Život na Ukrajině - přestěhování z ČR

Komunitní prostor pro konverzaci česky hovořících trvalých nebo přechodných obyvatel Ukrajiny.

Život na Ukrajině - přestěhování z ČR

Příspěvekod nika » 01 dub 2014, 08:09

Dobrý den,
ráda bych se dověděla více informací o životě na Ukrajině. Je mi 20 let a mám přítele z Ukrajiny. Momentálně žije v ČR už 8. rok a žádá zde o trvalý pobyt. Na Ukrajině má tatínka, který tam žije sám. Přítel mi teď řekl, že pokud by mu trvalý pobyt nevyšel, pojede zpátky na Ukrajinu a nebude to zkoušet znovu. Padla také otázka, jestli bych jela s ním.

Nejprve jsem tuto variantu odmítla. Jsem teprve dva měsíce zaměstnaná jako účetní ve firmě. Práce mě baví a plánuji si během půlroku vzít hypotéku, abychom mohli žít sami. Myslím, že během dvou nebo tří let bych se mohla dostat díky praxi na poměrně hezké peníze. Mám tu rodinu a neumím si představit, že bych najednou měla odjet do neznáma, aniž bych uměla jazyk dané země. Anglicky se domluvím výborně a ukrajinština se mi líbí, nepřijde mi težká, ale nevím, jak bych to zvládala.

Na dovolenou bych tam jela ráda, dokonce se těším. Ale vůbec nevím, jak to tam chodí. Jestli je to porovnatelné s ČR, nebo je tam úroveň života o dost nižší. Nevím, jestli bych byla schopná najít si tam práci, kamarády. Bydlení bychom měli zařízené. Přítel tam má domeček, je to ve Lvovské oblasti, Sambirský okres.

Zajímá mě, jaká je tam životní úroveň, lékařská péče, školství, příroda a pracovní možnosti. Za jakoukoli informaci budu všem moc vděčná.

Děkuji

Ukázat kódy odkazů na tento text

nika

Reklama

Re: Život na Ukrajině - přestěhování z ČR

Příspěvekod Furdik1 » 04 dub 2014, 17:32

Životní úroveň je určitě nižší, i když ve Lvove to nebude zase tak špatné z prací to je všude stejně těžké, pokud neumíš jazyk, tak s těží najdeš dobrou pozici. Příroda je tam asi podobná té v Česku, v zakarpatech je asi trošku hezčí, ale pomalu se to tam začíná všechno kácet...
Lékařská péče je mizerná, každý zákrok si hradíš samá. Čím víc zaplatíš, tím lépe o tebe bude postaráno (většinou lékaři nekoukají co ti je, ale co jim neseš;)) školství je asi na stejné úrovni, vše se tam dá koupit, proto diplomy z Ukrajiny nemají mezinárodní platnost.

Podle mě by byla blbost odcestovat na Ukrajinu, pokud tady máš dobrou práci, ale láska je láska :)

Furdik1

Re: Život na Ukrajině - přestěhování z ČR

Příspěvekod Petr » 15 dub 2014, 11:28

Dobrý den,

než začnete uvažovat o stěhování, určitě si před tím na Ukrajinu zajeďte. Na pár dnů, pak na měsíc, dva.

Sám jsem se na Ukrajinu přestěhoval a jsem velmi spokojený. Ta země ale není pro každého. Život zde má spousty výhod, ale i mnoho nevýhod.

Jazyk není problém. Ukrajinštinu stejně jako ostatní slovanské jazyky naposloucháte za pár dnů, za několik týdnů budete rozumět téměř vše. Horší to bude s aktivním mluvením. I u toho ale platí, že i když budete mluvit česky, neměl by být větší problém s základním dorozuměním.

K úrovni života: Na Ukrajině je hodně lidí mnohem chudších než v Čr, hodně ale mnohem bohatších. Ke které skupině se přiřadíte bude záležet jen na vás. Obecně lze říct, že pokud nemáte nějakou zajímavou specializaci, tak se zaměstnáním na Ukrajině moc dobře neuživíte. Podnikáním jdou ale vydělat pěkné peníze.

Státní lékařská péče je mizerná, soukromá je na dobré úrovni. Vzdělávání je na tom podobně. Příroda jak kde. Karpaty, kde Sambur leží, jsou úchvatné. Lvov je pěkné město.
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)

Petr
Site Admin

Zpět na Pro česky hovořící stálé i dočasné obyvatele Ukrajiny

• Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek