Cestování autem po UA

O všem co se vztahuje k turistice, zájezdům a dovoleným na Ukrajině a nesouvisí pouze z konkrétní destinací.

Re: Cestování autem po UA

Příspěvekod Návštěvník » 14 led 2012, 16:56

Sheltie píše:Zdravím všechny,
chtěla bych se zeptat zda na Ukrajině jsou nějaké značkové čerpací stanice, např. jako Shell, OMV ? Dostal jste někdo už nějakou pokutu a jak vysoká byla? Jsou na UA povoleny antiradary? Platí se na silnicích nebo dálnicích nějaké poplatky? Předem děkuju za odpověď :)

Zdravím,
nevím jestli má odpověď bude pro Vás ještě aktualní.Na Ukrajině (v Kyjevě) jsem byl 17.-21.listopadu 2011 a žádné poplatky za silnice se neplatili a ani jiné poplatky.Při zpáteční cestě jsem dostal pokutu za rychlost(oprávněně)jel jsem kolem 90 na 50 výše pokuty dle vyhlášky byla 400-500 hřiven,policista se mě zeptal jestli potřebuji papír nebo ne.řekl jsem že ne a jestli by to nešlo udělat za 200,souhlasil (šlo mu to do kapsy)Jinak docela pohoda,policajti byli přátelský i milý.Samozřejmě asi záleží koho potkáte.mě asi pomohlo že znám rusky a i jsem cestoval vozem Lada Kalina,což je pobavilo,čech a nemá škodovku:-)))

Ukázat kódy odkazů na tento text

Návštěvník

Reklama

Příspěvekod rob.9991 » 19 led 2012, 15:23

Návštěvník píše:
Sheltie píše:Zdravím všechny,
chtěla bych se zeptat zda na Ukrajině jsou nějaké značkové čerpací stanice, např. jako Shell, OMV ? Dostal jste někdo už nějakou pokutu a jak vysoká byla? Jsou na UA povoleny antiradary? Platí se na silnicích nebo dálnicích nějaké poplatky? Předem děkuju za odpověď :)

Zdravím,
nevím jestli má odpověď bude pro Vás ještě aktualní.Na Ukrajině (v Kyjevě) jsem byl 17.-21.listopadu 2011 a žádné poplatky za silnice se neplatili a ani jiné poplatky.Při zpáteční cestě jsem dostal pokutu za rychlost(oprávněně)jel jsem kolem 90 na 50 výše pokuty dle vyhlášky byla 400-500 hřiven,policista se mě zeptal jestli potřebuji papír nebo ne.řekl jsem že ne a jestli by to nešlo udělat za 200,souhlasil (šlo mu to do kapsy)Jinak docela pohoda,policajti byli přátelský i milý.Samozřejmě asi záleží koho potkáte.mě asi pomohlo že znám rusky a i jsem cestoval vozem Lada Kalina,což je pobavilo,čech a nemá škodovku:-)))

Na ukrajině jsou zahraniční čerpací stanice, ale nejsnáze dostupná je WOG s velice dobrou kvalitou i službami. Pokuty jsou na všechno a dle dnešních sazebníků cca 30-50 procent českých sazeb. Platí se tak, že vám vezmou řidičák, sepíší protokol, dají kopii a náhradní doklad a vy zajdete k místnímu soudu na přelíčení. No a zbytek si domyslíte sami. Ovšem je to lacinější jak poprošajky na západní ukrajině, kteří vám začnou plakat o tom jaká je u nich bída a jak hladověj a kromě vzjatky chtěj ještě bakšiš a dárek (přitom všichni jdou do milice jen proto, aby nemuseli do konce života sáhnout na lopatu a jen jim to sypalo). Takže radím jezdit slušně a representovat vlast. Nehledě na to, že ukrajinci jsou nevypočítatelní, kola a mopedy jezdí bez světel, na silnicích povozy a na to všechno není třeba řidičák a ti co ho potřebují ho získali často já nevim jak. Například dnes propouštím chodce na přechodu a křižovatkou prosviští dodávka,jen taktak mi neskočil čumákem do dveří a rozehnal chodce tak, že i invalidní babky skákali 1,5 metru do výšky.No a stát se neštěstí v takovém případě, šance potkat slušného GAIčnika, který bude dělat svojí práci je 1:3
Za silnice se neplatí, vše je v ceně paliva, u pumpy vás obslouží personál až do přinesení drobných na zpět, u malých pump se obyčejně platí do předu. Někde neuznávají evropské plastové kanystry a chtějí nalévat jen do plechu. Radím vždy zkontrolovat co mi budou nalévat do nádrže, nikdo není neomylný. pokud je vozidlo zapůjčeno, nebo není vaše, musíte mít plnou moc na ruském, či ukrajinském jazyce ověřenou NOTÁŘEM, nikoli poštou, pokud budete chtít se podívat na Moldavu, ověřte krytí zelenou kartou, například DIRECT pojišťovna nekryje Moldavii
Přeji Vám příjemnou a šťastnou cestu bez nepříjemností a nehod

rob.9991

Příspěvekod Petr » 20 led 2012, 14:11

Platí se tak, že vám vezmou řidičák, sepíší protokol, dají kopii a náhradní doklad a vy zajdete k místnímu soudu na přelíčení.

To je zajímavá informace. Už jsem slyšel, že někomu policajti vyhrožovali, že bude muset někde jezdit pokutu zaplatit a ŘP mu vydají až donese potvrzení. Doteď jsem myslel, že to byly jen plané výhružky, jak přesvěčit řidiče k uzavření nestandardní dohody.

Je to v rozporu, oproti informacím z TV a od řidičů, že na pokuty se vydává složenka. Dokonce jsem slyšel, že je možné pokutu zaplatit přímo u policajtům platební kartou.

Jak je to doopravdy v praxi nevím. Vše co jsem kdy viděl řešit, bylo uzavřeno domluvou na místě.

Můžete k tomu napsat víc informací?

a na to všechno není třeba řidičák a ti co ho potřebují ho získali často já nevim jak.

:lol: Tak to já vím "naprosto přesně". Neznám na Ukrajině člověka, který by získal ŘP standardní cestou, vyjímkou jsou ti, co jej mají z minula, udělali si řidičák na vojně nebo ve škole.
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)

Petr
Site Admin

Příspěvekod rob.9991 » 20 led 2012, 17:15

No je pravda, že například u nás na rajonní (městské, nebo okresní) milici je banka a bankomaty, ovšem to je na zaplacení šeku, který dostanete po jednání s úředníky. V Rusku se vybírá hotově, nebo převodem, jestli nezaplatíte, vezmou SPZ a tak je možné, že něco takového je i na Ukrajině. Ovšem spíš si myslím, že to slouží k sycení privátních kont pánů od DAI. Já se s pokutováním setkal 2x, jednou vymysleli nová pravidla, jak se chovat na značku STOP, tak jsem je nechal dělat více jak půl hodiny divadlo a pak už jsem fakt spěchal a oni neukazovali nic nového, tak dostali 10 euro a jel jsem dál. No a jednou jsem opravdu pochybil o 20 km. Vynadali my, slíbili hory doly Příbram Jáchymov a Já se nehádal, protože měli pravdu. Horší je a na to pozor, že např. v Umani mi jeden DAIčnik ukazoval, jak správně svítit, či co a druhej mezitím v autě kradl. Další trik je, že přijde Ukrajinec, obdivuje auto, mezitím přijde druhej a obdivuje tebe, ten první odejde a jako ztratí narvanou peněženku. Druhej jí najde a nabízí dělit se, na to se vrátí první a tak vehementně hledá, že by jste se vy už nedohledali ani svojich bot. Takže železný nástroj pod sedačku a každého chochla hnát, co se do něj vejde a nikdy nikomu nevěřit. Krást je Ukrajincům vrozené a vždy pamatujte, že cigani šli do Evropy přes Ukrajinu a Rumunsko. ;) Ale přesto nikde jsem nepotkal tolik báječných lidí, jako tady a v Moldavii. Jen prosím buďte vždy opatrní a dbejte na bezpečnost a pořádek.

rob.9991

Příspěvekod Petr » 20 led 2012, 20:14

to rob.9991: díky za info, každá zkušenost z praxe je cenná.

-------------------------------------------------------------------------------

Ukrajina je velká země, plná bohatých a ještě víc chudých lidí, která produkuje úměrný počet grázlů k počtu obyvatel a stavu země. Na místech, kde se pohybuje snadná kořist, kde se vyskytuje spousty lidí lze očekávat větší množství "filutů" s více či méně originálními fintami jak si nečestně vydělat (vím třeba o motorestu, kde vykrádají nádrže kamionu - takove podniky poznáte snadno, je tam minimum zákazníků). Velká města, nádraží, hlavní tahy - to vše jsou riziková místa, kde je nutné dávat velký pozor. Na druhé straně já mám opravdu velmi dobré zkušenosti z venkova a menších měst. Byl jsem tady ve vesnicích kde se domy nezamykají. Taky vždycky zdůrazňují, že se tady rozhodně neděje to co v ČR v 90. letech, že kdy třeba přepadli se samopaly na benzince celý autobus a hromadně oloupili cestující. To třeba v takovém Rusku je dodnes stav jako v Česku před 15 lety, kdy nemožné při cestování narazit na bandity s samopalem.

Policajti to je kategorie sama pro sebe. Netřeba se jich bát. Dá se s nimi vyjít. Ale pozor, je nutné počítat s tím, že oni kopou sami za sebe, motoristovi neporadí a vždy budou hledat skutečnosti v jeho neprospěch a jeho slabiny důkladně využijí. S policajty tady musíte jednat slušně, ale rázně, je bezpodmínečně nutné znát zákon svá i jejich práva, pokud oni zjistí, že před nimi stojí sebevědomý informovaný člověk, nechají ho na pokouji. Jestli z vás vytuší, že jste ňouma, který se nechá oškubat, udělají to.

Pokud to někoho bude zajímat, pak popis krizové situace, při které udělal řidič spousty zbytečných chyb a jeho hloupost ho připravila o 500 EUR jsem sepsal na: http://forum.ukrajina.tv/viewtopic.php?f=10&t=270
Nabízím ubytování v Užhorodu, prohlídky Užhorodu pro jednotlivce i skupiny, doprovody do hor, organizace dovolených. Vše s láskou, péčí a osobním přístupem. Veselé historky z Ukrajiny přidávám jako bonus navíc :-)

Petr
Site Admin

Předchozí

Zpět na O turistice na Ukrajině obecně

• Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek