Cesta na Ukrajinu autem

O všem co se vztahuje k turistice, zájezdům a dovoleným na Ukrajině a nesouvisí pouze z konkrétní destinací.

Cesta na Ukrajinu autem

Příspěvekod Monika » 11 črc 2009, 21:58

Dobrý den!
Chystám se s dalšíma 3 holkama na Ukrajinu autem. Všichni nás od toho odrazují, ale myslím si, že to nebude tak žhavé. Můžu vás poprosit o nějaké rady, nebo kdo má s tímto typem cestování zkušenost, zda-li je to bezpečné! Platí na Ukrajině náš český-evropský řidičák? A poslední otázka, jak je to se spaním v přírodě? Lze stanovat kdekoli? Děkuju moc za jakékoli info z kvalitního zdroje...Díky Monika

Ukázat kódy odkazů na tento text

Monika

Reklama

Re: Cesta na Ukrajinu autem

Příspěvekod Petr » 26 led 2010, 15:09

Dobry den Moniko,

"český-evropský řidičák" na Ukrajině platí. Upozorňuji Vás na to že s Vámi ve vozidle musí být jeho majitel (ten kdo je zapsán v technickém průkazu), pokud pojedete s vypůjčeným automobilem, pak musíte u sebe mít majitelem vystavenou plnou moc.

Bezpečnost silničního provozu je tady velmi nízká jde to přirovnat k Itálii, řidiči jsou dost neukáznění. Po loňském zvýšení pokut za dopravní přestupky se situace ale znatelně zlepšila. Z policie mít strach nemusíte k cizincům se chovají slušně, trochu jiná situace je, když máte cestovní pas plný ukrajinských hraničních razítek, pak někdy žádají všimné. Auta se tady moc nekradou, tedy rozhodně ne víc než v ČR, když tak spíš luxusní značky. Ve městech není dobré v zaparkovaném vozidle nechávat viditelně odložené drahší věci. Ve větších městech na východu země je situace horší než na vesnicích a na západě území.

Doporučuji Vám dobře volit hraniční přechod, některé jsou bezproblémové, na jiných Vás zdrží i na mnoho hodin.

Spaní v přírodě závisí na lokalitě. V okolí větších měst může být problém z bezpečností. Na soukromých pozemcích se většinou stačí zeptat, případně zaplatit nějakou menší částku. V lesích a na horách je to zcela bez komplikací. V chráněných oblastech to je zákona zakázané, ale pokud netáboříte přímo v nějakém exponovaném místě ve větší skupině (např. Dolina narcisů u Chustu), pak by zásadní problém hrozit neměl. Od místa noclehu se odvíjí možné nepříjemnosti a nebezpečí, které přichystala příroda. Na hřebenech hor je nebezpečí úderem blesku, v lesích je lépe spát ve stanu nebo v autě, protože spací pytel Vás před vetším zvířetem neuchrání a stan s kvalitní moskytiertou je v některých oblastech (např. Polesí) pro obrovské množství hladových komárů pro přežití téměř nezbytný.

Základní rady a upozornění pro cestu na Ukrajinu naleznete na http://ukrajina.tv/informace-pro-turisty.html

petr
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)

Petr
Site Admin

Příspěvekod gratianvs » 18 zář 2012, 14:34

Dobrý deň, mám otázku ohľadom platnosti vodičských preukazov. Neviem, ako je to v ČR, ale v SR sa ešte pred desiatimi rokmi vydávali vodičské preukazy ružovej farby zaliate vo fólii. Na ich zadnej strane je vyznačené "platný iba na území SR". Po vstupe SR do EU (teda ešte asi predtým) za už začali vydávať plastové kartičky vo veľkosti kreditky. V EÚ sú teda platné obidva druhy preukazov (i napriek vymedzeniu územia). K ceste na Ukrajinu som si chcel vybaviť preukaz medzinárodný, ale bolo mi povedané, že ten sa vydáva k novým preukazom ako "doložka". Teda nezistil som, či vôbec na Ukrajinu nejaký medzinárodný preukaz treba, či mi postačí aj starší ružový preukaz (s neobmedzenou platnosťou) resp. máte informáciu o tom, že by so samotnými vodičskými preukazmi mali ukrajinskí policajti problém? Ďakujem.

gratianvs

Příspěvekod Kbelák » 04 říj 2012, 21:33

Na Ukrajině už jsem byl v minulých letech několikrát, ale vždy autobusem či vlakem. Nedávno jsem ale absolvoval poprvé cestu do Užhorodu autem a své zkušenosti zkusím shrnout níže.

1. celnice - vše bylo při cestě tam i zpět (obojí v sobotu) překvapivě rychlé a bez potíží (přechod tam cca 40 min., přechod zpět cca 90 min.). Žádné úplatky, o nichž se častokrát píše, nevyžadovali ani ukrajinští pohraničníci ani celníci. Slovenští celníci byli oproti mým minulým zkušenostem z cest autobusem překvapivě milí a poté, co jsem jim ukázal prostor pro rezervu pod dnem kufru, byl kontrole auta konec.

2. kvalita vozovek - myslel jsem, že kvůli Euru se něco se stavem silnic v pozitivním směru stane, leč mýlil jsem se. Jakmile přejedete ze slovenské strany hraničního prostoru na ukrajinskou, je tu starý známý boulovatý a děrovaný profil silnic, s kterým se na Zakarpatí snad kromě samotného centra Užhorodu a hlavního tahu na Mukačevo setkáte asi úplně všude. Jezdit opatrně se tudíž opravdu vyplatí.

3. bezpečnost na silnicích - faktem je, že Ukrajinci častokrát jezdí způsobem, který velmi odpovídá balkánskému pojetí respektu k pravidlům silničního provozu. I vysokoškolští učitelé jsou schopni jezdit tak, jak byste to u nás mohli očekávat od osmnáctiletého kluka se silným autem - červená neexistuje, pásy neexistují, rychlostní limit neexistuje, přednost v jízdě taky ne. Ve městech jsou rovněž komplikujícím faktorem potulní psi. V samotném Užhorodě, kousek za hranicí, mi jich několik začalo nečekaně útočit na auto, což moc příjemné nebylo, zvlášť, když jsem je několikrát málem přejel. Ukrajinci by to neřešili, ti po nich v klidu hodí kamení, a pokud by je snad srazili, tak nějaké zranění u psího tuláka řešit nebudou. Útlocitný Čech ale těžko nechá ležet zraněného psa na ulici, tudíž v tomhle ohledu radím dávat pozor, zvlášť v postranních ulicích vám může vběhnout pes do cesty zcela nečekaně.

4. palivo - ceny nafty a benzínu jsou oproti ČR asi dvoutřetinové, a když budete palivo brát u Lukoilu nebo u Okka, je kvalita toho, čím plníte své přibližovadlo, prakticky zaručena.

5. dopravní policie a úplatky - na internetu se objevuje řada historek o tom, co všechno si na vás ukrajinský dopravák jako na cizince vymyslí, jen aby vám z kapsy vytáhl nějakou tu hřivnu či euro. Podle místních, s nimiž jsem mohl mluvit, se to ale, minimálně ve velkých městech, už neděje, možná za to může právě už zmíněné Euro a opatření s ním spojená.

Na Ukrajinu teď budu jezdit autem asi docela často, pokud získám nějaké další nové zkušenosti, rád se tu s vámi o ně podělím.

Kbelák

Příspěvekod 723novy723 » 19 lis 2012, 15:47

Ja taky jezdim docela často na Ukrajinu. Kdyz by chtel nekdo vzit,tak me kontaktuje facebook.com/michal.novotny1 nebo 723novy723@seznam.cz

723novy723

Příspěvekod angel » 07 úno 2013, 00:27

Letos se chystám autem z Prostějova do Černihiv přes Polsko.Nevíte někdo zda je jíž napojena Česká D1 na Polskou D1?Jet přez Lvov nebo po okruhu?Dá se to zvládnout non stop popřípadě kde přespat?

angel

Příspěvekod Návštěvník » 26 pro 2014, 19:24

Přidávám čerstvou zkušenost s cestou autem. Upozorňuji, že do povinné výbavy patří hasičák a tuším že snad i sněhové řetězy - nevím, jestli to platí pouze v zimě. Musím vás zklamat, ale situace je opět horší, a to asi vinou války, protože od místních vím, že prý dnes policajty nikdo nekontroluje, holt to není priorita. Ukrajinští policajti asi svoji, byť nízkou mzdu, pobírají pouze za vybírání úplatků. Teprve po zaplacení pokuty - úplatku ve výši přes 1000 hřiven (původně chtěli 200 euro), jsem si zjistil, jak je vhodné se chovat. Předstírat, že nerozumíte ani slovo, a mluvit na ně rychle česky či anglicky. Mít v peněžence jen omezené množství peněz, které jste ochotní za "pokutu" zaplatit. Cokoliv jim zaplatíte, jde do jejich vlastní kapsy, protože oficiálně nesmí vybírat pokuty cash. Mimochodem takovou pokutu jsem dostal za to, že jsem odbočil z kruháče z vnitřního pruhu do vnějšího, abych z něj mohl vyjet. Vymysleli si, že jsem málem spáchal havárii, přitom je to nesmysl. Na kruháči nebylo ani jedno auto. Prostě si něco najdou, i když nic neprovedete, nejdřív zkoušeli alkohol a rychlost. Samozřejmě tma jak v řiti, špatné značení. Tím nechci omlouvat, že bych přestupek nespáchal, ale prostě jdou po cizincích a chovají se jak fašouni.

Návštěvník

Příspěvekod Petr » 07 led 2015, 12:04

Vidím, že došlo k oživení starého vlákna. Od doby mého příspěvku z roku 2009 se změnilo to, že DAIšníci už se k cizincům nechovají vůbec slušně, naopak mámí pokuty za každou cenu a to často pod falečnými záminkami.

K předešlímu příspěvku (od Návštěvníka) dodávám, že vhodnou taktikou je také zdržování a to hlavně tam kde je hustý provoz. Je totiž dobré si uvědomit, že v době kterou tráví dohadováním s vámi jim utíkají kšefty. Velmi často si tak pomáhají motorkaři. Při policejní kontrole zdržují, natahují to, dohadují se, no a policajti je pak raději pustí a zaměřují se na snadněji vydělané peníze.

Není pravda to, že peníze vybrané v hotovosti jdou do kapsy policajtovi. Do státní kasy z takto vybraných pokut opravdu nejde nic. Jenže dopraváci na cestách musejí odvadět dost peněz svým nadřízeným a ti zase svým nadřízeným. Něco tedy zůstane chlapovi co vás zastavil a zbytek jde "nahoru".
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)

Petr
Site Admin

Příspěvekod Martin » 06 bře 2015, 22:02

Když pojede manželský pár v autě napsaném například na ženu, není problém při kontrole od DAI? Není v tomto případě vyžadovaná plná moc od majitele !sedícícho na sedadle spolujezdce)?

Martin

Příspěvekod Martin » 21 bře 2015, 14:06

Zdravím Vás,

děkuji za informace které snad využiji a jiné snad ne. Jedu s přítelkyní taky na Ukrajinu a pojedu autem, měl bych dotaz jakou cestou je to nejednoduší nebo spíš jaká cesta je pro mě nejschudnější:)
Jedu někam směr Ivano Frankivsk, auto budu mít půjčené od bratra a tak vím že má být plná moc a co se týče té povinné výbavy v autě co je tam vlastně potřeba. Dále chtěl bych tam vzít nějaký český akohol a jen ze zkušeností jak je to třeba s tím 1 litrem tvrdého ?

Jen pro začátek a pokud by mě něco napadlo tak se budu ptát zde :)

Díky zatím.

Martin

Reklama

Další

Zpět na O turistice na Ukrajině obecně

• Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek