Cestování autem po UA

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je vypnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Přehled tématu
   

Rozšířit náhled Přehled tématu: Cestování autem po UA

Re: Cestování autem po UA

Příspěvek od Miki Erdinger » 04 říj 2018, 09:47

Dobrý den,
koukám, že informace jsou zde poněkud staré, tak si dovolím malý update. Před 14 dny jsem projel autem cestu Uman - Vinitsia - Chmelnickyj - Cernivci. Byl jsem velice překvapen, jak je cesta dobrá. V květnu jsem jel Thernopil, Chmelnitskij, Vititsia - Uman a tehdy jsem řekl, že už tam nikdy nepojedu - přesně, jak psali výše jiní. Strašné. Jenže jsem musel jet a byl jsem mile překvapen. Mnohé úseky jsou úplně nové, jen na několika místech jsou ještě vyjeté koleje. Celou cestu se v pohodě dá jet 70 - 110 km/hod. Pokud budete cestovat do Mikolajevské a Odesské oblasti, tak ale počítejte s tím, že kromě hlavního tahu Kyjev - Odesa a Odesa Mikolajiv jsou silnice v hrozném stavu (například hlavní tak Kisinev - Kirovograd je opravdu špatný. Pokud se dáte na menší malé silnice mezi vesnice nebo městečka (například kolem Domaňovky), počítejte s průměrnou rychlostí 20 - 30 km/hod.
Najezdil jsem na UA za 5 měsíců cca 9.000 km a policie mě stavěla jen 2x. Jednou za nezastavení na stopce (za stromem nebyla vidět) a jednou za jízdu v levém pruhu, když pravý byl volný. Pokutu jsem neplatil ani jednou. V prvním případě mě to stálo 100 Kč (opravdu si vzali českou bankovku) a 4 piva (jednání s nimi bylo velice příjemné, až přátelské) a ve druhém případě to byla jen domluva. Měření rychlosti jsem potkal jen jednou. Každopádně na jižní Ukrajině (kde čas žiji) se v obcích rychlost bohužel nedodržuje (na povinné 50 km jedu 70 a předjíždí mě kamiony), ale nepotkal jsem žádnou policejní kontrolu. Na druhou stranu jsem dvakrát zažil na hlavní silnici, jak mě předjelo velkou rychlostí auto a policajti, kteří jeli v protisměru najednou zapnuli maják, otočili to zpět a auto dohonili. Zásadní ale zůstává perfektně dodržet rychlost a pravidla v místech, kde je značka snížení rychlosti s cedulí "policie". Na hlavních tazích je to cca každých 150 km a před/za většími městy.

Re: Cestování autem po UA

Příspěvek od Francouzek » 16 črc 2018, 18:06

Dobrý den,

plnou moc pro vozidlo do zahraničí (do všech zemí světa) Vám vypracuje a přeloží profesionální agentura:
https://kadlec-cz6.webnode.cz/plna-moc- ... zahranici/

Zvlášť pro vozidlo na Ukrajinu (Ukrajina má jiné náležitosti)
https://kadlec-cz6.webnode.cz/

Re: Cestování autem po UA

Příspěvek od Petr » 20 led 2012, 20:14

to rob.9991: díky za info, každá zkušenost z praxe je cenná.

-------------------------------------------------------------------------------

Ukrajina je velká země, plná bohatých a ještě víc chudých lidí, která produkuje úměrný počet grázlů k počtu obyvatel a stavu země. Na místech, kde se pohybuje snadná kořist, kde se vyskytuje spousty lidí lze očekávat větší množství "filutů" s více či méně originálními fintami jak si nečestně vydělat (vím třeba o motorestu, kde vykrádají nádrže kamionu - takove podniky poznáte snadno, je tam minimum zákazníků). Velká města, nádraží, hlavní tahy - to vše jsou riziková místa, kde je nutné dávat velký pozor. Na druhé straně já mám opravdu velmi dobré zkušenosti z venkova a menších měst. Byl jsem tady ve vesnicích kde se domy nezamykají. Taky vždycky zdůrazňují, že se tady rozhodně neděje to co v ČR v 90. letech, že kdy třeba přepadli se samopaly na benzince celý autobus a hromadně oloupili cestující. To třeba v takovém Rusku je dodnes stav jako v Česku před 15 lety, kdy nemožné při cestování narazit na bandity s samopalem.

Policajti to je kategorie sama pro sebe. Netřeba se jich bát. Dá se s nimi vyjít. Ale pozor, je nutné počítat s tím, že oni kopou sami za sebe, motoristovi neporadí a vždy budou hledat skutečnosti v jeho neprospěch a jeho slabiny důkladně využijí. S policajty tady musíte jednat slušně, ale rázně, je bezpodmínečně nutné znát zákon svá i jejich práva, pokud oni zjistí, že před nimi stojí sebevědomý informovaný člověk, nechají ho na pokouji. Jestli z vás vytuší, že jste ňouma, který se nechá oškubat, udělají to.

Pokud to někoho bude zajímat, pak popis krizové situace, při které udělal řidič spousty zbytečných chyb a jeho hloupost ho připravila o 500 EUR jsem sepsal na: http://forum.ukrajina.tv/viewtopic.php?f=10&t=270

Re: Cestování autem po UA

Příspěvek od rob.9991 » 20 led 2012, 17:15

No je pravda, že například u nás na rajonní (městské, nebo okresní) milici je banka a bankomaty, ovšem to je na zaplacení šeku, který dostanete po jednání s úředníky. V Rusku se vybírá hotově, nebo převodem, jestli nezaplatíte, vezmou SPZ a tak je možné, že něco takového je i na Ukrajině. Ovšem spíš si myslím, že to slouží k sycení privátních kont pánů od DAI. Já se s pokutováním setkal 2x, jednou vymysleli nová pravidla, jak se chovat na značku STOP, tak jsem je nechal dělat více jak půl hodiny divadlo a pak už jsem fakt spěchal a oni neukazovali nic nového, tak dostali 10 euro a jel jsem dál. No a jednou jsem opravdu pochybil o 20 km. Vynadali my, slíbili hory doly Příbram Jáchymov a Já se nehádal, protože měli pravdu. Horší je a na to pozor, že např. v Umani mi jeden DAIčnik ukazoval, jak správně svítit, či co a druhej mezitím v autě kradl. Další trik je, že přijde Ukrajinec, obdivuje auto, mezitím přijde druhej a obdivuje tebe, ten první odejde a jako ztratí narvanou peněženku. Druhej jí najde a nabízí dělit se, na to se vrátí první a tak vehementně hledá, že by jste se vy už nedohledali ani svojich bot. Takže železný nástroj pod sedačku a každého chochla hnát, co se do něj vejde a nikdy nikomu nevěřit. Krást je Ukrajincům vrozené a vždy pamatujte, že cigani šli do Evropy přes Ukrajinu a Rumunsko. ;) Ale přesto nikde jsem nepotkal tolik báječných lidí, jako tady a v Moldavii. Jen prosím buďte vždy opatrní a dbejte na bezpečnost a pořádek.

Re: Cestování autem po UA

Příspěvek od Petr » 20 led 2012, 14:11

Platí se tak, že vám vezmou řidičák, sepíší protokol, dají kopii a náhradní doklad a vy zajdete k místnímu soudu na přelíčení.


To je zajímavá informace. Už jsem slyšel, že někomu policajti vyhrožovali, že bude muset někde jezdit pokutu zaplatit a ŘP mu vydají až donese potvrzení. Doteď jsem myslel, že to byly jen plané výhružky, jak přesvěčit řidiče k uzavření nestandardní dohody.

Je to v rozporu, oproti informacím z TV a od řidičů, že na pokuty se vydává složenka. Dokonce jsem slyšel, že je možné pokutu zaplatit přímo u policajtům platební kartou.

Jak je to doopravdy v praxi nevím. Vše co jsem kdy viděl řešit, bylo uzavřeno domluvou na místě.

Můžete k tomu napsat víc informací?


a na to všechno není třeba řidičák a ti co ho potřebují ho získali často já nevim jak.


:lol: Tak to já vím "naprosto přesně". Neznám na Ukrajině člověka, který by získal ŘP standardní cestou, vyjímkou jsou ti, co jej mají z minula, udělali si řidičák na vojně nebo ve škole.

Re: Cestování autem po UA

Příspěvek od rob.9991 » 19 led 2012, 15:23

Návštěvník píše:
Sheltie píše:Zdravím všechny,
chtěla bych se zeptat zda na Ukrajině jsou nějaké značkové čerpací stanice, např. jako Shell, OMV ? Dostal jste někdo už nějakou pokutu a jak vysoká byla? Jsou na UA povoleny antiradary? Platí se na silnicích nebo dálnicích nějaké poplatky? Předem děkuju za odpověď :)


Zdravím,
nevím jestli má odpověď bude pro Vás ještě aktualní.Na Ukrajině (v Kyjevě) jsem byl 17.-21.listopadu 2011 a žádné poplatky za silnice se neplatili a ani jiné poplatky.Při zpáteční cestě jsem dostal pokutu za rychlost(oprávněně)jel jsem kolem 90 na 50 výše pokuty dle vyhlášky byla 400-500 hřiven,policista se mě zeptal jestli potřebuji papír nebo ne.řekl jsem že ne a jestli by to nešlo udělat za 200,souhlasil (šlo mu to do kapsy)Jinak docela pohoda,policajti byli přátelský i milý.Samozřejmě asi záleží koho potkáte.mě asi pomohlo že znám rusky a i jsem cestoval vozem Lada Kalina,což je pobavilo,čech a nemá škodovku:-)))

Na ukrajině jsou zahraniční čerpací stanice, ale nejsnáze dostupná je WOG s velice dobrou kvalitou i službami. Pokuty jsou na všechno a dle dnešních sazebníků cca 30-50 procent českých sazeb. Platí se tak, že vám vezmou řidičák, sepíší protokol, dají kopii a náhradní doklad a vy zajdete k místnímu soudu na přelíčení. No a zbytek si domyslíte sami. Ovšem je to lacinější jak poprošajky na západní ukrajině, kteří vám začnou plakat o tom jaká je u nich bída a jak hladověj a kromě vzjatky chtěj ještě bakšiš a dárek (přitom všichni jdou do milice jen proto, aby nemuseli do konce života sáhnout na lopatu a jen jim to sypalo). Takže radím jezdit slušně a representovat vlast. Nehledě na to, že ukrajinci jsou nevypočítatelní, kola a mopedy jezdí bez světel, na silnicích povozy a na to všechno není třeba řidičák a ti co ho potřebují ho získali často já nevim jak. Například dnes propouštím chodce na přechodu a křižovatkou prosviští dodávka,jen taktak mi neskočil čumákem do dveří a rozehnal chodce tak, že i invalidní babky skákali 1,5 metru do výšky.No a stát se neštěstí v takovém případě, šance potkat slušného GAIčnika, který bude dělat svojí práci je 1:3
Za silnice se neplatí, vše je v ceně paliva, u pumpy vás obslouží personál až do přinesení drobných na zpět, u malých pump se obyčejně platí do předu. Někde neuznávají evropské plastové kanystry a chtějí nalévat jen do plechu. Radím vždy zkontrolovat co mi budou nalévat do nádrže, nikdo není neomylný. pokud je vozidlo zapůjčeno, nebo není vaše, musíte mít plnou moc na ruském, či ukrajinském jazyce ověřenou NOTÁŘEM, nikoli poštou, pokud budete chtít se podívat na Moldavu, ověřte krytí zelenou kartou, například DIRECT pojišťovna nekryje Moldavii
Přeji Vám příjemnou a šťastnou cestu bez nepříjemností a nehod

Re: Cestování autem po UA

Příspěvek od Návštěvník » 14 led 2012, 16:56

Sheltie píše:Zdravím všechny,
chtěla bych se zeptat zda na Ukrajině jsou nějaké značkové čerpací stanice, např. jako Shell, OMV ? Dostal jste někdo už nějakou pokutu a jak vysoká byla? Jsou na UA povoleny antiradary? Platí se na silnicích nebo dálnicích nějaké poplatky? Předem děkuju za odpověď :)


Zdravím,
nevím jestli má odpověď bude pro Vás ještě aktualní.Na Ukrajině (v Kyjevě) jsem byl 17.-21.listopadu 2011 a žádné poplatky za silnice se neplatili a ani jiné poplatky.Při zpáteční cestě jsem dostal pokutu za rychlost(oprávněně)jel jsem kolem 90 na 50 výše pokuty dle vyhlášky byla 400-500 hřiven,policista se mě zeptal jestli potřebuji papír nebo ne.řekl jsem že ne a jestli by to nešlo udělat za 200,souhlasil (šlo mu to do kapsy)Jinak docela pohoda,policajti byli přátelský i milý.Samozřejmě asi záleží koho potkáte.mě asi pomohlo že znám rusky a i jsem cestoval vozem Lada Kalina,což je pobavilo,čech a nemá škodovku:-)))

Re: Cestování autem po UA

Příspěvek od Sheltie » 30 pro 2011, 20:05

Zdravím všechny,
chtěla bych se zeptat zda na Ukrajině jsou nějaké značkové čerpací stanice, např. jako Shell, OMV ? Dostal jste někdo už nějakou pokutu a jak vysoká byla? Jsou na UA povoleny antiradary? Platí se na silnicích nebo dálnicích nějaké poplatky? Předem děkuju za odpověď :)

Re: Cestování autem po UA

Příspěvek od Honza231 » 27 srp 2011, 15:29

Cena pohonných hmot v Užhorodě koncem července 2011 v UAH:

Eurodiesel: 9,75
N95: 10,35
N95+:11,15

Re: Cestování autem po UA

Příspěvek od Návštěvník » 17 srp 2011, 22:39

Právě jsem autem projel celou Ukrajinu od západu na východ a zpět. Stav asvaltového povrchu - nepovrchu mě šokoval a doporučoval bych mít auto se světlou výškou alespoň 15cm a nepoužívat nízkoprofilové pneumatiky a spodní kryt motoru se taky hodí. Kvalitní silnice s dobrým asfaltem jsou Lvov - Rivne - Žitomir - Kiev a pak ještě kousek na východ směr Borispol a Poltavu, potom Kiev - Oděsa a Charkov - Dněpropetrovsk. Ostatní jsou tak střídavě oblačno - 2 km nový asfalt pak 5km tankodrom kde místy rychlost 50 km/h je o hubu, vlastně o poloosu a tak se to střídá pořád dokola. Najel jsem přes 3000km s průměrnou rychlostí 60km/h. Policajti většinou měří rychlost ne místech, kde to vůbec není třeba. Taky jsem jadnomu dal do kapsy dvě stovky (drobnější jsem bohužel neměl), jel jsem devadesát v místě povolené padesátky, a on mi pak přátelským tónem sdělil že na cestě budou další tři kontroly.
Značky jsou někdy nevhodně umístěny, moc vysoko nebo zarostlé korunou stromu. Někdy není jasné, kde ja hranice křižovatky, zvláště u značky stop dej přednost v jízdě. Ukrajinští řidiči jezdí na naše poměry divoce systémem brzda-plyn-brzda-plyn, ale přesto bezpečně.
Prezident Janukovyč nedávno v televizi slíbil rozsáhlé opravy silnic pomocí západních technologií. Myslím, že to byla jedna z podmínek pro pořádání Eura 2012.

Nahoru