Výlet za tradicemi

O všem co se vztahuje k turistice, zájezdům a dovoleným na Ukrajině a nesouvisí pouze z konkrétní destinací.

Výlet za tradicemi

Příspěvekod Daniel » 22 pro 2011, 00:12

Dobrý den,

plánuji výlet (buď sám nebo s max. 2 kamarádama) na Ukrajinu na příští rok (červen), ale nevyhledávám turisticky exponovaná místa. Moje představa je nějaká vesnička max. do cca 500 obyvatel, mimo zájem turistů a nejlépe 100 let pozadu (nemyslím to špatně). Je mi jedno, zda na východě nebo na západě, nicméně bych preferoval podhorský/horský terén. Jde mi o poznání místní kultury a tradic + výlety do přírody.
Přespím(e) kdekoliv, třeba na seně, hlavně, že se má člověk kde převléct a usušit. Nejraději bych si představoval přespávat u někoho v soukromí - možnost konverzace + uvaření nějakého pokrmu na kamnech.
Přicestoval bych vlakem a dále třeba busem a pěšky. Je mi jedno, jak dlouho bude cesta trvat.

Jestli máte někdo zkušenosti, nebo Vy Petře přímo nějaký tip, byl bych rád za vaše odpovědi.

Možná jsem to napsal nějak chaoticky, ale jsem ochoten upřesnit svů záměr a cíl ;-)

Ukázat kódy odkazů na tento text

Daniel

Reklama

Re: Výlet za tradicemi

Příspěvekod Petr » 22 pro 2011, 12:26

Dobrý den,

Váše plány jsou mi sympatické. Pokud máte trochu odvahy, pak je bych doporučil vybrat si nějakou horskou oblast Karpat podle mapy a nocleh si domluvit až na místě, kde se poptáte třeba v obchodě/kafé. Odlehlých vesniček není málo. Některé z nich se vylid'nují a míst k přespání se proto najde dost.

Ubytování jde dohodnout i dopředu, ale u toho bude k dokonalosti zážitku, který myslím že hledáte, chybět právě ten malý ale rozhodující kousek.

Jestli vás zajímají nějaké konkrétnější tipy, pak se mi připomeňte před odjezdem. V roce 2012 mám v plánu objed pár vylid'nujících se osad, protože mám zájem koupit si na podobném místě zachovalou dřevěnici, případně podíl na takovém to stavení a budu mít proto víc aktuálních kontaktů než mám teď.

Pokud jste motorizovaní a nevadí vám větší počet kilometrů a komáři, pak by nemuselo být od věci popřemýšlet o vesničkách v Polesí na severu Ukrajiny nebo podobných oblastech, kde žijí lidé často velmi původním stylem a kde jsou přívětivější ceny než třeba v Karpatech.
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)

Petr
Site Admin

Re: Výlet za tradicemi

Příspěvekod Daniel » 23 pro 2011, 17:38

Děkuji Vám Petře za odpověď.

Motorizovaný jsem, nicméně jakožto zaměstnanec drah jsem uvažoval o cestě vlakem, kterou bych absolvoval prakticky zdarma, a pak bych se přiblížil třeba busem.

Nicméně kdybych uvažoval o Polesí (jakožto působivější se stylem života), v jakém stavu jsou tam silničky? A jak je to v této oblasti s radioaktivitou po černobylu?

Přeji klidné prožití svátků. D.

Daniel

Polesí

Příspěvekod Petr » 23 pro 2011, 21:40

Dobrý večer,

silnice tam jsou v stavu neutěšeném :-), od Lvova na sever je stav silnic stále ještě špatný.

Jinak Polesí je velký region, takže zobecňování bude vždycky zpochybnitelné.

V Běloruské, Polské i Ukrajinské části Polesí jsou významné přírodní rezervace, na druhou stranu v Polesí leží Černobyl a zejména běloruská část Polesí byla výrazně zasažena radiací, takže otázka na radioaktivitu je na místě. Já si netroufám moc v této oblasti radit, protože jsem se o to nikdy speciálně nezajímal. Osobně bych se dnes třeba Černobyl navštívit nebál. Dlouhodobější pobyt je už ale na zváženou. Rizikem jsou podle mě především potraviny.

Nejde nepřipomenout, že počasí nezná politické ani historické hranice, proto v Polesí jsou místa s velkou radiaci, ale i místa s radiaci stejnou nebo menší než v ČR. Asi to ale chce před výběrem kouknout do některé z radiačních map. Západní část ukrajinského Polesí ( nad Luckem) je podle dostupných zdrojů bezpečná.

Jedna s dostupných map je např tady: http://www.unscear.org/docs/JfigXI.pdf

Je škoda, že o tomto zajímavém regionu je v češtině na internetu tak málo informací.

PS: pokud butete chtít cestovat vlakem po ukrajinském území, tak si jízdenky kupte až na Ukrajině, vyjde to mnohem levněji. V sezoně je jistější kupovat lístky s dostatečným předstihem.
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)

Petr
Site Admin

Zpět na O turistice na Ukrajině obecně

• Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Lacný výlet
    od trolofon » 08 lis 2016, 22:11
    3 Odpovědi
    6415 Zobrazení