Krádeže aut na Ukrajině

O všem co se vztahuje k turistice, zájezdům a dovoleným na Ukrajině a nesouvisí pouze z konkrétní destinací.

Krádeže aut na Ukrajině

Příspěvekod Petr » 01 črc 2011, 12:12

Téměř neustále mi na email chodí dotazy na hrozbu ukradení auta na Ukrajině. Abych si ulehčil práci s odpověďmi, rozhodl jsem se zveřejnit delší text týkající se krádeží aut v první polovině roku 2011 v Zakarpatské oblasti. Tyto informace nelze 100 % vztahovat na celé území Ukrajiny, ale k vytvoření přibližné představy o stavu krádeží aut snad postačí

kradeze-aut.jpg
kradeze-aut.jpg (44.3 KiB) Zobrazeno 10234 krát


Krádeže aut vzrostly na 200 % !

Děsivé, ale jen v procentech, reálné počty vypadají příznivě. Zatímco v první polovině roku 2010 bylo v celé Zakarpatské oblasti (rozlohou cca 1/6 ČR) odcizeno 19 vozidel, letos jich zmizelo 37. Neodhaleno zůstalo jen 9 krádeží (předpoklad poj. podvody, viz. dále).

Z ukradených aut je nejvíc starých vozidel, často jde o odstavené vraky, které se pak prodávají jako šrot.

Další nezanedbatelnou skupinou jsou fingované krádeže za účelem leasingového a pojistného podvodu.

Část z fingovaných krádeží jde na účet cizinců, kteří spoléhají na nedobrou pověst Ukrajiny a přijíždějí si tady pomoci k vyplacení pojistky.

Krádeže aut v Zakarpatské oblasti podle DAI

  Krádeže podle značek aut: 22 VAZ, 3 Opel, 2 Renault, 2 Mercedes, 2 Citroen, 2 Audi, a po jednom kousku Dacia, Toyota, Chevrolet a BMW.

  Krádeže podle teritoria: Nejvíc aut se ukradlo v městě Užhorod - 10, následoval Užhorodský rajón - 17, s velkým odstupem 3.místo obsadil Tjačevský rajón - 4 odcizená vozidla.

  Kdy se krade: Nejčastěji v noci. Podle statistik je krizové období mezi 22 - 24 hodinou večerní a pak od 2 do 4 hodiny v noci. Statisticky se nejvíce krade v pondělí, v úterý a v sobotu (ale to spíš jen pro zajímavost).


Dávno za námi je tedy doba, kdy bylo na ulicích zakarpatských měst pro plechové mazlíčky velmi, velmi nebezpečno. Mimochodem šlo o roky 1996 až 1998.

Postupem doby se mění způsob využití kradených aut. Zatím co před 20 lety se auta kradly hlavně proto, aby se v nich zloděj povozil, dnes se obvykle okamžitě po krádeži rozebírají.

Kradou se hlavně stará auta

Nejvíc se kradou stará auta z dob sovětského svazu. Jednak nejsou v podstatě nijak zabezpečeny a zloději je dobře znají, a proto jsou pro ně snadnějším cílem. Za druhé kradená auta se nejčastěji prodávají jako šrot, čili výtěžek z starého auta je větší a přitom způsobená škoda je mnohem menší, což v případě odhalení je nemalá výhoda.

Zahraniční značky se obvykle kradou na objednávku, nerozebírají se, ale jezdí na falešné doklady. Taková auta se obvykle opatřují čísly z jiných vozidel a vyrábějí se tak vlastně "auta dvojčata".

Podle MVS v Zakarpatské oblasti k dnešnímu dni prakticky není větší organizovaná skupina zabývající se krádežemi aut.

Rekordmanem poslední doby je 14-letý chlapec z užhorodského okresu, který ukradl 5 starých aut a po kouscích je prodal do šrotu.

Závěr

Z výše uvedeného vyplývá, že auta jsou na Zakarpatí v relativním bezpečí.

Před krádeží jistě ano, jsou tady ale jiné mnohem větší hrozby. Tou hlavní je malá bezpečnost silničního provozu (na což se snažím všechny klienty stále dokola upozorňovat) a pak taky je tady stále nemalá hrozba vykradení auta.

Auta je proto vhodné nechávat přez noc na placených "stojankách", při objednávání hotelu se nezapomenout informovat, zda je k dispozici hlídané parkoviště. Při výletech do hor, je dobré zaplatit někomu místnímu a dát si auto k němu na zahradu. Nenechávat ve vozidle odložené věci na viditelných místech. Neparkovat poblíž cikánských táborů a v divočejších částech velkých měst.

Budu vděčný za případné připomínky, které stejně jako dotazy můžete pokládat přímo do tohoto vlákna.
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)


Ukázat kódy odkazů na tento text

Petr
Site Admin
 
Příspěvky: 389
Registrován: 08 bře 2009, 15:17
Bydliště: Užhorod

Reklama
 

Zpět na O turistice na Ukrajině obecně

 


 • Podobná témata
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron