Návštěva Ukrajiny

O všem co se vztahuje k turistice, zájezdům a dovoleným na Ukrajině a nesouvisí pouze z konkrétní destinací.

Návštěva Ukrajiny

Příspěvekod alfi » 08 kvě 2009, 11:04

Zdravím,v poslední době se stále častěji setkávám s tématem-Ukrajina(spolupracovnice pochází z Ukrajiny,kamarád má manželku z Ukrajiny)a mě láká se na Ukrajinu podívat.
Setkávám se však s různými názory,jako např. že bezvízová povinnost platí pouze v příhraniční oblasti,nebo rozcházející se názory týkající se bezpečnosti,apod.Nechci ovšem čerpat informace ze zdrojů stylu"jedna paní povídala",a proto jsem rád,že vzniklo toto forum.
Budu vděčný za každou možnost případné polemiky,či řešení různých otázek jako např.již zminovana bezvízová povinnost.
Díky a hodně Zdaru

Ukázat kódy odkazů na tento text

alfi

Reklama

Re: Návštěva Ukrajiny

Příspěvekod Petr » 08 kvě 2009, 20:23

Dobrý den, děkuji Vám za zajem o fórum na Ukrajina.TV

Občané EU a tedy i České republiky nepotřebují při cestě na Ukrajinu v současné době víza pokud jedou jako turisté a doba jejich pobytu nepřekročí 90 dnů. Při takovémto pobytu se můžete pohybovat po celém území Ukrajiny (nejde tedy pouze o příhraniční oblast).

Jedete-li na Ukrajinu pracovat, podnikat, studovat apod. a nebo překročí-li doba vašeho pobytu 90 dní pak vízum potřebujete. Například já vízum mám.

Upozornění: pobyt nad 90 dní je trošku komplikovanější záležitost, nejde to lehce vyřešit pouhým výjezdem „na otočku“, k problému jsou (nebo byly) informace na webu velvyslanectví ČR , informace byly bohužel chybné. Pokud někoho tento problém zajímá, pak k tomu můžu podat bližší informace, ale pouze emailem. Veřejně na fórum to „vyvěsit“ nechci.

Jinak v současné době se na Ukrajině hodně hovoří o znovuzavedení víz pro občany EU. Návrh je hodně kritizovaný a doufám, že neprojde. Je ovšem možné a taky se o tom hovoří, že dojde k nějakému kompromisu, např. víza budou udělována přímo na hranicích.

Otázku k bezpečnosti prosím upřesněte. Co konkrétně Vás zajímá a které oblasti Ukrajiny se Váš dotaz týká.

Máte-li další dotazy, klidně se ptejte, rád Vám na ně odpovím.
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)

Petr
Site Admin

Příspěvekod alfi » 11 kvě 2009, 18:44

Dobrý den,
Díky za vyčerpávající informace ohledně víza.Co se týče bezpečnosti,měl jsem na mysli např. zkušenosti(údajné)okradení turistů při nákupech na UK.

alfi

Příspěvekod Petr » 15 kvě 2009, 21:25

Stále nevím kam přesně míří Vaše otázka. Pokud myslíte situaci, že vás někdo na trhu lidově řečeno „vezme na hůl“. Tak s tím je nutné počítat, jde o klasický vztah nabídky a poptávky. Pokud se nezeptáte na cenu a nedomluvíte se na její výši dopředu, tak vám bude pravděpodobně účtována cena vyšší. Toto platí na bazarech u taxikářů, drobných služeb. Domluvená cena ovšem platí. V normálních obchodech, kde jsou pevné ceny problém není.

Ani v restauracích jsem se nesetkal s automatickým okrádáním hostů, jak je to dnes běžné například v Praze. V poslední době jsem častěji zaregistroval, že číšník přinese účet a pak předpokládá, že peníze které mu dáváte je útrata + spropitné a drobné už vám nevydá, asi nejde o zlý úmysl, spíš o zavedený zvyk v některých regionech. Pokud o drobné požádáte, tak je bez problému dostanete, nechcete-li se upomínat, pak plaťte přesně.

K kapesním krádežím při nákupech, myslím si, že je to srovnatelné s ČR. Čím větší město a větší tlačenice, tím vyšší riziko. Mně osobně takto neokradl nikdo, byl jsem přítomen u toho, když byly okradeny 2 turistky, ovšem to nebylo při nákupu, jedné se ztratila peněženka v Počájevském monastýru a druhé ukradla cikánka neopatrně odložený fotoaparát ve Skitu svaté Anny v Termopolské oblasti.

Ukrajina je normální země, určitá bezpečnostní rizika zde jistě jsou, ale v podstatě srovnatelná s jinými evropskými zeměmi. Venkov, zvláště ten odlehlejší s religiozně založeným obyvatelstvem, je ovšem, tedy alespoň podle mých dosavadních zkušeností „oázou bezpečí“. V ČR nevím o vesnici, kde není zvykem zamykat domy, při odchodu, na Ukrajině takové obce znám.

Nezaznamenal jsem problémy při výměně peněz nebo krádeže aut. Bezpečnostní rizika spíš vnímám v bezpečnosti silničního provozu (což mírně pomohly zlepšit loňské úpravy zákonů) a ve zvýšeném výskytu některých onemocnění (je nutné se chovat zodpovědně, vyhnout se rizikovému chování v některých regionech a při dlouhodobém pobytu je vhodné se nechat patřičně naočkovat).
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)

Petr
Site Admin

Příspěvekod terka » 08 čer 2009, 13:24

Ahoj, na ukrajinu jezdíme tak 2x do roka, ale letos poprvé s námi má přijet kamarád z německa. jezdíme stále na stejné místo za určitými lidmi, proto se chci zeptat, jestli by mohl vzniknou problém s jeho přijetím, a tak vůbec, jak ukrajici němce vnímají, čemu se vyhnout a podobně...díky za odpovědi..

terka

Příspěvekod Petr » 08 čer 2009, 14:10

terka píše:Ahoj, na ukrajinu jezdíme tak 2x do roka, ale letos poprvé s námi má přijet kamarád z německa. jezdíme stále na stejné místo za určitými lidmi, proto se chci zeptat, jestli by mohl vzniknou problém s jeho přijetím, a tak vůbec, jak ukrajici němce vnímají, čemu se vyhnout a podobně...díky za odpovědi..

Ahoj nevím kde na Ukrajinu jedete, ale obecně si myslím, že se nějakých problémů bát nemusíte.

Například na Zakarpatí žije německá menšina, v regionální televizi jsou vysílány pořady v německém jazyce a o žádném národnostním konfliktu s Němci v tomto tisíciletí jsem neslyšel.

Nemám osobní zkušenost s vnímáním Němců na východě země, jediný problém který jsem zaznamenal v televizi byl nějaký slovní spor o kostel a ani nevím jestli v něm vystupovali němečtí protestanti nebo katolíci.

Italové, ale třeba i Němci na Ukrajinu často jezdí za sexuální turistikou, takže se může vyskytnout někdo, kdo si dosadí rovnítko mezi slova Němec a úchylák, toto je ale bez nějakého praktického dopadu a myslím že v českém pohraničí je to hodně podobné.

Jinak platí to co jsem napsal o příspěvek výše, např. trhovci můžou začít smlouvání na vyšší ceně, ale to ne kvůli německé národnosti, ale protože obyvatele EU jsou automaticky považováni za movitější a tím pádem na nějakou tu hřivnu nehledící.

Budu rád, když po návratu napíšete Vaši osobní zkušenost.

Petr
Site Admin

Zpět na O turistice na Ukrajině obecně

• Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek