Liberalizace obchodování se zemědělskou půdou

Zde patří odborné i hospodské řeči vztahující se k státu Ukrajina. Jak je to s hrozbou státního krachu? Patří Ukrajina do NATO a EU? Plynová krize.

Liberalizace obchodování se zemědělskou půdou

Příspěvekod businessinfo.cz » 04 dub 2011, 06:22

Kabinet ministrů Ukrajiny oznámil, že se rok 2011 stane rokem modernizace agroprůmyslového komplexu. Již dříve prezident a premiér prohlásili, že tato reforma by měla být zahájena liberalizací koupě/prodeje zemědělské půdy. V současné době existuje tzv. moratorium na uvedené operace, a to již po dobu 10 let.

Podle některých odhadů by v roce 2011 měla být zahájena liberalizace tohoto segmentu s tím, že je možné určité omezení na koupi zemědělské půdy pro cizince (současná legislativa zakazuje prodej zemědělské půdy cizincům, s tím že na druhé straně je umožněn dlouhodobý pronájem půdy do 49 let).

Premiér Azarov uvedl, že produktivita ukrajinských zemědělských hospodářství je 3x až 5x nižší než v Evropě. Tuto situaci pak spolu s dovozy, které nahrazují zásobování z vlastních zdrojů, označil za ohrožení tzv. potravinové bezpečnosti země.

Podle oficiálních údajů Ukrajina disponuje cca 60 mil. ha půdy, ze kterých cca 42 mil. ha připadá na půdu pro zemědělské využití. V době platného moratoria byla tato půda v podstatě rozdělena na jednotlivé díly a přidělena obyvatelům příslušných lokalit. Takto bylo dle zdrojů ministerstva pro agrární politiku rozděleno cca 26 mil. ha včetně 18 mil. ha úrodných polí velké výměry na cca 7 mil. pozemků malé výměry. Problémem je, že značná část půdy byla rozdělena pouze formálně „na papíře“, většina pozemků nebyla rozparcelována. Navíc tento proces nebyl provázen komplexem faktorů, jako například opatřením vedoucím k formování tzv. minimálnímu rozměru půdy, která nepodléhá parcelaci, a to v souladu s jejím funkčním určením nebo tvorbou příslušného racionálního mechanismu ochrany zemědělské půdy apod.

V důsledku uvedených opatření se tak vlastníky zemědělské půdy o výměře cca 1–2 ha stali zemědělci, kteří v některých případech ani nejsou schopni sami obdělávat půdu, aniž by měli právo na prodej svých parcel. To vedlo v určitých případech k pronájmu půdy velkým hospodářstvím či farmářům. Na druhé straně se také objevila praxe nelegálního prodeje zemědělské půdy do rukou spekulativního kapitálu. Docházelo současně také ke změně cílového určení půdy. V důsledku těchto negativních jevů byl vytvořen černý trh se zemědělskou půdou a nezřídka v této oblasti zavládl chaos.


zdroj: businessinfo.cz


Naposledy oživil Anonymous v 04 dub 2011, 06:22

Ukázat kódy odkazů na tento text

businessinfo.cz
 

Reklama
 

Zpět na Politika, ekonomika

 


  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron