Jak nejlépe přes hranice

O všem co se vztahuje k turistice, zájezdům a dovoleným na Ukrajině a nesouvisí pouze z konkrétní destinací.

Jak nejlépe přes hranice

Příspěvekod eva » 27 čer 2009, 16:22

Dobrý den, jezdím občas do Lvova a pokud jedu tam, většinou Regabusem přes Polsko, docela to jde,ale zpět to je hrůza, přechod Krakiwec až 4 hodiny a kontrola naprosto všeho. Prosím o radu jak nejlépe, nejlidštěji a nejlevněji se mohu dostat na UK? Klidně i přes Slovensko třeba přejít hranice pěšky, ale jen co nejrychleji, díky

Ukázat kódy odkazů na tento text

eva
 
Příspěvky: 1
Registrován: 27 čer 2009, 16:07

Reklama
 

Re: jak nejlépe přes hranice

Příspěvekod Petr » 30 čer 2009, 16:37

Dobrý den, evo problém polsko-ukrajinske hranice je znamý, Slovenskem bohužel NIC nevyřešíte.

Jinak gratuluji k používání linkového autobusu, osobním autem by jste Krakiwec zdolávala mnohem hůř.

Mým klienkum vždy radím maďarsko-ukrajinskou hranici, přestože jsou Maďaři z našeho "slovanského " pohledu minimálně "divní", tak přejezd přes jejich úředníky bývá bezproblémový. Z Prahy to je do Užhorodu pouze o desítky kilometrů dál přes Maďarsko než přes Slovensko, ale časová a "nervová" úspora je více než velká. Vím, že tato moje rada Vám moc nepomůže, (moji klienti jezdí převážně na Zakarpatí). Normální přejezd je také z Rumunska, ale to je pro pobyt v Lvově taky k ničemu.

Nejrychlejší, ale také nejnákladnější varianta je letadlo, Lvov ale není Londýn a tak jsou ceny letenek nemalé a ke všemu musíte letět buď z Polska nebo přes Kyjev. (Použít jde taky letiště v Rovném.)

Poslední možnost, která mne napadá je vlak, ale v tomto směru moc radit nemůžu protože naposledy jsem z EU na Ukrajinu jel vlakem Budapešť - Čop před více než rokem. Co si matně pamatuji, tak vlaky jezdily z Budapešti i do Lvova, pokud se při nákupu jízdenky přemýšlelo (kilometrická banka na hranici, pak jízdenka ČD, pak jízdenka Budapešť-Čop a pak místní jízdné), tak byla cena mírná. Čas na odbavení vlaků mají celníci pevně daný (?) a pohybuje se okolo 1 hodiny. Problémem je ale změna rozchodu kol, která zabere nemalý čas. Na Lvov podle mně jezdí vlaky tak přes Polsko (Katovice), ale v praxi to ověřené nemám.


Budu rád, když do tohoto fóra napíšete Vaše další zážitky ze zdolávání ukrajinské hranice. :roll:
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)


Ukázat kódy odkazů na tento text

Petr
Site Admin
 
Příspěvky: 389
Registrován: 08 bře 2009, 15:17
Bydliště: Užhorod

Re: jak nejlépe přes hranice

Příspěvekod Jan Grohmann » 24 črc 2009, 13:03

Zdravím,
12.srpna jedeme na Ukrajinu. Chci se zeptat co říkate na tuto cestu:

Brno 14:16 (vlak 171Hungarian) - Budapešť (vlak R 16) - 13.7.Mukačevo 5:33

Našim cílem je se dostat do Mukačevo někdy brzy ráno , ať máme dost času na rozkoukání a naplánovaní nějaké tůry do Karpat.
Chci se zeptat co si o te cestě myslíte a zda vás nenapadá lepší směr cesty do Mukačeva. Také bych byl vděčný, pokud vás napadnou nějaké strasti, problémy, zdržení (hranice maď. - ukr.) , které nás mohou potkat.

Předem díky.

Ukázat kódy odkazů na tento text

Jan Grohmann
 

Cesta na Zakarpatí vlakem přes Budapešť

Příspěvekod Petr » 26 črc 2009, 18:17

Dobry den Jane Grohmanne, cesta na Zakarpatí vlakem přes Budapešť je způsob dopravy, který Vám rád doporučím. Pohodlné cestování za rozumnou cenu, bezproblémový přechod hranice v předem známém čase. Pokud vyjedete z Prahy okolo půlnoci tak se ve vlaku vyspíte a ještě stihnete prohlídku Budapešti, která za pozornost určitě stojí, ale to odbočuji (uvádím Prahu, protože vím, že od tam půlnoční rychlík jede, čas odjezdu z Brna si už odvodíte). Chcete-li ušetřit tak se vyplatí trochu kombinovat při nákupu jízdenky. Nevím přesně jak to je letos, ale nejvýhodnější bylo cestovat na "Kilometrickou banku" na hranice se Slovenskem, odtud si zakoupit jízdenku do Budapešti (lze už v Praze, Brně apod.), v Budapešti si koupit lístek do Čopu a tam do Mukačeva už za ukrajinské vnitrostátní ceny, loni jsem na to dělal kalkulaci a úspora byla značná. Taky vám doporučím zavolat na infolinku ČD, pokud Vás jede víc a budete brát zpáteční lístek, pak Vám můžou navrhnout lepší variantu. Jízdenky od Čopu do ukrajinského vnitrozemí, ale i tak kupujte až na Ukrajině.

Lidem, kteří nejedou dál na Ukrajinu (např. do Lvova nebo Kyjeva) bych obvykle doporučil v Čopu vystoupit a dál pokračovat maršutkou, linkovým autobusem nebo jiným vlakem než tím kterým přijeli a tím se vyhnout časově velmi náročné výměně podvozků. I pokud pominu zmíněnou technickou prodlevu v Čopu, tak je cesta busem rychlejší a do Užhorodu nebo Mukačeva jich jezdí opravdu velmi hodně. Nicméně ve Vašem případě, protože přijedete v noci, bude asi vhodnější, když už ve vlaku těch několik posledních hodin vydržíte. Čekání v Čopu můžete strávit taky v hospůdkách u nádraží, něco otevřené bude, Čop už v tu dobu bude ztichlé klidné městečko a i návštěva „bufíku“ nižší cenové kategorie by měla být bez opilců a bezpečná. Pokud by tam nějací ožungři přece jenom byli, tak jděte jinam nebo se raději vraťte do vlaku. Po průchodu pohraniční a celní kontrolou v Čopu budete mít možnost koupit u veksláků hřivny a to i za forinty, které vám zbudou z Budapešti. Výměny se nemusíte bát, jde o bezpečný a celkem férový obchod, s kurzem za USD mírně vyšším než na bazaru ve větším městě, ale s lepším kurzem na forint.

Jestliže Vás nezajímá prohlídka Mukačeva a jdete jen do hor, pak z Vašeho vlaku vystupte na nějaké další stanici, doporučím Volovec (ale může to být klidně Svaljava nebo třeba až Stryj).
Z R 16 můžete v Čopu také přestoupit na vlak Lvov – Solotvino. Myslím, že čekání je tak na výměnu peněz, zakoupení jízdenek a 3 piva. Času sice moc neušetříte, ale můžete vystoupit na nádražích v Chustu, Tjačevu nebo až v Solotvinu, což jsou rozumnější volby pro cesty do hor. V tom Solotvinském vlaku, (co vím) je ke každé jízdence minimálně lehátko, cena je mírná a tak se můžete ještě trochu prospat.

pokud vás napadnou nějaké strasti, problémy, zdržení


  Mám zkušenost, že na nádraží Budapest-Keleti pu anglicky, německy a rusky hovořily pokladní pouze na mezinárodních pokladnách a ty jsou na jiném podlaží než běžné kasy, kde se domluvíte pouze maďarky.

