Směnárny, možnost směny CZK-UAH

O všem co se vztahuje k turistice, zájezdům a dovoleným na Ukrajině a nesouvisí pouze z konkrétní destinací.

Směnárny, možnost směny CZK-UAH

Příspěvekod tomik » 23 led 2012, 01:31

Ahoj, jedu na zakarpatskou a bojim se nakupovat euro. :lol: Tak nevim jestli si mám brát dolary,nebo jestli mi v Užhorodě vymění třeba za české. Poradíte?

Ukázat kódy odkazů na tento text

tomik

Reklama

Re: Směnárny, možnost směny CZK-UAH

Příspěvekod Návštěvník » 23 led 2012, 12:31

Zajímalo by mě to samé....,co v současné době je nejvýhodnější... ;)

Návštěvník

Korunu vyměníte nevýhodně, doporučuji EURo

Příspěvekod Petr » 23 led 2012, 17:55

Ahoj,

česká koruna se na Zakarpatí běžně směňuje a to jak u veksláků, tak i v některých bankách a směnárnách. Kurz je ale hodně nevýhodný. Pozor nově při výměně peněz po vás budou chtít pas.

Doporučuji vybírat hotovost z platební karty v bankomatech. Visa přepočítává na hrivny přes USD a Master Card přes EUR. Spíš než měna transakce však rozhoduje o výhodnosti banka, od které máte kartu, kurz bývá super, poplatky někdy méně.

Pokud vezete valutu pak jediné rozumné měny jsou USD a EUR. S tím, že USD se používá mírně víc, ale pokud tuto měnu neznáte tak je dost riziková - více se padělá, má méně ochranných prvků, snadněji se poškodí a některé starší bankovky vám nevymění. Euro je pro běžného turistu vhodnější.

Co se týká výhodnosti kurzů pak je to +/- stejné. Teď je mírně výhodnější EURo, ale dá se předpokládat, že s nastupující letní sezonou bude výhodnější měnit přes dolar. Ty rozdíly jsou ale minimální. Turistům spíš radím, ať přemýšlí co budou chtít udělat s hotovostí, co jim zůstane a tam je EURO asi lepší, protože s nim běžně zaplatíte v českých obchodech případně si jej vezmete na další dovolenou po Evropě.

Pokud jedete na Zakarpatí přes Slovensko tak není co řešit, euro prostě mít v kapse musíte.
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)

Petr
Site Admin

Příspěvekod Roman K.. » 24 led 2012, 23:32

Petře děkuji za vyčerpávající odpověd...super..takže opět euro..lepší ,.jak koruny..

Roman K..

Příspěvekod rob.9991 » 26 led 2012, 14:31

většina bank umožňuje výběr hotovosti z bankomatu.Poplatek je cca 60kč (alespoň poštovní spořitelna VISA kart) Ukrajinský vekslák by byl dražší. Pokud přesto chceš měnit na místě, nastuduj si hřivny, jak vypadají (stránky ČNB) aby ti neprodali například jugoslávské dináry z dob jednotné jugoslavie a řádně si prohlédni obdržené bankovky a jejich celkovou sumu. Mne dinary jednou zamotali do výměny v Oděse. Ovšem čím kdo zachází, tím taky schází a když jsem si bankovky prohlížel a zjistil to, tak jsem udělal takovej bordel, že mi vyplatili celou sumu ještě jednou a zprávně, ani tu první nechtěli na zpět. Holčička, která tam pracovala byla krásná blondýnka a myslím, že v ten moment se opravdu bála o fasádu. Ještě jednou opakuji: Ukrajinci kradou a mají to vrozené. Jsou to fajn lidi, ale jinak to neumějí.

rob.9991

Příspěvekod Pisa » 26 led 2012, 17:02

Měnit u ukrajinských veksláků bych raději vůbec nedoporučoval - obzvlášť, pokud dotyčný neměl hřivnu nikdy v ruce.
Nejlepší je zjistit těsně před odjezdem na UA aktuální oficiální kurzy Ukr.národní banky:
http://www.bank.gov.ua/control/uk/index
a pak porovnat na místě kurzy v bankách či směnárnách. Většinou nejsou nijak razantní rozdíly a člověk neriskuje, že ho vekslák "vezme na hůl". :oops:
Pokud tedy tazatel jede do Užhorodu, buď si může vyměnit rovnou na přechodu (tuším pobočka Raiffeisen bank) nebo to nechat až do vlastního Užhorodu, kde je směnáren přehršel a kurz si vybere podle libosti.

Pisa

Příspěvekod Pisa » 26 led 2012, 17:08

Jo - a jestli vzít s sebou dolary nebo eura - to bych nechal až na dobu těsně před odjezdem. Kdoví, jak se bude ekonomická situace dál vyvíjet. :?
Ale platí jak už bylo uvedeno výše - kurz hřivny většinou kopíruje vývoj vztahu mezi kurzy EUR/USD a je téměř jedno, kterou měnu si člověk na UA poveze.

Pisa

Veksláci, bankomaty

Příspěvekod Petr » 27 led 2012, 21:21

Pisa píše:Jo - a jestli vzít s sebou dolary nebo eura - to bych nechal až na dobu těsně před odjezdem.

To je přesné.

--------------------------------------

Zasadně nesouhlasím s negativním hodnocením veksláku, ale v této věci mám zkušenost pouze se Zakarpatím a dál na Ukrajině to může být jiné.

Já když jsem na Ukrajinu začínal jezdit tak jsem měnil zásadně u veksláků. Měli vždy velmi vztřícný přístup, výpočty dělali na kalkulačce přede mnou, jasně ukázali výsledek. Veklák mi vždy prvně odevzdal peníze a až když jsem mu potvrdil, že je to OK pak vzal peníze ode mě, když viděl, že si nejsem jistý, pomalu vysvětlil znovu celou transakci. Taky kde je veksláků víc, třeba na tržnicích, obvykle najdete alespoň jednoho co mluví česky.

Banka nebo směnárna je často přesný opak. Neochota. Obsluha často nerozumí nebo nechce hovořit česky. Nejasné podmínky. Nejde smlouvat o kurzu. Prvně musíte odevzdat vaše peníze až pak za ně dostanete hrivny.

Opravdoví vexláci mají své stálé místo, kde stojí každý den a kde je v okolí znají. Zákazníka si podvézt nedovolí. Za dobu pracuji s krajany jezdícími na Ukrajinu jsem neslyšel, že by na Zakarpatí vekslák někoho okradl. 2 lidí si mi ale stěžovali, že byli ošizeni ve směnárně. Na banku si zatím nikdo nestěžoval, ale je tam meně vztřícné jednání, dělají kopie pasů (prý se to pak porovnává s tím co deklarujete na hranicích - ale to může být jen drb) a co by se stalo, kdyby jim turista strcil omylem koupenou padělanou bankovku si odhadnout netroufám - vekslák vás maximálně seřve.

Při směně velké částky vám vekslák dá určitě lepší kurz než banka. Takové obchody se ale dělají jen s lidmi, které znáte.

K platebním kartám

Jsou opravdu nejvýhodnější, nejjednodužší a nejbezpečnější. Ve městech jsou bankomaty na každém rohu, všechny "hovoří" minimálně ukrajinsky, rusky a anglicky. Bankomaty se finančně nevyplatí jen při vybírání menších částek, což může být problém, pokud vám zůstane na ruce hrivna, tak můžete mít problém se jí za normální kurz zbavit. Nejvýhodnější byly platební karty České spořitelny, když se s nimi vybíralo v bankomatech Erste bank, pak byl poplatek nekde okolo 8 Kč + počítalo se to v velmi výhodném kurzu. Některé banky, ale chtějí více než 100Kč + procenta, zeptat se v bance by ale neměl být problém .
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)

Petr
Site Admin

Příspěvekod Pisa » 03 úno 2012, 14:09

No tak konkrétně já mám se směnou v bankách jen pozitivní zkušenosti. Např. loni jsem měnil asi 3x, pokaždé v jiné bance, vždy jsem si vybral podle vývěsních tabulí na ulici nejlepší kurz a pas po mně nikdy nechtěli. :)
Naopak na veksláky jsem už před pár lety zanevřel. Projížděl jsem tehdy 2x během jednoho léta přes hraniční přechod Užhorod, veksláci stále titíž nahoře na kopci - a jelikož se mi snažili vnutit svůj nevýhodný kurz (znal jsem oficiální z netu), poslal jsem je kamsi a vyměnil si radši na první pumpě na obchvatu Užhorodu (za víceméně ofiko kurz).
Inu, zkušenosti se dost různí, ale v každém případě doporučuju příjezd na Ukrajinu se znalostí aktuálních kurzů. ;)

Pisa

Příspěvekod Petr » 05 úno 2012, 14:41

Pisa píše:Naopak na veksláky jsem už před pár lety zanevřel. Projížděl jsem tehdy 2x během jednoho léta přes hraniční přechod Užhorod, veksláci stále titíž nahoře na kopci - a jelikož se mi snažili vnutit svůj nevýhodný kurz (znal jsem oficiální z netu), poslal jsem je kamsi a vyměnil si radši na první pumpě na obchvatu Užhorodu (za víceméně ofiko kurz).
Inu, zkušenosti se dost různí, ale v každém případě doporučuju příjezd na Ukrajinu se znalostí aktuálních kurzů. ;)

Tak v tomhle vám dám za pravdu. Osobně bych u některých veksláků taky měnil jen v nouzi. Přímo na hranici, v Čopu u vlaku nebo u veksláků co čekají na slovenské autobusy na užhorodském autobusáku mění jen ten, kdo neví co s penězi nebo potřebuje hned pár hriven. Ale se směnárnami je to podobné, ty na letištích, v hotelu, na Václáváku, bývají vždy dražší.

Pisa píše:Např. loni jsem měnil asi 3x, pokaždé v jiné bance ... ... a pas po mně nikdy nechtěli. :)

Zákon o předkládání pasů při výměně valuty začal platil loni na podzim viz: http://forum.ukrajina.tv/viewtopic.php?f=10&t=293.

Petr
Site Admin

Reklama

Další

Zpět na O turistice na Ukrajině obecně