Cesta na ukrajinu - mala pomoc :)

O všem co se vztahuje k turistice, zájezdům a dovoleným na Ukrajině a nesouvisí pouze z konkrétní destinací.

Cesta na ukrajinu - mala pomoc :)

Příspěvekod Marcell » 18 srp 2009, 20:53

Ahoj, predem chci podekovat autoru tohoto fora - pekne a hlavne uzitecne forum ;)

Planujem s kamaradama vyrazit koncem srpna na ukrajinu, a to autem. Uz sem si to tu procet, vim co si vzit s sebou do auta, co zajistit predem atd.
Spis by me zajimalo, kam by ste nam doporucili jet? Chteli by sme videt nejake zapadle vesnicky v Karpatech, Karpaty jako takove, pak nejaka zajimava Ukrajinska mesta, "mrtvou zonu" a dostat se az k Cernemu mori na Krym. Zpet treba pres Odesu atd. Uz jsem prochazel internet a hledal zajimava mista, ktera by stalo zato navstivit, ale preci jenom, ti z Vas, kteri uz tam byli, maji preci jenom vetsi predstavu kam stoji za to jet, a kam ne.
Proto moje otazka zni, jaka mista by ste nam doporucili, popripade treba i trasu kudy a pres co jet? (Napr nazvy vesnic, lokalit, mest atd)
Mockrat diky, a doufam ze jste pochopili moji otazku :)

ps.: videl bych to zhruba na 10dni cestovani.

Ukázat kódy odkazů na tento text

Marcell

Reklama

Plán cesty, doporučení

Příspěvekod Petr » 19 srp 2009, 13:45

Ahoj, zapeklitá otázka, Ukrajina jenom tím, jak veliká je to země, nabízí logicky mnoho zajímavých destinací, bohužel velké vzdálenosti brání mnoho z nich shlédnout v krátkém časovém období.

Web Ukrajina.TV vznikl hlavně proto, abych turistům z ČR pomohl orientovat se v možnostech, které cestování po Ukrajině nabízí. Bohužel času je málo, a tak se mi na HD kupí spousty nezpracovaných fotografii a obsah nepřibývá, doufám, že přes zimu s tím trochu pohnu.

Konkrétní itineráře cesty vypracovávám velmi nerad, trefit se do vkusu a tempa cestovatelů bývá obtížné, i když se plánuje pouze dovolená na relativně malé ploše Karpat. Následující text proto chápejte spíš jako inspiraci než jako konkrétní doporučení. Taky vezměte v úvahu, že mimo Karpaty nemám zkušenosti z cestování osobním autem a cestování veřejnou dopravou a stopem se plánuje trochu jinak.

Rozhodně vám doporučím, kvůli problémům s polskými a hlavně slovenskými celníky, na Ukrajinu vjet přes Maďarsko, tím pádem nevynecháte nejoblíbenější destinaci českých cestovatelů, cíl nostalgické turistiky Zakarpatí. Tato oblast vyniká svojí různorodostí. Neznám v Evropě další takovou lokalitu, kde by na tak malém území bylo koncentrováno tolik zajímavostí rozmanitého charakteru, tolik možností turistického vyžití. Bohužel naši krajané se z důvodu omezených časových možností obvykle soustředí na pár profláklých míst, vám vzhledem k tomu, že máte na celou Ukrajinu vymezeno pouhých 10 dnů, nezbude nic jiného, než se vydat podobnou cestou.

Na Zakarpatí si nenechte ujít Užhorod případně Mukačevo (horší varianta), autem si projeďte libovolný okruh někde ve střední části regionu od jihu na sever oblasti. Např. Buštino, Terebla, Koločava, Siněvir, Mižhirja Chust (Mižhirja, Volovec, Svaljava, Mukačevo). Po cestě navštivte co vás bude zajímát (nejlépe zjistit dopředu, tady moc reklama na turistické atrakce ještě nefunguje). I když se o hory moc nezajímáte, tak doporučuji alespoň 1 poloninu, na zmíněné cestě je dobrou volbou Mančul (nenáročné, dá se pod nim zaparkovat auto, turisticky zajímavé a zároveň neprofláklé). Všichni Češi jezdí do Koločavy, já jí raději pouze projíždím. Hodně se tady jezdí do Solotvina, které mám moc rád, ale nijak zvlášť jej nedoporučují, protože tábor jeho obdivovatelů je přibližně stejně velký jako tábor odpůrců. Pokud Vás zajímají NEJ, pak si vyšlápněte na Hoverlu, na můj vkus je tam ale mnoho turistů. Zajímavé jsou kulturní rozdíly jižních ukrajinských, maďarských, rumunských vesnic a cigánských táborů, možná by vás mohla zaujmout i projížďka tímto krajem.

Pokud pojedete do Lvova, tak super zážitkem je cesta přes Užockyj pereval (Užhorod, Perečin, Turka, Lvov), cesta trvá velmi dlouho, ale stojí za to.

V Karpatech můžu doporučit ještě Stanislav na opačné straně hor. Určitě nevynechejte Lvov, je to sice dražší město, ale jde o opravdovou perlu s výjimečnou atmosférou, přirovnal bych k Krakovu.
Na západní Ukrajině mám v oblibě Počájiv, ale k vychutnání si toho místa musíte mít cit pro duchovní věci, jinak tam nemá smysl jezdit.

Málo navštěvovaná, ale zajímavá oblast je podle mě Polesí a Šacká jezera u Běloruských hranic, jeho návštěvu můžete spojit s prohlídkou starobylých volyňských měst Luck a Volodymir-Volyňskyj.

Při popojíždění po západní Ukrajině mám rád po ruce knížečku „Castles of Western Ukraine“, ve které je zhruba 90 míst vhodných k navštívení, hrady, zříceniny, pevnosti a zajímavá místa. Když máte něco takového v ruce, pak se super plánuje cesta a volí zastávky. Z běžné mapy se totiž o zajímavých místech moc nedovíte a na upoutávky podél cest jako v ČR moc spoléhat nejde (viz. http://ukrajina.tv/foto/mykolajiv-halic/ipage00018.php ).

Kdybych plánoval cestu pro sebe, tak výše uvedené je na 10 dnů až moc, ale já jsem typ cestovatele, který si nejraději i pro Lvov vyhradí alespoň 7 dnů. Vy samozřejmě můžete jet dál, ale při cestě za zajímavostmi východu i jihu Ukrajiny budete muset zdolat velké vzdálenosti po špatných cestách víceméně nudnou krajinou. Překonat tuto nepříjemnost se určitě vyplatí, ale je otázkou, jestli to má cenu, kvůli 1-2 dnům pobytu. Kyjev je např. super zážitek, ale podle mě je na něj třeba minimálně 7 dnů + nějaké dny pro okolí Kyjeva a třeba plavbu po Dněpru. Pláže, hory, města a památky Krymu, to je tak na samostatnou dovolenou.

Na samém východě země (Dombas apod.) nic zajímavého nevidím, tedy pokud nejste průmysloví magnáti, nějaké památky tam budou, ale jezdit se tam za nimi moc nevyplatí .

Za zmínku stojí Oděsa, která má neuvěřitelnou atmosféru, přestože i pro toto město je 7 dnů málo, tak přece jenom je blíž než Krym a turistická lákadla jsou zde zkoncentrována na malé ploše a i za 3 dny Oděsu trochu poznáte (což o Kyjevě by jste říct nemohli) a užijete si.

Pro mě například velmi, velmi zajímavý je Budžak (v podstatě ukrajinská část bývalé Besarábie), který je dnes součástí Oděské oblasti. Podotýkám ovšem, že jsem tam nikdy nebyl a informace o tomto kraji mám pouze zprostředkované. Zajímavá historie, množství památek, multikulturní region, Černé moře a také Delta Dunaje. Příští rok v létě se tam chci vypravit, ale cestu si asi zkrátím přes Rumunsko, Moldávii. (Z Karpat se i do Oděsy nejezdí přes čistě Ukrajinské území, ale projíždí se Moldavskem a Podněstřím.)

Pokud budete chtít zůstat na západní Ukrajině a chcete vidět něco zajímavého navíc, co turisté z Česka obvykle nenavštěvují, pak uvažujte o bývalém rumunském území Severní Bukovina s krásným hlavním městem Černivci. Kraj má za sebou divokou historii, je zde množství památek a podobně jako na Zakarpatí nebo Budžaku, z důvodu od zbytku Ukrajiny rozdílného historického vývoje, je zde znatelně specifická atmosféra.

V případě, že by jste oželeli Lvov (což by byla ale chyba), pak by mohla být celkem zajímavá trasa Mukačevo, Karpaty, Stanislav (dnešní Ivano-Frankivsk), Severní Bukovina, Moldávie, Oděsa, Budžak, Rumunsko, ČR. Problém je v tom, že tato trasa je dobře průjezdná autobusem, ale nevím jak jste schopni osobním autem zvládnout Moldávii.

Ukrajinci propagují jako 7 nejzajímavějších turistických cílů ukrajiny následující:

Sofijbskyj park: parkový komplex ve městě Umaň z XVIII. století
    Kamenec Podolský – město na pomezí Ukrajiny, Rumunska a Moldávie s množstvím historických památek
    Ostrov Chortycja – největší ostrov řeky Dněpr v Záporožské oblasti, ostrov má vojenskou minulost a je podle něho pojmenována vodka Chorticja, kterou s vodkou Medoff osobně považuji za další ukrajinské turistické lákadla

Zříceniny antického města Chersonésos v Sevastopolu: starověké Řecké osídlení z VI. století před našim letopočtem
    Chotyňská pevnost: hraniční pevnost Kyjevské Rusi z X. Století, ležící na Dněstru u rumunských hranic

Svatosofijskyj soubor: založil v roce 1037 v Kyjevě kníže Kyjevské Rusi Jaroslav Moudrý

Na tomto seznamu můžete vidět jak bývají doporučení zcestná, já bych jej vytvořil úplně jinak, a vy po návratu z vaší cesty by jste jistě vytvořili třetí variantu.

Porovnejte s tím čeho si nejvíc považuje UNESCO:

Katedrála sv.Sofie a Kyjevsko-Pečerská Lávra
    Historické centrum města Lvov
    Struveho geodetický oblouk
    Karpatské bukové pralesy

+ historické centrum města Černihov, historické centrum a přístav Oděsy, Sudacké pevnosti na Krymu, Sídlo bukovinských metropolitů v městě Černivci, Mykolajivská astronomická observatoř, Chánský palác v Bachčisaraji na Krymu, Historický komplex v městě Kamenec-Podolský v Chmelnické oblasti, Archeologické naleziště Kamenná mohyla u obce Melitopojja v Záporožské oblasti, Biosferická rezervace Askania Nova v Chersonské oblasti.

Stejnou institucí jako výše zmíněných 7 nejzajímavějších turistických cílů Ukrajiny (divů) bylo nedávno vybráno také 7 přírodních zázraků (divů) Ukrajiny:

Žulovo-Stepní Pobuží (neumím to přesněji přeložit) v Mikolajinvké oblasti
    Biosferická rezervace Askania Nova v Chersonské oblasti
    Kaňony Dněstru - Vinická, Ivano-frankivská, Termopolská a Chmelnická oblast
    Mramorová jeskyně Krym
    Národní přírodní park Podolské Tovtry v Chmelnické oblasti
    Jezero Sviťaz, které je největší z Šatských jezer (Volyně)
    Siněvir, jezero v Karpatech

Za zmínku z nominovaných také stojí Oleškivské písky a Optimistická jeskyně v Termopolské oblasti.

Opět, kdybych ten seznam produkoval já, tak tam bude více míst z Karpat, ale například Siněvir bych vynechal.

Pomohl jsem Vám? Asi moc ne, spíš zmátl - možností, rad, zážitků je mnohem víc. Konkrétní plány, trasa je hodně individuální záležitost, svou roli hrají zájmy, styl cestovatele, ale i fyzické a finanční možnosti. Pokud by váš dotaz byl konkrétnější, např. co si nenechat ujít v Užhorodu nebo jaký program zvolit při 5 denním pobytu ve Volovském rajonu, tak to bych pomohl celkem lehce. Takhle vám hlavně chci poradit, ať nikam nespěcháte a vaše plány raději omezíte na důkladnější poznání menšího počtu destinací, necháte si čas na nějaké to bloudění a na neplánované zážitky.

Budu rád, pokud po návratu tady do fóra napíšete, kde všude jste na Ukrajině byli a jak se Vám tam líbilo.

Pokud by někdo z vás chtěl napsat menší cestopis (cestovní deník apod.), přiložil pár fotografií z cesty a svolil s jeho zveřejněním na Ukrajina.TV, pak mu za něj rád nabídnu finanční nebo jinou odměnu.
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)

Petr
Site Admin

Re: Cesta na ukrajinu - mala pomoc :)

Příspěvekod Marcell » 19 srp 2009, 18:27

Dekuji za velmi, opravdu velmi vycerpavajici odpoved.

Cesta do "vychodni Evropy" je pro nas letos premiera, proto jsem zatim tak trochu zmatenej. A to jsem letos pasovanej na "organizatora" cesty. K tomu brigada a jeste pred odjezdem jedna zkouska :mrgreen: Odjezd je planvany na 26.8. odp. a predpokladany prijezd nasledujici nedeli.

Jeste si nekolikrat dukladne proctu Vas prispevek, pokusim se najit ruzne fotografie z oneh mist a pak se pokusim sestavit jakysi plan cesty. Po jeho sestaveni ho tu zverejnim (ke schvaleni). Je fakt ze 10 dni na tak velkou zemi je opravdu malo, ale pokud se nam Ukrajina zalibi, vypravime se tam za rok znovu, a treba i na delsi dobu. Letos bych to nazval spise seznameni s Ukrajinou.

Co se tyce cestopisu, pokusim se neco sepsat, uz jen pro to, ze mi tu poskytujete velmi ochotne kvalitni (to potvrim po navratu :mrgreen: ) rady (na internetu mnohdy pisi co se jim hodi do kramu). Fotografie samozrejme dodam take. Ale nepredbihejme, ze? :)

Marcell

Příspěvekod Marcell » 26 srp 2009, 19:17

Takze, odjezd se trochu posunul, presneji na 31.8. A vypada to, ze se zamerime jenom na zakarpatskou ukrajinu, maximalne si udelame jeste vylet k cernymu mori... Pozdeji doplnim...

Marcell

Příspěvekod Marcell » 11 zář 2009, 20:50

Ahoj, tak sme z5, Ukrajina byla naprosto supr, ale bohuzel na ni bylo strasne malo casu :( Doufam ze za rok to napravime. Uz mam skoro sepsanej jakysi "popis cesty", ale nejsem zadny literat... :mrgreen:

Marcell

Příspěvekod Petr » 12 zář 2009, 08:14

Marcell píše:Uz mam skoro sepsanej jakysi "popis cesty", ale nejsem zadny literat... :mrgreen:

Slohově dokonalé texty je možné najít v průvodcích a v propagačních brožurách cestovních agentur. Já si myslím, že lidi v tomto případě zajímají reálné zážitky víc než dokonalé literární zpracování. "Syrovost" a "neučesanost" slohu někdy čtivosti dokonce pomůže.

Osobně mám rád i opakující se témata, v praxi je to totiž tak, že lidé dovolenou na stejném místě málokdy prožijí stejným způsobem, mají jiné zájmy, všímají si rozdílných věcí, co se líbí jednomu to jiný může hanit a naopak.
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)

Petr
Site Admin

Zpět na O turistice na Ukrajině obecně

• Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Cesta na Ukrajinu autem
    1, 2od Monika » 11 črc 2009, 21:58
    17 Odpovědi
    36796 Zobrazení