  Váš vlak Budapešť – Moskva veze hodně vagónů, z nichž ukrajinské hranice přejede jen menšina (možná neplatí vždy, nevím). Průvodčí Vás na odpojování vagónů samozřejmě upozorní, bohužel maďarsky, takže to je asi nejdůležitější věc kterou si musíte dát pozor.

  V Čopu se při odbavování vystupuje z vlaku i se zavazadly (nevím přesně jak je to u lůžkových vozů) a hraniční kontrola probíhá v budově nádraží. Orientace i odbavení je jednoduchá záležitost, největším problémem by mělo být vyplnění imigrační karty. (viz. např. na http://uzhorod.info/immigration-card.html ). V Čopu se také prochází bezpečnostními rámy, myslím si, že nejsou funkční a nebo je nepoužívají, pokud by je ovšem zapnuli, pak by mohlo být problémem převážení nožů s delší čepelí, které jako zbraně podléhají na Ukrajině zvláštnímu režimu.


Jestli máte zájem o doprovod do hor, tak mne prosím kontaktujte, v termínu který Vás zajímá mám prozatím volno.

Budu rád, pokud do fóra Ukrajina.TV po návratu napíšete Vaše zkušenosti a a podělíte se nové informace s dalšími turisty, kteří plánují poznávací nebo odpočinkovou cestu na Ukrajinu.
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)


Ukázat kódy odkazů na tento text

Petr
Site Admin
 
Příspěvky: 389
Registrován: 08 bře 2009, 15:17
Bydliště: Užhorod

Re: Cesta na Zakarpatí vlakem přes Budapešť

Příspěvekod Jan Grohmann » 01 zář 2009, 19:52

Takže zpět doma z Ukrajiny. :)

Nakonec jsme jeli vlakem z Ostravy, s přestupem Čadca-Žilina-Košice a cílovým Ukrajinským Čopem. Přesvědčila nás cena ,která byla pouze 1000kč.
Trochu nás ale zmátl přijezd do Čopu. Mysleli jsme, že vystoupí plno lidí, ale byli jsme jediní, kdo vystoupil (ostatni asi zůstali ve vlaku a čekali na výměnu podvozku). Spolu s pokřikujicími vojáky nam to moc na klidu nepřidalo.
Pasová kontrola proběhla v naprosté pohodě. Kontrolovali zběžně batoh jen prvnímu z nás. Mě a kámošovy vůbec. Úplatek taky nechtěli. Jelikož jsme byli jediní lidé na přechodu, tak to asi nebylo třeba. :)
Jinak po průchodu pasovou kontrolou jsme přišli do obrovské tmavé vstupní haly. A když jsme vyšly ven, tak jsme viděli stejně tmavé tiché město (bary a světlo byly až o kus dál). To nás trochu zneklidnilo protože jsme nevěděli co vlastně dál. Jelikož atmosféra na nás trochu dolehla (samo sebou plynula z absolutní neznalosti prostředí) , tak jsme se do cílového města Volovec rozhodli jet taxíkem. Ten vyšel na pohých 35 dolarů.
Ale pokud by jsme věděli co teď. Tedy , že nás hned nepřepadne ukrajinská mafie a že lidé jsou naprosto fajn, tak bychom bez obav přespali v oné "tmavé" hale a pokračovali za par hodin vlakem. Ušetřili by jsme za taxi i noclech (přijeli jsme o půlnoci).

Ukázat kódy odkazů na tento text

Jan Grohmann
 

Re: Jak nejlépe přes hranice

Příspěvekod Petr » 02 zář 2009, 11:09

Děkuji za postřehy, zajímavá je především zkutečnost, že jste jediní z vlaku prošli pasovou kontrolou. Možná to jsou důsledky zmenšeného limitu pro dovoz cigaret a lidem se už jezdit sem a tam na mezi Čopem a Čiernou nad Tisou nevyplatí (co pamatuji tak "cigaretoví" turisté byli podstatnou většinou pasažérů slovenských vlaků).

Když tedy nyní vystupuje v Čopu tak málo lidí z slovenského vlaku, čekají na pasažéry, kteří přijeli z Čierné na nádraží stále veksláci nebo to už vzdali?

Úplatky v Čopu celníkům opravdu není proč dávat a ani nevím, že by je tam po někom z ČR vyžadovali.

Tomu, že na vás "dolehla atmosféra" při příjezdu se nedivím. Hororové pohádky o Ukrajině dělají své, a šetření elektřinou taky, po chvíli by jste se ale bez problémů aklimatizovali.

Jinak posledně jsem trávil 2 noční hodinky v baru, který se nachází v řadě stánků-obchůdků směřující kolmo k budově nádraží. Pokud vyjdete z hlavního vchodu do nádraží tak jde o budovy stojící okolo levé strany prostoru před nádražím. Fakt je, že pokud cestujících výrazně ubylo, tak "můj azyl" už nemusí fungovat jako nonstop.

35USD za taxi z Čopu do Volovce je dobrá cena. Jen pro srovnání, minulý rok jsem platil za taxi Mukačevo - Volovec 130 Hr a to znám prostředí a dlouho jsem smlouval.
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)


Ukázat kódy odkazů na tento text

Petr
Site Admin
 
Příspěvky: 389
Registrován: 08 bře 2009, 15:17
Bydliště: Užhorod

Re: Jak nejlépe přes hranice

Příspěvekod Jan GRohmann » 10 zář 2009, 18:59

Veksláci tam nebyli žádni. Možná to bude tím, že jsme přijeli o půlnoci. Ale i tak nás udivilo (a zmátlo :) ) , že jsme vystupovali sami. Jak jsem psal. Ostatní se asi smířili s výměnou podvozku a zůstali ve vlaku.

No jak říkam. Kdybych věděli to co teď. Tak normálně přespíme na nádraží. Není to absolutně, žádný problém. V průběhu výletu jsme to tak udělali ve Lvově, Užgorodu, Volovci a absolutně nebyl problém. Spíš mi připadalo, že přespávání (čekání na vlak) na nádraží je pro Ukrajince normální.

Ukázat kódy odkazů na tento text

Jan GRohmann
 

Re: Jak nejlépe přes hranice

Příspěvekod funtcz » 08 led 2010, 21:21

Ja jezdim s CR pres Polsko ale nikdy pres Krakovec....je tam hruza fronty protoze je to mezinarodni prechod.jedu pres Medyka-Sehyni,je to mala vesnice a kdyz cekam tak 2 hod max.

Ukázat kódy odkazů na tento text

funtcz
 
Příspěvky: 3
Registrován: 08 led 2010, 20:58

Re: Jak nejlépe přes hranice

Příspěvekod petrm.q » 08 pro 2010, 11:57

Přátelé, proč jezdit přes Madarsko proboha?Ano, kdo je z Jižní Moravy tak tomu se to hodí, ale kdo jede z prahy nebo Ostravska tak proč tak složitě?Normálně dojedte do Kosic, pak prestup na osobak do Cierne, tam prestup na osobak do Copu. Pohranicni kontrola nejakych deset minut uplne v Klidu.No a pak vecernimi nebo nocnimi vlaky smer Kyjev.

Ukázat kódy odkazů na tento text

petrm.q
 

Re: Jak nejlépe přes hranice

Příspěvekod navi » 12 bře 2011, 18:41

Pokud pojedete autem tak doporučuju slovensko na Ukrajinské hranici dejte do každeho pasu 10 dolaru co nejvíc dokladu co máte nacpěte mu to do okenta a hurá dal většinou ani nekontrolujou co vezete POZOR aš pojedete spadky tak vás budou mrd.. slovaci při jizdě na ukrajinu se na slovenske hranici zeptejte čeho kolyk mužete mít cigara alkohol atd

Ukázat kódy odkazů na tento text

navi
 

Reklama
 
Další

Zpět na O turistice na Ukrajině obecně

 


 • Podobná témata
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron