Stránka 1 z 3

Cestování autem po UA

PříspěvekNapsal: 28 bře 2010, 20:41
od Lenka
Zdravím všechny potencionální návštěvníky Ukrajiny.
Je to nádherná země s úžasnými lidmi!
Jen při cestování autem mějte na paměti, že vzhledem k cenám pohonných hmot a kvalitě ukrajinských cest se vždy vyplatí jet tím nejhlavnějším tahem i když si třeba 300 km zajedete.
Absolvovali jsme cestu Užgorod - Cherson ( u Černého moře) a zpět Cherson - Kijev - Lvov - Polsko.
Rovněž se vyplatí důsledně dodržovat povolenou rychlost v obcích i mimo. Téměř v každé osadě byla kontrola. Strážci pořádku nás stavěli často ( z levé i z pravé strany komunikace), ale po první pokutě jsme si dávali velký pozor a pak to vždy byla jen slušná civilizovaná kontrola dokladů. Tedy bez žádných vynucených "dárečků a pozorností"!!
Rovněž v hotelech, restauracích a vůbec, byla obsluha vždy vstřícná, slušná a velmi milá. Při pobytu u Černého moře v letovisku Skadovsk si dokonce v restauracích nikdy nenechali ani námi nabídnuté spropitné. Dost nás to šokovalo. Pokoj pro 2 osoby včetně TV, lednice, klimatizace, hlídaného parkoviště a snídaně nás stál 320 hřiven.
Letos nám to asi nevyjde, ale příští rok se na Ukrajinu určitě vrátíme!!

Re: Cestování autem po UA

PříspěvekNapsal: 13 dub 2010, 04:11
od m4xp0w3r7
Díky za informace... velmi zvažuji v létě cestu do Oděsy autem. Takže myslíte že je lepší delší trasa Lvov-Kyjev-Odesa než kratší Lvov-Ternopil-Uman-Odesa?

Re: Cestování autem po UA

PříspěvekNapsal: 13 kvě 2010, 20:11
od lenkakovacikova
m4xp0w3r7 píše:Díky za informace... velmi zvažuji v létě cestu do Oděsy autem. Takže myslíte že je lepší delší trasa Lvov-Kyjev-Odesa než kratší Lvov-Ternopil-Uman-Odesa?


Pokud zvolíte trasu Lvov - Ternopil - Uman - Odessa, zažijete ukrajinskou cestu tak jak ji určitě znáte z mnoha vyprávění - tedy S T R A Š N O U !!!
Nedalo se jet větší rychlostí vzhledem k nepředvídatelnosti výskytu děr. Takže delší trasa je rychlejší i úspornější (často se dlouho nedalo jet víc jak 50km/hod). Cena nafty se loni pohybovala kol. 5,4hřiven/1l tj. cca 13,-Kč. Cena benzinu byla obdobná (tu si ale přesně nepamatuji).
Opravdu je lepší jet přes Polsko Rzeszów - Lvov - Kijev - Uman - Odessa. Cestu od polských hranic až ke Kijevu loni v červenci opravovali, takže by se po ní mělo jet ještě příjemněji než loni.
Pokud budete mít zájem, můžete se mi ozvat na Skype: lenkakojkov. Můžu Vám dát víc informací nebo je i zjistit u našich ukrajinských přátel.

Re: Cestování autem po UA

PříspěvekNapsal: 14 kvě 2010, 12:38
od alesl
Ahoj, chystáme se v srpnu autem po trase Užhorod - Tjačiv - Ust-Čorná, tak sbírám informace, kde se dá... :D. Je tady zmínka o častých silničních kontrolách, tak bych ocenil nějakou ucelenou informaci, ohledně tamních předpisů, zjm. rychlostních limitů, příp. zajímavých odlišností od našich předpisů. Děkuju všem, Aleš, Praha.

Re: Cestování autem po UA

PříspěvekNapsal: 15 kvě 2010, 14:14
od Petr
Ano Aleši silniční kontroly jsou na Ukrajině opravdu velmi časté. Milice se ale k cizincům chová obvykle velmi korektně. Jediné větší problémy jsem zaznamenal pouze u silničních nehod.

Zásadní odlišnosti:

  V autě musí být jeho vlastník nebo osoba, které k autu jeho majitel vystavil plnou moc.

  Vozidlo musí být vybaveno hasícím přístrojem.

  Na vesnici se může jezdit 60 km v hodině. S rychlostními limity si ale nemusíte dělat starosti. Stav vozovky je obvykle neumožní překročit.

  Za dobré viditelnosti není povinnost mít zaplá světla.

  Malé motocykly můžete řídit bez řidičského průkazu. To je dobré vědět a připočíst k bezpečnostním rizikům.

  Pokuty se neplatí v hotovosti, ale složenkou a mělo by to jít i platební kartou. (Čerpáno ze TV, známý mně ale emailem upozornil, že u cizinců to platit nemusí, takže zjistím, a upřesním.)

  Pokuty jsou na Ukrajině dost vysoké (existuje přesný sazebník).


Na Ukrajině je nutné jezdit velmi opatrně, řidiči mají často dost agresivní styl řízení, na silnici jezdí některá auta ve velmi špatném technickém stavu, nedobře jsou na tom i cesty, překážky nebývají vždy patřičně označeny, na cestách se hodně pohybují zvířata.

(Trasa Užhorod - Tjačiv je bezproblémová, dobrý technický stav, téměř pravidelně kontroly stojí za Chustem v místech, kde začíná městský obchvat a na začátku Mukačeva)

Re: Cestování autem po UA

PříspěvekNapsal: 17 kvě 2010, 13:24
od alesl
OK Petře, díky moc za cenné informace, jak to tak vidím, možná bude dobré si na cestu půjčit lehce pancéřovaného Hummera... :D . Ale snad to zvládneme i bez něho. Jak je to s parkováním ve městech, např. někde u nákupních středisek ? Jsou tam nějaká centrální parkoviště, na kterých lze "bezpečně" zanechat auto po dobu nákupu?

Parkování

PříspěvekNapsal: 17 kvě 2010, 13:55
od Petr
Za dobu co se pohybuji na Zakarpatí jsem nezaznamenal jediný případ ukradeného nebo vykradeného auta. Samozřejmě platí to co jinde, není dobré v zaparkovaném vozidle nechávat na viditelných místech cenné věci a v cikánském táboře bych auto taky bez dozoru nenechal.

Žádná centrální parkoviště na Zakarpatí nejsou. U nových nákupních středisek jsou parkoviště srovnatelná s parkovišti u nákupních středisek v ČR. V centrech větších měst se někde za parkování platí (většinou platba ale není za hlídání). Parkovné vybírají lidé, kteří někdy nejsou dostatečně označeni, v Užhorodu jsou i parkovací automaty. Ve velkých ukrajinských městech existují hlídaná parkoviště pro dlouhodobé parkování tzv. "stojanky" v Karpatech jsem je ale neviděl.

Re: Cestování autem po UA

PříspěvekNapsal: 17 kvě 2010, 14:15
od m4xp0w3r7
lenkakovacikova : moc diky za informace

K tomu hasicimu pristroji, ten je povinny pouze pro auta registrovana na ukrajine. Protoze povinna vybava je podle zeme registrace vozdila... je to podle Videnske umluvy stare uz 40 let a podepsala ji i ukrajina.

Re: Cestování autem po UA

PříspěvekNapsal: 18 kvě 2010, 11:42
od alesl
Petře, děkuju za výklad ohledně parkování, takhle mi to určitě stačí. Je to skutečně tak s tím povinným hasičákem, jak píše Lenka ? A třeba na Slovensku nějaké podobné zvláštnosti nejsou ?

Re: Cestování autem po UA

PříspěvekNapsal: 19 kvě 2010, 16:51
od Petr
Aleši k té "Vídeňské úmluvě" jsem otevřel samostatné vlákno
Povinná výbava vozidel v zahraničí a Vídeňská úmluva.

Ve zkratce: Ukrajina tuto mezinárodní dohodu opravdu podepsala a podle ní se povinná výbava řídí předpisy země, kde je vozidlo registrováno. Praxe může být (a je) ale jiná a to nejen na Ukrajině.

Nejsem odborník na slovenské předpisy, ale kouknout se můžete tady: Při tranzitu Slovenskem bude nutná karta první pomoci a taky si myslím, že je u nich povinná reflexní vesta.