Kapsáři - žebříček top kapsářských destinací.

O všem co se vztahuje k turistice, zájezdům a dovoleným na Ukrajině a nesouvisí pouze z konkrétní destinací.

Kapsáři - žebříček top kapsářských destinací.

Příspěvekod Dana » 26 led 2010, 15:08

Prestižní cestovatelský server TripAdvisor.com uveřejnil žebříček nejnebezpečnějších míst světa pro vaše tašky, peněženky a foťáky. Ukrajina se do "topu" nedostala, za to takové Španělsko a Itálie tam jsou hned dvakrát. Bronzovou příčku obsadila Praha.

1. Barcelona (ulice Las Rambla), Španělsko
2. Řím (oblast Rascals), Itálie
3. Praha (Karlův most), Česká republika
4. Madrid (tržiště El Rastro), Španělsko
5. Paříž, Francie 6. Florencie, Itálie
7. Buenos Aires, Argentina 8. Amsterdam, Nizozemí
9. Atény, Řecko
10. Hanoj, Vietnam

Tripadvisor také uvádí 5. nejdůležitějších rad jak se vyhnout okradení kapsáři, jejich platnost je celosvětová a řídit se jimi neuškodí ani v Oděse, Kyjevě nebo Sevastopolu, i když se tato města na špici kapsářských destinací nedostaly.

  Nikdy nemějte nic cenného v zadní kapse, a to ani tehdy, když je (zdánlivě) zajištěna knoflíkem nebo zipem. Zadní kapsy na kalhotách jsou nejsnadnější cíl kapsářů.
  Dejte si pozor na rozptylovací taktiku. Vše neobvyklé co v davu upoutává vaši pozornost může být součástí propracované strategie kapsářů. Může jít o hádku, hluk, upadnutí předmětu apod.
  Kapsáři obvykle pracují ve dvojicích nebo větších skupinách, součástí těchto skupin mohou být lidé kteří rozhodně jako zloději nevypadají, děti, důchodci. Někdo kriminálnického vzhledu hlukem upoutá pozornost na sebe a peněženku vám pak ukradne kousek od vás stojící nevinně a slušně vypadající babička.
  Vyhýbejte se pobytu v těsných prostorách přes které prochází mnoho lidí. Příkladem může být prostor u dveří do vlaku nebo tramvaje, dobrým příkladem je také v žebříčku zmíněný Karlův most, kde z důvodu probíhajících oprav došlo k zúžení průchodu pro turisty, místo hned obsadili kapsáři a nepomůžou ani kamery ani stálá přítomnost policie.
  Než se vydáte na cestu jak jen to půjde zmenšete obsah vašich kapes, peněženek, kabelek a jiných zavazadel. Kapsáři se více zaměřují na opticky větší věci. Taky co u sebe nemáte to vám kapsář ukrást nemůže.


A ještě dodám pár vlastních rad.

  Na nebezpečných místech nedržte ruku na kapse s peněženkou, jen tím upozorňujete kapsáře, kde je jejich cíl. Kapsáři také mají v oblibě různá hlášení v metru a obchodních centrech upozorňující na nebezpečí kapesních krádeží. Lidé když je slyší totiž často rychle kontrolují zda je jejich hotovost na svém místě a opět tak kapsáře upozorní kam mají sáhnout.

  Nemějte všechny peníze na jednom místě. Jedna kapsa nebo jedna kabelka se sice opravdu hlídá snadněji a možnost že vás okradou se tím snižuje, ale podle mne je lépe být několikrát okraden o něco než jednou o vše, zvlášť na dovolené v cizině.


  Řezání tašek a kapes způsobí, že při kapesní krádeži nic necítíte. Lidé jsou pak překvapeni, že z kabelky kterou celou dobu pevně drželi zmizela peněženka a třeba jí ještě několik minut hledají než si všimnou malého prořízlého otvoru. Cenné věci je lépe mít tam kde je zloději nebudou hledat.

  Dobrou obranou proti škodám způsobeným kapsáři jsou platební karty. Je ale nutné dodržovat několik bezpečnostních opatření: PIN mít v hlavě a ne na papíře, karta s kterou cestujete by měla mít zablokovány platby na internetu, dobré je když za škody způsobené ztrátou karty neručíte vy ale banka, pojišťovna apod. , neembasované karty jsou v těchto případech bezpečnější. Pozor: platební karty neohrožuje pouze pouliční krádež, ale jsou cílem i jiných druhů kriminality a to je třeba vždy mít na paměti.

  Vyhýbejte se tlačenicím v centrech měst zvláště ve veřejné dopravě. Do přeplněného vagonu metra prostě nenastoupím, raději počkám na další vlak nebo pojedu taxíkem. Naopak na venkově i v po strop nacpaném autobuse, kde se všichni cestující znají, nebezpečí nehrozí a to i v z našeho pohledu velmi divoké zemi.

  Zbytečně neupozorňujte na to že jste cizinec a že máte hodně peněz, i když v některých krizových situacích např. na Ukrajině se jako cizinec můžete více spolehnout na pomoc a ochranu okolí i policie.

  Velký pozor je je dobré dávat na dívčiny nabízející sexuální radovánky, ale také na přehnaně kamarádsky se chovající náhodné známé v restauracích a zábavných podnicích.

  Batohy a ledvinky se v davu vždy nosí na břiše a to i přesto, že to vypadá hloupě.

  Máte-li na podivném místě (tržnice, prodejní prostory v přístupových chodbách metra, nádraží apod.) podezření, že se o vás zajímají kapsáři, pak jděte k nejbližšímu obchodníkovi, stánkaři a předstírejte zájem o jeho zboží. Tito lidé často dovedou kapsáře dobře identifikovat a zároveň nedopustí aby jejich potencionálního zákazníka někdo okradl a zmařil mu tak kšeft.


Naposledy oživil Anonymous v 26 led 2010, 15:08

Ukázat kódy odkazů na tento text

Dana
 

Reklama
 

Zpět na O turistice na Ukrajině obecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron