Dechová zkouška na alkohol, pokuta za nadýchání do trubičky

O všem co se vztahuje k turistice, zájezdům a dovoleným na Ukrajině a nesouvisí pouze z konkrétní destinací.

Dechová zkouška na alkohol, pokuta za nadýchání do trubičky

Příspěvekod Petr » 15 črc 2011, 13:24

Jednomu zákazníkovi se v tomto týdnu stala nemilá příhoda. Ráno vypil pivo s obsahem 3,8 procenta alkoholu. Odpoledne jej zastavila policie, dali mu dýchnout, trubička zezelenala a stálo ho to 500 EUR.

Protože jde o častější případ podrobněji jej popíšu a zároveň napíšu jak se správně chovat v takovýchto případech.


Silniční kontrola - popis situace

Klient vyjel z hojně navštěvované rekreační oblasti, kde se zdržuje bohatší klientela. Protijedoucí vozidla jej blikáním upozornila na hlídku milice. On ale byl jistý, že vše je v pořádku a pokračoval v jízdě. Hlídka jej zastavila. Vyžádali si doklady, zeptali se kde byl, co tam dělal, jestli pil. Chtěli vidět zda se mu třepou ruce a podali mu trubičku ať si jí rozbalí a absolvuje dechovou zkoušku na alkohol.

Řidič jim trubičku vrátil s tím, že s ní neumí zacházet, ať to udělají oni a pak nafoukl plný balónek a podal jej policajtovi. Trubička se nezbarvila, ale policajt zatlačil na balonek, takže trochu vzduchu prošlo opačným směrem. Trubička během 3 sekund zezelenala. Klient znejistěl a vzpomněl si na ranní pivo a myslel, že jde o zbytkový alkohol, že se opravdu provinil. Milicionáři mu pohrozili krevním odběrem, zabavením řidičského průkazu a tím, že bude na území Ukrajiny muset na vlastní náklady čekat na soud. Klient tlaku podlehl a dohodl se na výše zmíněné platbě. Přitom stačilo, aby zachoval klid, nepodlehl psychické manipulaci a okamžitě mě kontaktoval.


Proč trubička zezelenala?

Balonek je vlastně odměrka, která zajišťuje, aby trubičkou prošlo vzduchu přesně tolik, kolik je nutné. Pokud do trubičky foukáte 2x nebo pokud vzduch z balonku proženete zpět, vzniká problém. V uvedeném případě nejspíš došlo ještě na starou policejní fintu, kdy se do balonku kápne trochu alkoholu a pak až je nafouknutý stačí na něj trochu zatlačit a hned zelená. Proti tomu se ale dá účinně bránit.


Jak se podobné situaci vyhnout ?

Především tím, že důsledně dodržujete Ukrajinské zákony ! Na Ukrajině se před a během jízdy konzumovat alkoholické nápoje nesmí. Pokuty za tento prohřešek jsou velké. Dodržujte ale i jiné dopravní předpisy a to i tehdy, když se vám zdá, že ostatní je ignorují. Když už se dostanete do konfliktní situace dodržujte základní pravidla o nichž napíšu něco víc níže. Jestliže krizová situace překročila únosnou míru, vezměte telefon a bezodkladně volejte právníkovi nebo alespoň nějakému ukrajinskému známému, který bude umět poradit.

Poznámka: po velkých svátcích (jako v popisovaném případě), v blízkosti větších rekreačních zón (stejný případ) s kontrolou raději počítejte.


Jak postupovat při silniční kontrole?

Buďte klidní a nebojte se, v popisovaném případě nechtěli policajti vidět zda se klientovi třesou ruce, protože pil, ale chtěli zjistit, jestli se jich bojí, jestli vzbuzují respekt.

Pokud jste nic nespáchali komunikujte co nejméně. Usmívejte se, podejte pas, řidičák, plnou moc, ale nedávejte najevo znalost ruštiny nebo ukrajinštiny.

Když jste přestupek spáchali a nejde to nepřiznat naopak komunikujte, buďte vstřícní. Jestli jste opravdu pili, zaplaťte co vám řeknou.

Drobnější částky raději zaplaťte, i když je váš přestupek sporný.

Pokuty se na Ukrajině platí bezhotovostně. Uplácení je trestné, i když obvyklé, veřejně k němu ale navádět nebudu.

Když vidíte, že je zle, dbejte důsledně na svých právech a bezodkladně telefonujte.Jak postupovat při dechové zkoušce na alkohol ?

Předně je důležité aby jste přesně dodrželi postup, který je běžný všude na světě, kde se používají jednorázové trubičky k detekci alkoholu z dechu.

  Trubičku sami rozbalte a zkompletujte.
  Foukejte dokud není balónek zcela naplněn, toto si raději nechte potvrdit odkývnutím policisty.
  Z trubičky sejměte balonek a podejte jej policistovi do rukou, na výsledek se čeká cca 2 minuty, takže vhodnější je trubičku předat až pak.
  Pokud jste hodně paranoidní, tak si před rozbalením trubičky poznamenejte její číslo - každá jej má.

Ač se vám to asi nezdá, tak Ukrajina zákonnými úpravami chrání řidiče před policií více než třeba ČR. Jen musíte svá práva znát, policajti vám právní rady zdarma dávat nebudou.

Základní formální náležitosti týkající se dechové zkoušky:

  Ke každé dechové zkoušce se sepisuje před jejím zahájením protokol. Všechny trubičky jsou evidovány podle čísel. K dechové zkoušce se obvykle nepřistupuje automaticky jako v ČR, ale až po vzniku podezření na konzumaci alkoholu. Tzn. nechají vás přejít po rovné čáře, sáhnout si poslepu na nos apod. V popisovaném případě je evidentní, že policajti si trubičku koupili někde v lékárna a nikdy by nemohla být použita jako důkazní materiál.

  U dechové zkoušky musí být přítomní 2 svědci.

  Musí být dodržen postup uvedený v seznamu výše nebo vám uvedené pravidla musí být minimálně umožněno dodržet. Tzn. trubičku rozbalujete sami, předáváte bez balonku.

  Dechovou zkoušku můžete odmítnout. Odmítnutí není sankcionováno, ale pak vás mohou chtít odvézt na rozbor krve.

  Dechová zkouška je důkazem, jen když s jejím výsledkem souhlasíte tím, že podepíšete protokol, když nafoukáte a nesouhlasíte s výsledkem, je odběr krve automatický. Na jeho výsledek můžete čekat několik dnů s tím, že auto může být celou dobu vynuceně zaparkováno na tzv. štraf stojance.

  Pokud jedete na rozbor krve, jedete v policejním autě a jeden z policistů řídí vaše auto.Závěr

Před řízením na Ukrajině nepijte. Pokud vás chytnou opilého, snažte se to řešit na místě bez zbytečného vykrucování. Dodržujte výše uvedené zásady. V případě nestandardní situace volejte.

Než začnete nadávat na Ukrajinské policajty, tak si uvědomte, že oni se obvykle k cizincům chovají lépe než k vlastním lidem. V ČR je to naopak, čeští policajti jsou honem na peníze ukrajinských dělníků posedlí, od Čechů se bojí peníze brát ale třeba Ukrajincům vydají bloček jen výjimečně a mám dost známých od kterých brali pravidelně výpalné.Poznámka: tento text není právní rozbor, neobsahuje všechny možnosti, je to jen zkrácený výtah. Situace se taky samozřejmě může měnit se změnami v právním řádu. Pokud budete mít zájem o kompletnější informace napište mi.
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)


Ukázat kódy odkazů na tento text

Petr
Site Admin
 
Příspěvky: 389
Registrován: 08 bře 2009, 15:17
Bydliště: Užhorod

Reklama
 

Re: Dechová zkouška na alkohol, pokuta za nadýchání do trubi

Příspěvekod rizek71 » 03 črc 2012, 08:51

Zdravím,
rád bych se s Vámi podělil o mou zkušenost s policisty na Ukrajině. A chtěl bych Vás zároveň poprosit o radu v podobné situaci.

V dubnu 2012 jsem jel s přítelkyní (Ukrajinkou) na Velikonoce k jejím rodičům nedaleko Chustu. Jeli jsme na 10 dní a v sobotu jsme se měli vracet domů. Takže v pátek jsme jeli do Chustu na nákupy a před Chustem na obvyklém místě nás zastavila policie. Bylo po svátcích, takže měli vysokou šanci že odchytí spousty opilých řidičů. Nejsem žádný alkoholik, ale určitě vím že 2 dny před jízdou jsem nepil nic kromě trošky domácího vína. Byl jsem si tedy jistý že kontrola dopadne v pořádku. Policista si vyžádal papíry a zeptal se mně zda jsem ochotem podrobit se dechové zkoušce. Se vším jsem souhlasil a jednal jsem snimi co nejvíce slušně.

Policista mi podal elektronický přístroj, značně ošuntělý a povídá: Když nadýcháte zaplatíte pokutu, když nadýcháte a nebudete chtít zaplatit vezmeme vás k doktorovi na oběr krve, a když vám zjistí alkohol v krvi, zebereme vám papíry na auto. No neměl jsem na výběr příští den ráno jsem musel jet zpět do ČR. Dýchl jsem do přístroje a ukázal 0,025 promile. Říkám si, to je vpořádku, načež policista hned no to je unás hodně, musíte zaplatit. Já řkám nic platit nebudu, vemte mě klidně do nemocnice na odběr krve. Policista řekl dobrá, a začal se přehrabovat v aktovce pro nějaký formulář.

V tom ke mně přišla přítelkyně a říká, nejezdi do žádný nemocnice, mají tam svoje doktory, s kterýma jsou domluvený a stejně by ti ten alkohol v krvi našli i kdyby jsi nic neměl. Začala se hádat s policistem, kterému po 10 minutách se slzami v očích nakonec vrazila 400 UAH. Policista se tvářil celou dobu provinile, že za to nemůže, že takový jsou zákony ale nakonec byl stejně rád že si peníze vzal. Usmál se na nás a popřál nám šťastnou cestu.

Druhého rána, když už sme se vraceli do ČR, tou samou trasou, stáli tam ti samý policisti a zase zastavovali auta, když jsem kolem nich projížděl maximálně jsem je ignoroval a dělal jsem že je nevidím.

Za dva měsíce od této události jel můj známý stejnou trasou zpět do ČR, také ho chytli, také nic před jízdou nepil a aby ho pustili musel jim zaplatit ještě více než jenom 400 UAH.

Ukázat kódy odkazů na tento text

rizek71
 
Příspěvky: 3
Registrován: 27 črc 2011, 10:22

Re: Dechová zkouška na alkohol, pokuta za nadýchání do trubi

Příspěvekod Petr » 03 črc 2012, 16:15

Dobrý den, chustští dopravní policajti jsou podle mnohých ti největší loupežníci na Ukrajině. Dobré je, že většinou stojí na známých místech a dá se jim vyhnout. Osobně si myslím, že mají za úkol stejně jako v Mukačevu obtěžovat řidiče co jezdí do centra a tím je vytlačit na městský obchvat.

Trik s elektronickým alkohol testerem, je pro mě nový.

Z počátku je třeba říct, že policajti vás nemůžou stavě,t kdy se jim zachce, pěkný text tady nedávno vložil uživatel zanzara viz. silnicni kontroly na Ukrajine (v zákoně je toho sice trochu víc, ale jako základ stačí vědět toto)

Toleranční mez na Ukrajině je stanovena od roku 2008 na základě mezinárodní dohody na 0,2 promile, přitom je podle mě v zákoně přesně vymezena doba, po kterou před jízdou nesmíte pít (24 hodin ?), takže když se přiznáte k večernímu pivu, nemusíte ani nic nafoukat a mají vás.

Dechová zkouška na Ukrajině je dobrovolná ! Policajt Vám pouze navrhuje jí vykonat.

Podle zákona na to má právo když má důvodné podezření, že jste alkohol pili, přičemž v zákoně je bod po bodu vymezeno na základě čeho vás může podezírat (zápach alkoholu, poruchy koordinace pohybu, nesrozumitelná řeč atd.)

Pokud s dechovou zkouškou nesouhlasíte, můžete navrhnout provedení kontroly na poliklinice. Kontrolu můžou dělat jen někteří lékaři - existuje oficiální seznam. Dobré je vědět, že to nemusí být nutně doktor na poliklinice v Chustu, můžete jet třeba do Tjačeva. Takže odpadá riziko, domluvy policie s lékařem. I když vás prohlédne lékař v třeba Chustu, pak se můžete z vlastní iniciativy vydat jinam a zaplatit si druhé vyšetření a s ním argumentovat u případného soudu. Nezávislé vyšetření by jste měli stihnout do 2 hodin, musí ho udělat zařízení které má k tomu státní požehnání a policie už vás na něj není povinna dopravit.

Znovu opakuji, co jsem napsal v prvním příspěvku. Pokud s dechovou zkouškou na místě souhlasíte, pak protokol se sepisuje PŘED jejím zahájením. U dechové zkoušky požadujete 2 nezávislé svědky - máte na to právo.

V zákoně jsou jmenovitě uvedeny modely přístrojů, které můžou být použity (bude jich cca 5).

Zároveň policajt musí mít a na požádání předložit osvědčení o státní registraci přístroje a osvědčení o jeho kontrole!

Jednotlivé přístroje mají výrobcem stanovenou povolenou odchylku. Tato je obvykle. 0,05 promile. Cili, pokud nafoukate 0,25 promile, je to v norme. Jakou má přístroj odchylku má být zaznamenáno v protokolu, pokud to policajt nenapíše, připomeňte mu to.

Obal náustku má být otevřen před testem a měl by jste to udělat vy. V opačném případě vám tam můžou třeba stříkačkou vpravit alkohol.

Pohlídejte si nastavení jednotek, musí být v promile. Některé přístroje (např. AlcoQuant 6020) umožňují zvolit i jiné jednotky, na to pozor.

Alkotestry můžou mít i režim, kdy se měří alkohol z okolního vzduchu. To je třeba hlídat a foukat na otevřeném prostranství. Jinak by alkohoměr mohl zachytit třeba dech opilého kamaráda, který s vámi sedí v autě nebo vám kouká přes rameno.

Pokud jedete na zdravotní vyšetření pak je cestu povinna zabezpečit policie (viz. výše). Musí to stihnout do 2 hodin od zastavení vašeho vozidla.

U lékaře vám provedou běžnou prohlídku, zorničky, tep, tlak, v protokolu jsou popsány vaše reakce, jak mluvíte, koordinace pohybů apod.

Pak se odebere krev, moč, sliny, stěry z rtů obličeje a rukou. Nejsem si ale jistý zda mají na odběr krve právo a jestli jej nemůžete odmítnout a zároveň je možné, že v praxi se nedělají stěry. Odběr vzorků musí být proveden v intervalu 20 minut.

Vzorky se odebírají dvojmo. Jedny se zpracovávají a druhé musí zdravotnické zařízení uchovávat po dobu 90 dnů.

Nebuďte zbytečně arogantní. Nehádejte se nekřičte, ale trvejte na svých právech. Pokud jste se neprovinil, dotáhněte to do konce, jinak po vás (nás) budou šlapat čím dál víc. Už jen to, že znáte zákon, a vystupujete sebevědomě vás dostane z většiny problémů. Samozřejmě vyhýbejte se časové tísni, ta je vždy váš nepřítel.

Nedávno chytili známého Ukrajince, který měl opravdu alkohol v krvi a stálo ho to bez bločku 2000 hriven. Byl to mladý klučina v ošuntělém autě. Kdyby měli jistotu, že vás můžou dostat, pak by se nespokojili s 400 hrivnami.

Jednou jsem seděl při silniční kontrole s právníkem. Jediné co udělal bylo podání dokladů. Odmítl jim třeba otevřít zavazadlový prostor. Odmítl s nimi diskutovat o technickém stavu auta. Byl na ně hrubý a až nepříjemně sprostý a nezmohli vůbec nic. Sprostotu sice nedoporučuji, ale od té doby vím, jaká je realita ukrajinských silničních kontrol.

Jeden z úkolů, který mám u tohoto webu zapsán, je připravit nějaké ucelené právní minimum, aby lide věděli jak se chovat v případě silničních kontrol, dopravních nehod, co udělat v případě trestního stíhání, na co si dát pozor při celním řízení apod. Takové instrukce pro "pokročilejšího návštěvníka Ukrajiny", které by si vytiskl a vozil třeba v autě. Jenže času se nedostává. :-)
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)


Ukázat kódy odkazů na tento text

Petr
Site Admin
 
Příspěvky: 389
Registrován: 08 bře 2009, 15:17
Bydliště: Užhorod

Povolené alkotestery

Příspěvekod Petr » 03 črc 2012, 16:31

Tady je seznam povolených alkotesterů: Envitec AlcoQuant 6020, Drager Alcotest 6510, Drager Alcotest 6810, Drager Alcotest 7410 Plus com, Алконт 01.

Ten seznam se samozřejmě může měnit.
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)


Ukázat kódy odkazů na tento text

Petr
Site Admin
 
Příspěvky: 389
Registrován: 08 bře 2009, 15:17
Bydliště: Užhorod

Re: Dechová zkouška na alkohol, pokuta za nadýchání do trubi

Příspěvekod Zdenda z Města » 25 čer 2013, 16:30

Bohužel máme stejnou zkušenost,nejdříve jsem si myslel ,že jsem opravdu nafoukal a jsem naprostý idiot,že sedám za volant s alkoholem 0,22.
Zastavili nás před Mukačevem při odjezdu z Koločavy.Zkouška probíhala bez svědků a opakovaně se mne ptal zda jsem něco večer požil,nebo ne.Tvrdil jsem,že nic a po opakovaném dotazu jsem připustil jedno pivo po 8 večer.Bylo ráno 10 hodin.Zkouška proběhla na ostrůvku (v kanceláři) uprostřed silnice.Nejdříve mi vysvětlili jaký mají přístroj a ,že mám fouknout do připravené trubičky.
Před započetím byl stav na displeji 0,00.Po zkoušce se objevilo 0,22.Hned mi vysvětlili,že tolerance na Ukrajině je 0,00.Musím počkat do pondělí na soud.Musím přerušit jízdu včetně spolucestujících a po zaplacení pokuty ve výši 300Eur na poště budu moci jed dál.Pokud budu chtít překročit hranice tak mě zadrží ,za maření výkonu a zabaví mi i auto.Takhle to postupovala a neustále vytahoval a schovával protokol a chtěl jej vypisovat.Navrhl jsem vyrovnání na místě a svoji částku dostal.Myslím,že měli pěkné vánoce i když v červnu.
Jinak na mne Ukrajina působila strašně hezky a rád se tam vrátím,jen se vystříhám jakéhokóliv alkoholu a doufám ,že mne již tato zkušenost nepostihne znova.

Ukázat kódy odkazů na tento text

Zdenda z Města
 


Zpět na O turistice na Ukrajině obecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron