Český Malín

Do tohoto vlákna patří zkušenosti, připomínky, poznámky a opravy týkající se jednotlivých stránek nebo tématických okruhů uveřejněných na webu Ukrajina.TV.

Český Malín

Příspěvekod Petr » 27 kvě 2009, 21:53

Prosím o komentáře, připomínky, opravy, fakta, fotografie a jiné materiály na téma Český Malín, které zpracovávám na stránce http://ukrajina.tv/cesky-malin/.
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)


Ukázat kódy odkazů na tento text

Petr
Site Admin
 
Příspěvky: 389
Registrován: 08 bře 2009, 15:17
Bydliště: Užhorod

Reklama
 

Re: Český Malín

Příspěvekod M » 12 zář 2011, 10:58

Zajímavý článek na téma Malína, zajímalo by mne jestli jsou ty postřehy reálné a kde je vlastně pravda.
http://cervenobili.cz/5142/cesky-malin- ... cke-zvule/

Upřímně řečeno si nejsem jist ani tím, jestli někdy „Český Malín” existoval. Nejdříve hodlám prezentovat verzi, která je u nás nejrozšířenější a následně své osobní dojmy a poznání z místa (neusurpuji si patent na pravdu).


Dne 13. července 1943 německá vojska, přibližně v počtu 1500 mužů, obklíčila Český Malín a sousední Ukrajinský Malín. Lidé byli nahnáni do stodol, školy a do kostela, které následně zapálili. Do hořících budov a do sklepů, kde se obyvatelé ukryli, byly vhozeny granáty. Jen malé hrstce z nich se podařilo přežít běsnění německých vrahů. Němci byli genderově uvědomělí, tedy nedělali žádné rozdíly mezi muži, ženami, a dokonce ani dětmi. Při tomto zločinu zahynulo celkem 374 Čechů (před válkou jich v obci žilo 444), z toho 104 mužů, 161 žen a 105 dětí do 14 let. Ukrajinců údajně zemřelo 132 a ještě bylo zabito 26 Poláků.


Při rozhovoru se staršími obyvateli Ukrajiny, kteří znali Volyňské Čechy, jsem dospěl k přesvědčení, že mezi Čechy a Ukrajinci panovaly velmi dobré vztahy. Rodiny se navštěvovaly a spojovaly je i společné obavy z Poláků. Pro vztah Čechů a Ukrajinců byla nejčastější použitá charakteristika „družba” (následovalo až obligátní „ale s Poláky NE!”). Byl jsem z toho celkem překvapen, jelikož je obecně známo, že „Banderovci” Čechy nesnášeli a dopustili se na nich řady zločinů. Místní při vyslovení tohoto názoru jen nevěřícně kroutí hlavou a odsuzují ho do oblasti bolševických pohádek. Můj osobní názor je ten, že skutečně panovaly nadstandardně dobré vztahy, ovšem i vojáci UPA někde museli brát zásoby, ale místní zase museli, pod hrozbou trestu, odvádět potraviny Němcům. Je pochopitelné, že ukrajinský nacionalista si raději vezme zásoby od Čechů, než od Ukrajinců, což jistě muselo způsobovat konflikty.


Dle oficiální verze měl Český Malín zaniknout, ale místní o ničem takovém jako Český Malín neslyšeli. Když jsme zjišťovali cestu a ptali se místních, kde stál Český Malín, nikdo neměl tušení, o čem mluvíme. Všichni nás posílali jen do obce Malín (korektní přepis z azbuky je Malyn). Záhadu se zřejmě podařilo rozluštit až v samotném Malíně, když nám několik místních vysvětlovalo, že neexistoval nikdy žádný Ukrajinský a Český Malín, ale jen jeden jediný. Z odpovědi na dotaz, jestli alespoň nebyl rozdělen na českou a ukrajinskou část, se vše začalo vyjasňovat ještě více. Obyvatelé svorně tvrdili, že nikoli, že Češi a Ukrajinci žili v obci rovnoměrně rozděleni. Oficiální verze tedy začíná dostávat první vážné trhliny a my jsme o něco blíže k vyřešení záhady, proč musela obec lehnout popelem. Mezi Ukrajinci a Čechy evidentně panovaly v Malíně velmi dobré vztahy a obyvatelé tedy neměli přirozenou potřebu se segregovat. Další nesrovnalost přišla s pomníkem obětí masakru na místě, kde stál kostel. Na pamětní desce stojí napsáno, že zde zahynulo 850 lidí (čísla poněkud nesedí, které je pravdivé, zůstává otázkou). Mimo to je na desce psáno, že je i na paměť 223 polských vlastenců umučených… poslední řádek je ofrézovaný, ale asi není příliš velkou záhadou, co tam stálo. Mimo to zde můžeme najít i pomník vojákům UPA.


Měli jsme ohromné štěstí a nalezli dokonce ženu, která jako dítě přežila vyvražďování. Při příchodu Němců se společně s rodinou schovala ve sklepě, do něhož bylo následně vhozeno několik granátů. Z rodiny přežila jen ona a její sestra, která ale přišla o nohu. Žena byla vzpomínkami velmi rozrušená a i po téměř sedmdesáti letech nedokázala zadržovat slzy. Podle jejího vyjádření byli důvodem k vyvraždění obce vojáci UPA, kteří v okolí prováděli sabotáže a poslední kapkou německé trpělivosti mělo být zabití německého vojáka (nebo vojáků) nezjištěné hodnosti. Dotazu, proč tedy byli povražděni Češi, když potíže Němcům dělali vojáci UPA, žena nerozuměla. Otázce nebyla schopna porozumět ani po několika změnách formulace (přes ukrajinského tlumočníka). Pak teprve mi to vše došlo. Otázce nebylo možné rozumět.Dle všech informací, které jsme zjistili, se mi zdá, že Malín byl jen jeden. Mezi Ukrajinci a Čechy panovala „družba”. V každé obci musí být během války velká míra sounáležitosti (což známe i u nás), tedy pokud z vesnice operovali vojáci UPA, tak Češi o tom museli minimálně vědět, nebo se toho aktivně účastnit. Osobně mi dělá velikou radost, že zřejmě nebyli jen pasivními oběťmi, ale hrdiny, kteří se podíleli na boji proti germánskému nebezpečí.

Ukázat kódy odkazů na tento text

M
 

Re: Český Malín

Příspěvekod tojsemja57@seznam.cz » 11 kvě 2014, 13:28

Mám už jen dva příbuzné, který vraždení v Českém Malíně přežili jen proto, že byli s rodiči na návštěvě v jiné vesnici. Bylo jim cca 6 a 10 let, jejich matka se z toho psychicky zhroutila a měla problémy do konce života.....celá její rodina tam zůstala. Přijde mi nehorázné o tom co se stalo pochybovat tímto způsobem.

Ukázat kódy odkazů na tento text

tojsemja57@seznam.cz
 


Zpět na Diskuze k jednotlivým stránkám na Ukrajina.TV

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron