UNESCO ocenilo stavbu českého architekta Hlávky

O všem co se vztahuje k turistice, zájezdům a dovoleným na Ukrajině a nesouvisí pouze z konkrétní destinací.

UNESCO ocenilo stavbu českého architekta Hlávky

Příspěvekod Petr » 01 črc 2011, 11:15

Předevčírem 28.06. byla na seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsána stavba známého českého architekta Josefa Hlávky. Jde o sídlo metropolitů Bukoviny a Dalmácie, které dnes slouží jako univerzita. Hlávkovo dílo stojí v Černovicích, na dnešním území Ukrajiny.

Hlávkova budova se tak stala teprve čtvrtou ukrajinskou památkou na seznamu, který výraznou měrou určuje, kam budou směřovat příjmy z turistického ruchu.

Den před tímto významným oceněním jsem v Černovicích byl a protože jsem nezaregistroval, že by si někdo v ČR této události všimnul, tak píši alespoň pár řádek a přikládám několik fotografií, abych trochu oslavil velikána Hlávku, geniálního architekta, velkostavitele, který se vypracoval z nuly, největšího českého mecenáše - zřizovatele "Hlávkovy nadace".

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Josef Hlávka v ukrajinském muzeu

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Turisté přicházejí

.... která dívka otevře dveře kostela jako první, ta se nejdřív vdá ...

Obrázek

U Hlávkova památníku jsem nebyl, ale ulicí která nese jeho jméno jsem se prošel.

Obrázek

PS: V mnoha českých zdrojích je budova v Černovicích z mi neznámého důvodu popisována jako řecko-katolická, přitom od počátku v ní sídlili pravoslavní duchovní.
V Černovicích působil i další češký architekt Karl Ernstberger, či rodák z Třeště na Moravě Josef Alois Schumpeter. Narodil se zde český básník Otakar Theer.

O Černovicích, architektu Hlávkovi i jeho stavbách na Ukrajině připravuji samostatné stránky.
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)

Ukázat kódy odkazů na tento text

Petr
Site Admin

Reklama

Re: UNESCO ocenilo stavbu českého architekta Hlávky

Příspěvekod Ukrajinec » 12 srp 2013, 17:36

V Černivcích jsem byl. I samo město stojí za shlédnutí - město jako by k Ukrajině vůbec nepatřilo a to naprosto vším: architekturou, životem, lidmi. Město má spíše charakter Vídně než Ukrajinského města. Byl jsem i v paláci a je pěkný.

Ukázat kódy odkazů na tento text

Ukrajinec

Zpět na O turistice na Ukrajině obecně