo tak? a dále by mě zajímalo proč by tam nemohl mít trvalý pobyt a už tam prostě zůstat se svoji ženou???ukrajinka tvrdí že to nejde protože má on mdluhy a žádný byt

moc moc děkuji za odpověd -

sladkyDablik

Příspěvekod tereza.urbanova » 23 led 2019, 19:26

Ahojky. Pracuji pro překladatelskou agenturu a i když se zdá, že je to vzdálený obor, často překládáme potřebné dokumenty pro svatbu... A hodně se setkáváme s tím, že se moc neví, co vše je potřeba za dokumenty atd.
Proto jsem sepsala tenhle článek, kde najdete úplně všechny potřebné informace a hlavně jsem se to snažila sepsat přehledně, i když je toho hrozně moc. https://didacticus.cz/svatba-s-cizincem/

Snad vám to pomůže. :)

tereza.urbanova

Zpět na Praktické informace, fakta, podnikání