Volyňští Češi

Do tohoto vlákna patří zkušenosti, připomínky, poznámky a opravy týkající se jednotlivých stránek nebo tématických okruhů uveřejněných na webu Ukrajina.TV.

Volyňští Češi

Příspěvekod Petr » 27 kvě 2009, 21:49

Prosím o komentáře ke stránce o Volyňských Češích na adrese http://ukrajina.tv/volynsti-cesi/.

Budu vděčný za opravy, doplnění, komentáře, Vaše zážitky, doporučení, tipy.

Volyňští Češi a ukrajinští Češi obecně (a samozřejmě Moravané, Slováci a Němci) jsou pro mne velmi, zajímavé téma, kterému bych se chtěl věnovat v mnohem významnější míře než doposud.

Chybí mi však materiál, fakta, fotografie, svědectví, ale i pohádky, bajky a neověřené příběhy.

Prosím o zaslání čehokoliv co máte v držbě, foťte, skenujte a posílejte.

Máte-li nějaký vlastní text nebo nápad, či téma na zajímavý článek pak sem s ním. S obrovským potěšením Vaše materiály zveřejním na UKRAJINA.TV
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)

Ukázat kódy odkazů na tento text

Petr
Site Admin

Reklama

Re: Volyňští Češi

Příspěvekod Josef Brož » 16 lis 2009, 23:35

Pro mne jsou Vaše informace pozoruhodné, ale rád se budu snažit získat jiné. Jsem potom volyňských čechů, ale nevím o tom příliš, to, že byl vypálen čeký Malín je strašné - vůbec jsem to nevěděl. Zdravím JOB

Josef Brož

Příspěvekod valika » 05 led 2010, 18:23

pred pár dňami som prečítala knihu od p.Kruška - Domov v cudzine alebo žili sme na Ukrajine. Dostala som ju od sestry mojho otca, moj dedko s rodinou totiž patril k skupine optantov, ktorá sa v r. 1947 osťahovala na Ukrajinu a vymenila si tak miesto s Volyňskými Čechmi. Bohužial už nikto okrem mojej tety nežije, ale myslím, že to bolo veľmi smutné obdobie ich života. Babka vraj o tom nechcela nikdy veľmi rozprávať - dedko strávil niekoľko rokov vo vezení ( Kazachstanskej SSR, zvanej STEPLAG- na tomto mieste sa dnes nachádza kozmodrom Bajkonur) vďaka neskrotnej túžbe a nezdareným pokusom vrátiť sa spať na Slovensko - v tejto knihe je jeho fotografia s opisom životného osudu na Ukrajine. Mám ešte u seba dve knihy súvisiace s touto tématikou : Historie Českého Boratína a Encyklopedický slovník presídlenia. Škoda len, že nikto z našich milovaných už nežije, aby nám zaspomínal...

valika

Příspěvekod marie » 10 dub 2011, 05:26

Dobry den,
moje maminka byla volynska Ceska. Narodila se r. 1924 v Nive Zlocovske v rodine Noskovych, Moje babicka byla rozena Kasikova -pochazela z obce Hajenka. Do republiky se vratili asi v roce 1946.
Nepodarilo se mi zjistit, kde asi tyto vesnice lezely, pravdepodobne nebyly nijak velke. Pokud by nekdo z navstevniku techto stranek vedel, prosím o odpověd.

marie

Příspěvekod kyjovskym1@gmail.com » 02 led 2013, 20:54

marie píše:Dobry den,
moje maminka byla volynska Ceska. Narodila se r. 1924 v Nive Zlocovske v rodine Noskovych, Moje babicka byla rozena Kasikova -pochazela z obce Hajenka. Do republiky se vratili asi v roce 1946.
Nepodarilo se mi zjistit, kde asi tyto vesnice lezely, pravdepodobne nebyly nijak velke. Pokud by nekdo z navstevniku techto stranek vedel, prosím o odpověd.

Vážená pani, presne viem kde to je, ak máte ešte záujem kontaktujte. Mikuláš

kyjovskym1@gmail.com

Příspěvekod sona pickova » 09 bře 2013, 16:06

Dobrý den,
se zájmem jsem si přečetla Váš článek o Volyni. Toto téma nás doma zajímá, protože se manželův tatínek na Volyni narodil v roce 1932 v obci Kopsza, okres Luck, a v roce 1935 tuto oblast celá rodina opustila.
Kde leží Luck, to víme, ale o obci Kopsza nemáme žádné informace. Nejde ji ani vygooglovat. Nevíte, kde leží?
Děkuji. Soňa

sona pickova

Příspěvekod xeli@seznam.cz » 11 bře 2013, 02:21

Můj děda se byl volyňský čech žil v Borochově, nevíte prosím kde se dnes tato obec nachází?
Mám doma opční osvědčení ze den 10.VII.1946 o vzájemném přesídlení občasnů, tedy pradědy a celé jeho rodiny.

xeli@seznam.cz

Příspěvekod Zdeňka Lišková » 03 lis 2013, 12:12

Dobrý den,
viděla jsem v televizi ČT 2 pořad o Volyni, podívala se na net a našla Vaše stránky. Můj tatínek se narodil v Chomoutu na Volyni v roce 1936 a žil tam až do roku 1947, kdy se s babičkou, dědečkem a starší sestrou odstěhovali zpátky do Čech. Byli statkáři, měli tam pole. Napadali je jak němci, tak banderovci - muselo to být hrozné.
Tady žili v Červené Vodě - měli hospodu. Babička a děda Liškovi už nežijí. V Červené Vodě máme ještě příbuzné - jmenují se Dražilovi.
Děda, když mu komunisté vzali hospodu se odstěhoval s babičkou do Krnova do paneláku. Život neměli lehký a dnešní mládež si vůbec neumí představit, jak se dneska má.

Zajímavosti žádné nemám, jen mi tatínek říkal, že když byli rodiče sbírat chmel, jeli kolem němci a psa, se kterým si zrovna hrál zastřelili - jen tak, z ničeho nic. Prostě jeli kolem, uviděli psa a malým klukem, tak ho zastřelili (naštěstí toho psa).
Moc Vás pozdravuji, určitě je dobré, že se zajímáte se o historii.
Zdeňka Lišková
Pelhřimov
zlisticka@seznam.cz

Zdeňka Lišková

Příspěvekod kapruno » 01 led 2015, 19:48

Pro Soňu Pickovou : vesnice Kopsza je původně Kopče, dnes už asi neexistuje nebo byla přejmenovaná. Podívejte se na tento odkaz, je tam historická mapa Volyně a podle toho si můžete odvodit i vaši vesnici. Na těchto stránkách jsou i jiné zajímavosti o volyňských češích.
http://www.scvp.eu/downloads/Historicka_mapa_Volyne.pdf
s pozdravem Jiřina Štajnerová - Ščudlová ( kapruno@seznam.cz)

kapruno

Příspěvekod Jana Nováková » 28 črc 2015, 17:25

Dobrý den, nabízíme pracovní místa pro 5-6 osob - členů rodiny volyňských čechů. Jedná se o sběrače žampionů ve sběrových kojích. Práce je vhodná pro pracovníky - pracovnice ve věku do 45 let, bez zdravotních problémů, protože se jedná o práci ve výškách. Pro tuto rodinu bychom měli k dispozici 3 pokojový byt.
Pokud vy nám s tímto problémem nemůžete pomoci, tak prosím aspoň o sdělení kontaktu, kam bychom se mohli obrátit.
Děkuji za odpověď.
Jana Nováková
mailová adresa janna.novakova@seznam.cz
tel. 731483813

Jana Nováková

Reklama

Další

Zpět na Diskuze k jednotlivým stránkám na Ukrajina.TV